שתף קטע נבחר

יקנעם: מי רוצה להיות גבאי?

אלמונים השחיתו היום שלוש מכוניות ביקנעם, ובמשטרה מעריכים כי מדובר במאבק על רקע המהפך בבחירות לועד בית הכנסת "היכל ישראל". אחד הגבאים: "יש שנאת חינם בבית הכנסת. איימו לפגוע בי ובמשפחתי"

ריסוס צלבי קרס, ניקוב צמיגים ואיומים לפגיעה פיזית – לא, לא מדובר בעוד כנופיה ניאו-נאצית שפועלת ברחבי הארץ, אלא במערכת בחירות סוערת במיוחד לוועד בית הכנסת "היכל ישראל" ביקנעם. חודש אחרי שנבחר היו"ר החדש הגיע הבוקר (יום ג') המאבק לשיא חדש, בהשחתת שלושה כלי רכב השייכים לשניים מתומכיו המובהקים ובריסוס הסמלים האנטישמיים.

 

הרב דוד חכם, חזן בבית הכנסת, סיפר ל-ynet על שארע: "יצאתי לתפילת שחרית בשעה חמש וחצי בבוקר, ונדהמתי לגלות שרוססו צלבי קרס שחורים על המכונית והצמיגים נוקבו". בהמשך נודע לו כי באותו לילה השחיתו אלמונים 2 מכוניות של חברו, יחיאל דרעי. "נפלו לנו כל האסימונים", הוא מספר, "היה לנו ברור שזה קשור למאבק בבית הכנסת".

 

"תאר לך שהייתי נוסע לברית עם צלבי קרס"

הרב חכם, המשמש ב-40 שנה האחרונות כאחד המוהלים הידועים בצפון, מסרב עד עכשיו להתקרב למכונית. "איך הגענו למצב שמציירים צלב קרס על רכב של מוהל ותיק בישראל?", הוא תוהה, "תאר לך שהייתי מתקן את הגלגלים ונוסע לברית מילה עם צלבי קרס".

 

לדבריו, לפני כחודש נבחרו חברים חדשים לוועד "היכל ישראל", מבתי הכנסת המרכזיים ביקנעם, ואף הודח היו"ר המכהן. "מאז אין כאן שקט אלא רק מהומה גדולה ושנאת חינם", הוא מספר, "כשקבוצה קטנה של 8 מתוך 120 המתפללים מסרבת לקבל את ההכרעה, ומתעקשת לנהל מלחמה על השליטה במקום". אלא שהפוליטיקה הפנימית המוכרת כל כך ממקומות אחרים הגיעה – על פי החשד – לפסים פליליים, ששיאם בהתנכלות האחרונה בחכם ובדרעי, הממלאים תפקידים שונים בוועד החדש ומקורבים ליו"ר הנבחר.

 

בנוסף סיפר הרב חכם כי אתמול הגיע לביתו תושב העיר שאינו מוכר לו, והתריע בפניו על כוונת המתפללים לפגוע בו ובמשפחתו. "לא טוב להם שחלקם הודח ושהולכים לקחת מהם גם את הגזברות", הוא מסביר, "אם המשטרה רוצה טיפ אני ממליץ לה לחקור את הצד הכלכלי של העניין, כי נראה לי שמדובר פה בסכומי כסף גדולים מאוד".

 

מפקדת תחנת עפולה במשטרה, סנ"צ אורלי מלכה, אמרה ל-ynet כי הרקע לאירוע הוא ככל הנראה בסכסוך בבית הכנסת: "כרגע ישנם מספר חשודים, ואנחנו בודקים האם יש להם קשר לאירוע".

 

יושב ראש המועצה הדתית ביקנעם, צ'רלי בוחבוט, אומר ל-ynet כי הוא מגנה בכל תוקף את מעשי האלימות שאירעו בעיר, וכי בעקבות האירועים החליט לכנס ביום חמישי את כל מתפללי בית הכנסת לדיון חירום בהשתתפות ראש העיר. "אנחנו שותפים להערכה כי הדבר היה על רקע הבחירות לוועד", אמר בוחבוט, "אבל הכל עדיין טרי ויש לתת למשטרה להשלים את החקירה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כתובות אנטישמיות
צילום: רוברט וינטרניץ
מומלצים