שתף קטע נבחר

גורם מדיני: ייתכנו הצהרות נפרדות באנאפוליס

"נכון לעכשיו אין הצהרה משותפת ואין גם טיוטות להצהרה שכזאת", מצהיר גורם מדיני בכיר בירושלים, שמבהיר כי לא מדובר ב"משבר". לדבריו, הפלסטינים חזרו במשא ומתן לנקודת המוצא. ההזמנות לוועידה, כך נודע, ייצאו מחרתיים

אווירה של משבר במשא ומתן בין נציגי ישראל והפלסטינים: גורם מדיני בכיר בירושלים אמר היום (א') כי הוא לא פוסל את האפשרות שכל צד יחבר הצהרה משלו לקראת ועידת אנאפוליס.

 

"נכון לעכשיו אין הצהרה משותפת ואין גם טיוטות להצהרה שכזאת", אמר אותו גורם. "הפלסטינים חזרו

לנקודת המוצא שלהם, הם לקחו את הכל אחורה ליום הראשון של המשא ומתן. במצב שנוצר לא חייבת להיות הצהרה משותפת של הצדדים.

 

"אנאפוליס הולכת להשיק את המשא ומתן להסדר הקבע, ושם ייערכו הדיונים. די לנו בכך שמדובר בכ-40 נציגים של 40 מדינות שישיקו את התהליך, רובם ככולם ברמת שרי חוץ". לדברי אותו גורם, לא מדובר ב"משבר" בין הצדדים.

 

בתוך כך נודע כי ההזמנות לקראת הוועידה ישוגרו אל המדינות המשתתפות בעוד יומיים. מפגש הפסגה ייערך ביום שלישי הבא, 27 בנובמבר.

 

לוח הזמנים של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עד ליציאתו לאנאפוליס - צפוף. היום הוא נועד עם שר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר, ומחר ייפגש עם שר החוץ האנגלי, דייוויד מיליבנד. לאחר מכן יבקש אולמרט לאשר בישיבת הממשלה רשימה של 450-500 אסירים פלסטינים. לשחרור. 

 

לאחר מכן ייוועד אולמרט במעונו הרשמי בירושלים בשיחה בארבע עיניים עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, בניסיון לפתור את המחלוקות ולתאם ציפיות לקראת אנאפוליס. בלשכת ראש הממשלה הבהירו שאין כוונה שפגישה זו תחליף את הצוותים בניסוח ההצהרות באנאפוליס.

 

סדר היום בוועידה

במוצאי שבת ה-24 בנובמבר ייצא אולמרט לארצות הברית. למחרת תערוך מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, ארוחת ערב בה ישתתפו נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, אולמרט, אבו מאזן ו-40 נציגי המדינות המשתתפות בוועידה.

 

ביום שלישי הבא, בשעות הבוקר, ייצא ראש הממשלה יחד עם המשלחות האחרות לאנאפוליס - שם הוא ייפגש עם בוש ואבו מאזן בשש עיניים. לאחר מכן, בשעות הערב לפי שעוננו, יוצגו ההצהרות של המנהיגים. מיד לאחר מכן ייצא ראש הממשלה חזרה לוושינגטון, בעוד ששרת החוץ, ציפי לבני, ושר הביטחון, אהוד ברק, יישארו עם המשלחות באנאפוליס להמשך הדיונים. אולמרט צפוי לחזור לישראל ביום חמישי.

 

בירושלים מדווחים גם על כך שכבר ביום חמישי הקרוב תכונס הליגה הערבית בקהיר, בנוכחותו של אבו-מאזן, עם נציגים של סוריה וסעודיה. בישראל מצפים שבפגישה זו יוחלט אם הנציגים הסעודים והסורים ישתתפו באנאפוליס, ואיזה דרג - אם בכלל. "מבחינת ישראל לא איכפת לנו מי יגיע, כל דרג שיגיע וכל מדינה ערבית שתגיע זה טוב", אמר הגורם המדיני הבכיר.

 

הוא הוסיף כי ב-17 בדצמבר תכונס ועידת פריז, בראשות שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, ונשיא צרפת, ניקולא סרקוזי. שר החוץ הצרפתי הביע היום בפגישתו עם אולמרט שביעות רצון מהתנהלות ישראל מול הפלסטינים. בוועידה בפריז הצרפתים מתכוונים לאפשר גיוס של שני מיליארד דולר לשיקום מוסדות הפלסטינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט
צילום: פלאש 90
ואבו-מאזן. בכיוונים שונים
צילום: איי פי
מומלצים