שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סיפור מסגרת

  סדרת טלוויזיה חדשה העוסקת באמנות הישראלית במאה השנים האחרונות, באופן המקיף ביותר שנעשה עד כה, תוקרן בחודשים הקרובים בסינמטקים ברחבי הארץ. קבלו הצצה ראשונה

   

   

  בסדרת הקרנות חגיגית בסינמטקים של תל אביב, ירושלים, חיפה ושדרות, בהנחיית שירי ארצי, תיחשף לציבור הסדרה התיעודית "סיפור מסגרת – 100 שנים של אמנות בישראל", שכתבה, ערכה וביימה רונית וייס ברקוביץ.

   

  הסדרה "סיפור מסגרת" עוסקת במאה שנות אמנות בישראל, תוך נגיעה בפצעים ובעימותים של ההוויה הישראלית: הגירה, גלות, החלום הציוני, משברים אידיאולוגיים, מתח בין מזרח ומערב, בין פרטי וציבורי, בין מרכז לשוליים. עשרת פרקי הסדרה בנויים סביב חתך של נושאים אשר יוצרים מיפוי של הסוגיות בהן עוסקת האמנות הישראלית. סיפורה של האמנות שנוצרה בהקשר כל נושא נע בין סיפורם האישי של האמנים לאמנות שלהם, בין מקומות, סגנונות ותקופות שונות בהיסטוריה המקומית. פרקי הסדרה מכילים קטעי ארכיון נדירים וחומרי תיעוד מהאוסף הפרטי של האמנים ומלווים בקריינות של קובי מידן.

   

  בסדרה מתראיינים גם מבקרים, אוצרים והיסטוריונים של עולם האמנות, ביניהם: שרה ברייטברג-סמל; ד"ר גדעון עפרת; יגאל צלמונה; אלן גינתון; גליה בר אור; טלי תמיר; רותי דירקטור; יאיר גרבוז; שעיה יריב; פרופ' גילה בלס; עמי שטייניץ; כרמלה רובין; סוזן לנדאו; צקי רוזנפלד; דורון סבג ורבים אחרים. בנוסף, מתארחים בה אנשי רוח הפעילים מחוץ לשדה האמנות הפלסטית, ביניהם חיים באר; יהושע סובול; מוקי צור; פרופ' מיכאל גלוזמן; רוני סומק; עדנה מזי"א; פרופ' נסים קלדרון; רני רהב.

   

  ההקרנות בסינמטקים מתקיימות בחסות "מועצת הפיס לאמנות ותרבות" ו"בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ,ירושלים, ובתחילת כל מפגש יוקרן סרט קצר על "בצלאל" המציג ציוני דרך בהסטוריה של בצלאל על רקע העשיה האמנותית בה ומספר על הקמפוס החדש של האקדמיה, העתיד להיבנות במגרש הרוסים בירושלים.

   

  במקום ניתן יהיה לעיין במארז הספרים המהודר "בצלאל 100" ולהזמינו במחיר מוזל. הספרים מכילים ממצאים ארכיוניים נדירים המספרים את תולדות בצלאל בעריכת דוד טרטקובר וד"ר גדעון עפרת וביוזמת מועצת הפיס לתרבות ולאמנות ובמימונה. בכל מפגש יוקרנו שניים מפרקי הסדרה ועל הבמה יתראיין אחד מן האמנים המופיעים בפרקים, ראיון שיעמיק בנושאי הפרקים וביצירתו האישית של האמן.

   

  את הסדרה הפיקו אילן דה פריס ואילת הראל ביוזמה ובמימון של מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, בשיתוף עם ערוץ 2, וגשם תקשורת. על עריכת התוכן אחראית רותי דירקטור.  

   

  העמק הוא חלום

  במפגש הראשון שיתקיים מחר, 23.11 בשעה 14:00 בסינמטק תל אביב, ובהמשך השבוע בסינמטקים ברחבי הארץ (ראו בהמשך) יוקרנו שני הפרקים הראשונים של הסדרה: "מה נשמע בבית" ו"העמק הוא חלום".

   

  יותר מכל מושג ישראלי אחר, הבית בהוויה הישראלית והיהודית הוא מושג טעון במשמעויות החורגות מקיומו הפיזי. לאור ההיסטוריה הלאומית והמאורעות המכוננים אותה, הבית הוא סמל של מולדת ומשפחה, ביטחון ושייכות. הפרק הראשון של הסדרה, "מה נשמע בבית", בוחן את הבית באמנות הישראלית, נושא שהוא לעולם גם דימוי קונקרטי וגם סמל. דרך ההיסטוריה הפרטית של האמנים, הנטועה בהקשר האירועים ההיסטוריים של מאה השנים האחרונות, עולה העיסוק בבית כחלק מחיפוש מתמשך אחר זהות והגדרה עצמית.

   

  בין האמנים המשתתפים בפרק: אברהם סוסקין; בוריס שץ; גל ויינשטיין; דני קרוון; ז'אק ז'אנו; יהודית לוין; לימור אורנשטיין; נפתלי בזם; פיליפ רנצר; ציבי גבע; ראובן רובין; רותי נמט; שרון פז; תמר גטר ואחרים.

   

  הפרק השני שיוקרן במפגש, "העמק הוא חלום", עוסק בנוף, שהוא ליבה של האמנות הישראלית בפרט, ושל ההוויה הישראלית בכלל - המקום הנכסף, המעובד, המתקלקל, המקום שנלחמים עליו ומתים למענו. הנוף באמנות הפך מבראשיתי ותמים לטעון משמעויות פוליטיות ואידיאולוגיות, שינוי שסימל את המעבר של החברה הישראלית מילדות לבגרות.

   

  בין האמנים המשתתפים בפרק: אורי רייזמן; אנה טיכו; דליה אמוץ; דנה ובועז זונשיין; יהודית סספורטס; יוסף זריצקי; יעקב שטיינהרט; יצחק דנציגר; לודוויג בלום; מיכאל גרוס; מירב היימן; מרדכי ארדון; נחום גוטמן; סיגלית לנדאו; עסאם אבו- שקרא; פטר מירום; ציונה תג'ר; ואחרים.

   

  במפגש בתל אביב יתארח האמן ציבי גבע, מן האמנים המרכזיים שצמחו בישראל בשנות ה-70, אמן שעבודותיו הן מסע אל ילדותו בביתו הפרטי – הקיבוץ – שהוא גם בית קולקטיבי, ואל הנוף הארצישראלי.

   

  במפגשים בירושלים ובחיפה יתארח האמן גל וינשטיין, מן הבולטים שבדור האמנים הצעיר. וינשטיין מטפל במושגי היסוד שהועלו בפרקים מתוך קשר עמוק למקום ובאופן שמעניק לצופה זווית התבוננות ייחודית עליהם.

   

  מועדי ההקרנות:

  • תל אביב: 23.11.07, יום ו', 14:00

  •  חיפה: 30.11.07, יום ו', 11:00

  •  ירושלים: 8.12.07, שבת, 11:00

  •  שדרות: 13.2.08, יום ד', 19:30

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים