שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לקראת אנאפוליס: מלך ירדן נפגש עם הנשיא אסד
  בפגישה שנערכה ב"ארמון העם" בדמשק סיכמו השניים לתמוך "במאמצים הערביים והבינלאומיים, השואפים להקים מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים, במסגרת תהליך שלום ופיתרון של שתי מדינות לשני עמים"

  הסורים יגיעו לוועידה? התשובות עדיין לא ניתנו. עבדאללה מלך ירדן הגיע היום (א') במפתיע לדמשק, שם נפגש עם נשיא סוריה, בשאר אסד. למרות שבעמאן ובדמשק לא אישרו זאת - הערכה היא כי אחד הנושאים המרכזיים שעלו בפגישה היה ועידת אנאפוליס, שתתקיים בשבוע הבא.

   

  הפגישה בין המלך עבדאללה לאסד, שנערכה ב"ארמון העם", נמשכה כמה שעות. בהודעה משותפת של שתי המדינות, נכתב: "שני המנהיגים הדגישו את החשיבות שבמציאת פתרון צודק וכולל לסכסוך הערבי-ישראלי, שיתבסס על עקרונות יוזמת השלום הערבית והחלטות מועצת הביטחון - הכוללות את השבת כל האדמות הערביות, הפלסטיניות, הסוריות והלבנוניות הכבושות".


  עבדאללה ואסד בדמשק (צילום: רויטרס)

   

  עוד נכתב בהודעה: "שני המנהיגים הבהירו כי בכוונתם לתמוך במאמצים הערביים והבינלאומיים וכן במאמצים הפלסטינים, השואפים להקים מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים, במסגרת תהליך שלום ופיתרון של שתי מדינות לשני עמים. שני המנהיגים סיכמו על תמיכה כוללת ברשות הפלסטינית במאמציה להקים מדינה פלסטינית ולבנות את מוסדותיה. השניים קראו לעם הפלסטיני על כל פלגיו לאחד את שורותיו, כדי להביא לפיוס לאומי ולהגן על הסוגיה הפלסטינית".

   

  במקביל, דנו השניים על שורה של נושאים אזוריים ודו צדדיים. עבדאללה ואסד שוחחו בין היתר על נושא לבנון. השניים הדגישו כי הם מכבדים את ריבונותה וכי על לבנון, המצויה בימים אלה במשבר פוליטי סביב סוגיית בחירתו של הנשיא החדש, להגיע להסכמה על זהותו של הנשיא הבא.

   

  בנוסף, שוחחו השניים גם על הנושא העיראקי, נושאים כלכליים, נושא המים, הגבולות ושורה של נושאי ביטחון. השניים סיכמו ביניהם להאיץ את מימוש ההסכמים שנחתמו בין שתי המדינות בנוגע למים, וכן סיכמו להתחיל בפעולתה של הוועדה המשותפת לסימון הגבול בין השתיים - שחלקו עודנו נתון למחלוקת בין שתי המדינות.

   

  כמו כן סיכמו המלך הירדני והנשיא הסורי להתחיל בפעולתה של ועדה ביטחונית משותפת, שתדון בשורה של נושאים ביטחוניים לשתי המדינות - כמו המאבק בהברחות. השניים סיכמו להמשיך ולשמור על ערוץ תקשורת פתוח ביניהם ולהתייעץ בעת הצורך.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים