שתף קטע נבחר

קסאם נחת ליד שכונת מגורים בדרום אשקלון

רקטת קסאם שנורתה מהרצועה נחתה בשטח פתוח, ליד שכונת מגורים בדרום אשקלון. "הפיצוץ היה כל כך חזק שהבית שלי רעד", סיפרה תושבת העיר. על אף שמערכת צבע אדום הותקנה בכל העיר, היא עדיין לא מופעלת

פיצוץ עז החריד הבוקר (יום ב') את שכונותיה הדרומיות של אשקלון כשרקטת קסאם נחתה בשטח פתוח בשכונת מגורים מדרום לעיר. בשבועיים האחרונים נורו מספר רקטות לעבר אשקלון, ומרביתן נחתו באזור התעשייה הדרומי. מוקדם יותר הבוקר נחתה רקטה בשטח המועצה האזורית שער הנגב ואמש בחצות נורו שתי רקטות - אחת מהן נחתה במושב סמוך לנתיבות ואחרת סמוך לאזור התעשייה של אשקלון.

 

התושבים באשקלון סיפרו כי שמעו פיצוץ עז במיוחד. אחת התושבות המתגוררת באזור, תיארה: "הפיצוץ היה כל כך חזק שהבית שלי רעד. אנחנו רגילים לרקטות קסאם, אבל קצת רחוק מפה, באזור התעשייה. זו פעם ראשונה שהרקטה נופלת כל כך קרוב, זה היה מאוד מפחיד".

 

לא הרחק ממקום נחיתת הרקטה נמצאת פנימייה של ילדים, שהתעוררו בבהלה רבה. המדריכים נאלצו להרגיע את הילדים המבוהלים. גורמי ביטחון אומרים כי לאחרונה נעשה הירי לאזור אשקלון מדויק יותר. לא מעט רקטות נחתו סמוך למתקנים אסטרטגיים באשקלון בשבועות האחרונים ואחת מהן אף גרמה לנזק. פרט לאזור התעשייה הדרומי, באשקלון לא מופעלת מערכת צבע אדם, על אף שכבר הותקנה בכל העיר.

 

בעיריית אשקלון ובפיקוד העורף אומרים כי נחוצה החלטת ממשלה לצורך הפעלת המערכת. מנגד, ישנם הטוענים כי בעירייה חוששים מדימויה של העיר כ"עיר קסאמים", לאחר שבשנה האחרונה נעשים ניסיונות למתג את העיר כ"עיר תרבות נופש וספורט".

 

אחד מקציני הביטחון שהגיע לאזור התעשייה אמר כי הוא סבור שיש להפעיל את מערכת ההתראה: "למרות שזה עלול ליצור פאניקה, זה בפירוש מציל חיים. ראיתי כמה פעמים איך חייהם של עובדים ומאבטחים באזור התעשייה ניצלו כשהמערכת הופעלה".

 

אשקלון מוכנה, או שלא

בשנה האחרונה הוקם באשקלון פורום ביטחוני על ידי מספר אזרחים, ובראשם מנכ"ל חברת אתרים, איתמר שמעוני. לטענת חברי הפורום, העיר אינה ערוכה מבחינת מקלטים ויש לערוך דיון רחב ומקיף בנוגע להשלכות הביטחוניות. "בשבוע שעבר היתה הפסקת חשמל גדולה מאוד באשקלון ואפילו המוקד העירוני הושבת לחלוטין בגלל שאין גנרטור. מה היה קורה חלילה לו היתה נוחתת רקטה בלב העיר והיתה גורמת להפסקת חשמל, איך הם היו מתפקדים?", שואל שמעוני. 

 

בעיריית אשקלון אומרים מנגד שלאחרונה התקיים דיון מקיף של ועדת המל"ח (משק לשעת חירום) העירונית ואנשי פיקוד העורף. לדבריהם, בפיקוד העורף חלקו שבחים רבים לעירייה על התמודדותה עם האיומים הביטחוניים וירי הקסאמים.

 

ראש העיר, רוני מהצרי, אמר כי "אסור שתושבי הדרום יהפכו לבני ערובה של ועידת אנפוליס. אני קורא לראש הממשלה אהוד אולמרט, להתנות את השתתפותו בוועידה בכך שירי הקסאמים על הדרום ייפסק לחלוטין. גם מדינות ערב שהוזמנו לועידת אנפוליס צריכות להפעיל לחץ על החמאס בעזה, אם הן רוצות שיהיה סיכוי כלשהו לוועידה זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קסאם בשטח פתוח
צילום: רויטרס
מומלצים