שתף קטע נבחר

בתוך עשרה ימים: אספקת החשמל לעזה תצומצם

בתשובה לעתירה נגד שיבוש אספקת החשמל לרצועה הודיעה פרקליטות המדינה לבית המשפט העליון, כי ישראל מתחייבת לעקוב אחר השפעת צמצום אספקת החשמל על התושבים, על-מנת שלא לגרום למשבר הומניטרי ברצועת עזה

ישראל תצמצם את אספקת החשמל לרצועת עזה החל מ-2 בדצמבר - כך הודיעה הערב (יום ה') פרקליטות המדינה לבית המשפט העליון בתשובה לעתירות שהוגשו נגד שיבוש זרם החשמל לרצועה.

 

בתשובת המדינה טוענת הפרקליטות כי הגבלת אספקת החשמל תיעשה באמצעות הפעלת מגבילי עומס על קווים המספקים חשמל לרצועה, באופן מדורג. עוד נכתב, כי המדינה מתחייבת לעקוב אחר השפעת צמצום אספקת החשמל על התושבים, על-מנת שלא לגרום למשבר הומניטרי ברצועת עזה.

 

לפני כחודש עתרו ארגוני זכויות אדם לבג"ץ בבקשה לצו ביניים שיעכב את שיבוש אספקת החשמל והדלק לעזה. בעתירתם כתבו הארגונים, כי הענישה הקולקטיבית של מיליון וחצי פלסטינים בעזה "בלתי חוקית ותביא לפגיעה בלתי הפיכה בבריאותם, בשלומם וברווחתם של תושבי הרצועה".

 

הארגונים טענו בעתירה כי ההחלטה עומדת בניגוד לחוק הבינלאומי. "בניגוד לטענת הממשלה, שתושבי עזה יפגעו 'רק קצת' - השיבושים עלולים לגרום לפגיעה הומניטארית נרחבת עד כדי סיכון חיי אדם, בשל פגיעה קשה בתפקוד בתי-חולים ובמערכות הביוב והמים, בפעילותם של מכשירים רפואיים ביתיים, של מקררי מזון ושל תרופות ומערכות חיוניות אחרות", נכתב בעתירה.

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הורה לאחרונה למערכת הביטחון לדון שוב בהחשכת רצועת עזה לאחר ירי

 רקטות קסאם, כדי להימנע מפגיעה הומניטרית בתושבי הרצועה. שר הביטחון, אהוד ברק, שמתעקש להטיל הגבלות חשמל על הרצועה, זעם על החלטת מזוז ובשיחת טלפון קשה שהתנהלה ביניהם אמר ברק למזוז "אתה לא תחליט בשבילי".

 

בסיום עבודת המטה הוחלט שלא להפסיק לגמרי את אספקת החשמל לרצועה, אלא להגבילה באמצעות הנחת מכשירים מגבילים על קווי המתח הגבוה המחברים את החשמל מישראל לרצועת עזה. במערכת הביטחון מקווים למנוע, בין היתר, גם הפעלת מחרטות לייצור קסאמים הנורים לעבר ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחנת חשמל בעזה. ארכיון
צילום: איי אף פי
מומלצים