שתף קטע נבחר

אושר שחרור 441 אסירים; רה"מ: נפרק מאחזים

"במפת הדרכים יש התחייבויות מפורשות ואנחנו נצטרך לקיים אותן", הסביר אולמרט לשריו בישיבת הממשלה השבועית - והתחייב לפירוק מאחזים ולאי-בניית יישובים חדשים באיו"ש. במקביל אישרה הממשלה את שחרורם של 441 אסירים פלסטינים, בהם גם 16 תושבי עזה. "הדבר לא יפגע בשחרור שליט כי לא מדובר באסירים שחמאס דרש", אמרו בלשכת רה"מ. ש"ס, ישראל ביתנו והשר מופז התנגדו

איתותים חיוביים לפלסטינים, שבוע לפני הוועידה: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התחייב בצהריים (ב') להקפיא התנחלויות ולהסיר את המאחזים הבלתי חוקיים במסגרת התהליך שלאחר ועידת אנאפוליס. "במפת הדרכים יש התחייבויות מפורשות שישראל לא תבנה התנחלויות חדשות וישובים חדשים ביהודה ובשומרון, ושלא נפקיע קרקעות באזור יהודה ושומרון. אנחנו נצטרך לקיים את ההתחייבויות הללו", אמר אולמרט.

 

במקביל אישרה הממשלה את שחרורם של 441 אסירים פלסטינים, על פי הצעת החלטה שהגיש אולמרט. מדובר במחווה שנועדה לחזק את הנשיא הפלסטיני, אך שישה שרים - שלושה שרי ש"ס, שני שרי ישראל ביתנו והשר מופז - הצביעו נגדה. בלשכת אולמרט אמרו כי הדבר לא יפגע בשחרור גלעד שליט כיוון שאין מדובר באסירים שהחמאס דרש.

 

בין האסירים ישנם גם 16 אנשי פתח תושבי עזה. "הדבר נועד לאותת לחמאס שרק בדרך של משא ומתן ניתן להגיע להישגים", אמרו בלשכת אולמרט. ביום רביעי הקרוב תדון ועדת השרים לענייני שחרור אסירים ברשימות המשוחררים, ואז יוכרע גם מועד השחרור. חלק מהאסירים זקוקים לחנינות של הנשיא ואלוף הפיקוד.

 

בנושא המאחזים הסביר ראש הממשלה, "אי אפשר לחזור ולומר שמפת הדרכים היא נכס אסטרטגי לישראל" ובמקביל "להתעלם מההתחייבויות שלנו". אולמרט אמר כי מדובר בהחלטות לא פשוטות עבור הממשלה, אך הוסיף כי ייושמו רק לאחר המשא ומתן, "ובמקביל ליישום ההתחייבויות למלחמה בטרור על ידי הפלסטינים".

 

"בואו נודה בפני עצמנו, התחייבנו במפת הדרכים שלא לבנות ישובים חדשים - ואנחנו לא נבנה. התחייבנו שלא להפקיע קרקעות - ואנחנו לא נפקיע. התחייבנו להסיר את המאחזים הלא חוקיים ואכן נסיר אותם. לא נסטה מעקרונותינו ונקיים את ההתחייבויות שלנו. לא יהיו ישובים חדשים ולא תהיה הפקעת קרקעות", אמר אולמרט.

 

לא נגררים 

ראש הממשלה הסביר לשרים כי ישראל אינה נגררת לתהליך. "איש לא כופה עלינו.

אנחנו באים לאנאפוליס מרצוננו כדי ליצור התפתחות שתוביל בתוך תקופה לא ארוכה להסדר. אני לא חושב שהזמן משחק לטובתנו. נהפוך הוא. במשא ומתן שמתנהל כעת יש יותר סיכוי מכל משא ומתן עתידי".

 

בישיבת הממשלה פרס השר בנימין (פואד) בן-אליעזר שורה של עצות מדיניות לראש הממשלה לתוכנית מדינית ביום שלאחר אנאפוליס. בין היתר קבע כי "הגבול בין ישראל לפלסטינים יהיה על פי החלטות 242 ו-338 של האו"ם ומכתבו של בוש על תיקוני גבול וחילופי שטחים. ירושלים רבתי תהיה בירתה של ישראל על פי עיקרון שכונות יהודיות ליהודים וערביות לערבים. לא תהיה זכות שיבה לפליטים פלסטינים, הם יפוצו כספית במאמץ בינלאומי. וכך גם יהודים שעזבו את מדינות ערב. המעבר הבטוח בין יהודה שומרון ועזה יהיה בריבונות ישראל".

 

הימים הקרובים טומנים בחובם לוח זמנים מדיני עמוס עבור ראש הממשלה אולמרט, ועבור צוותי המשא ומתן. לצד מפגשים אינטנסיבים של הצוותים בניסיון לגבש הצהרה, צפוי אולמרט להיפגש אחר הצהריים עם יושב ראש הרשות הפלסטינית. מחר יגיע אולמרט לשארם א-שייח' ויוועד עם נשיא מצרים, חוסני מובארק. גורמים מדיניים מעריכים כי מובראק יוכל לשכנע את הסעודים והסורים להשתתף במפגש אנאפוליס, כיוון שבסוף השבוע יארח את חברי הליגה הערבית בקהיר, ויגבש עמם עמדה אחידה לקראת הוועידה.


פורסם לראשונה 19/11/2007 11:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה אולמרט
צילום: איי פי
עוד 450 בדרך הביתה. שחרור קודם
צילום: איי פי
מומלצים