שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גרמניה: מוכנים לדון בפתיחת הסכמי השילומים
  דובר הממשלה הגרמנית אמר כי אם ממשלת ישראל תרצה בכך, גרמניה לא תסרב לנהל מו"מ על הסכמי השילומים מ-1952. עם זאת, דובר משרד החוץ הגרמני אמר כי ישראל לא הגישה כל בקשה רשמית בנושא

  גרמניה מוכנה לדון באפשרות של העלאת סכומי הקצבאות המשולמות לניצולי שואה - אם זהו רצונה של ממשלת ישראל. כך הודיע היום (ד') דובר מטעם ממשלת גרמניה. הדובר, תומס שטג, אמר את הדברים בתשובה לשאלה על התבטאויותיו של השר רפי איתן בעניין זה בשבוע שעבר.

   

  "אם נגיע לשלב שבו נצטרך לנהל משא ומתן נוסף, נראה", אמר שטג. "אנחנו לא שוללים את האפשרות לקיים שיחות בנושא אם ממשלת ישראל רוצה בכך. לא נסרב לכך", הבהיר וציין כי לא ניתן היה לצפות את גל ההגירה הגדול של יהודים ממדינות ברית המועצות לשעבר כאשר נחתם ההסכם המקורי, ב-1952. 

   

  במקביל, דובר משרד החוץ הגרמני מרטין ייגר אמר כי ישראל לא הגישה כל בקשה רשמית לפתוח מחדש את הנושא, שסוכם בהסכם לוכסמבורג שנחתם ב-1952, המסדיר את השילומים של גרמניה לניצולי השואה.

   

  בסוף השבוע סערו הרוחות בגרמניה בעקבות התבטאויותיו של השר רפי איתן בנוגע להסכמי השילומים ולדרישת תשלומים נוספים עבור ניצולי השואה. במשרד האוצר בברלין שללו את הדיווחים הישראלים לפיהם הנושא יעמוד על סדר היום בעת ביקורו המתוכנן בארץ של שר האוצר הגרמני.

   

  סוכנות הידיעות הגרמנית DPA דיווחה כי דוברתו של איתן הסבירה שהשר לא ביקש לפתוח מחדש את ההסכם, אלא הביע רצון שפקידי ממשל ישראלים וגרמניים ידונו בדרכים האפשריות לכיסוי עלויות נוספות שלא נלקחו בחשבון כאשר נחתם ההסכם המקורי.

   

  השר רפי איתן אמר בסוף השבוע ל-ynet כי מעולם לא נעשתה פנייה המבקשת לפתוח את ההסכם וכי הידברות עם ממשלת גרמניה נערכת החל מיוני. "הטענות שלנו הגיעו בעקבות שינוי מצב. הכסף ששולם בזמנו היה מיועד לקומץ יחסית קטן של ניצולים, כאשר בעשורים האחרונים המצב בישראל השתנה עקב הגעתם של ניצולי שואה רבים בעיקר מברית המועצות לשעבר והן תוחלת החיים שעלתה".

   

  "בשל הדברים שהשתנו אין ביכולתה של ממשלת ישראל לטפל לבדה בנטל הכלכלי ולכן ראינו לנכון לשתף בכך את ממשלת גרמניה. כפי שצויין אנו נמצאים בקשר רציף כבר מספר חודשים רב בנושא", אמר איתן.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  איתן. טרם נעשתה פנייה רשמית
  צילום: יואב גלאי
  מומלצים