שתף קטע נבחר

אישום: קב"ן ניסה לרגל לטובת איראן

הבוקר הותר לפרסם כי רב-סרן במילואים דוד שמיר מגבעתיים, ד"ר לפסיכיאטריה, נאשם בניסיון ריגול חמור ובמגע עם סוכן זר לאחר שהציע לספק מידע למשרד החוץ בטהרן ולנציגויות איראניות בעולם. בסופו של דבר, הוא לא העביר מידע

רב-סרן במיל' דוד שמיר, רופא פסיכיאטר בן 45, המשרת במערך הרפואה של צה"ל, נאשם שהציע את שרותיו לגורמי מודיעין זרים ובכלל זה לאיראן. הבוקר (יום ו') הוגש נגדו כתב אישום בבית משפט המחוזי בתל-אביב. הוא נאשם בניסיון ריגול חמור, מגע עם סוכן זר ובשיבוש הליכי משפט. שמיר נעצר על-ידי השב"כ בשיתוף מפלג הפשיעה הכלכלי-ביטחוני ביחידה הארצית לחקירות בינלאומיות.

 

 

לטענת הפרקליטות, במסגרת שירות המילואים נחשף שמיר לחומר מסווג הכולל, בין היתר, תוכניות חירום של חיל הרפואה, אופן פריסת כוחות הרפואה ומרכזי השליטה, אופן מתן שירותי בריאות נפש לפיקוד העורף בזמן מלחמה, תוכניות פינוי אזרחים במתקפת טילים והערכות מודיעיניות ומבצעיות שונות. 

 

התובע, עו"ד דניאל בן-טולילה, ציין בכתב האישום שהגיש לבית המשפט כי "במהלך אפריל 2007 החליט שמיר להעביר מידע לגורמים עוינים למדינת ישראל בתמורה לבצע כסף ויצר קשר באמצעות הדואר האלקטרוני עם משרד החוץ של איראן. הוא הציג עצמו במייל כאזרח וכקצין ישראלי המעורה היטב בנעשה בארץ, וציין כי הוא בעל קשרים ענפים עם אנשים וחברות ישראליות, לרבות כאלה בעלות סיווג". עוד נכתב, כי הוא "הביע רצון לשיתוף פעולה, תוך שהוא מציין כי יהיה מוכן לספק פרטים נוספים. לאחר מספר ימים נענה על ידי אותם גורמים אליהם הוא פנה".

 

בהמשך נטען כי במהלך אוגוסט 2007 שלח פקס מביתו אל הקונסוליה האיראנית בלונדון ואל הקונסוליה בטורקיה ומשלא נענה חזר על מעשיו שוב לפני כחודש. ב-3 בנובמבר הוא פנה לאוניברסיטת אל אזהר שברצועת עזה, הנשלטת על-ידי גורמי חמאס, שם הציג עצמו כאזרח ישראלי המעוניין "להצטרף למאבק". לטענת הפרקליטות עשה זאת כדי לפתוח פתח לשיתוף פעולה עתידי בינו לבין חמאס.

  

שמיר פנה גם באימייל אנונימי לשירות הביון הרוסי וביקש מהם לברר דרכי גיוס לארגון והביע רצון לחדור לשורותיו. הפרקליטות טוענת כי שמיר פעל מתוך מניעים כספיים והיא מבקשת להאריך את מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. עוד נטען שבידי הפרקליטות ראיות טובות להוכחת אשמתו, בין היתר, הודאתו במעשים, מסמכים מסווגים ופרטי תקשורת המתיישבים עם הודאתו. מעצרו הוארך עד היום כמה פעמים לצרכי חקירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ד"ר דוד שמיר. נאשם בניסיון לרגל
צילום: ירון ברנר
מומלצים