שתף קטע נבחר

למות באוהלה של תורה!

האלוף שטרן יצא נגד השתמטות החרדים מצה"ל וציין כי בנח"ל החרדי "יש תנאים שאין בבני ברק; לא רואים אישה מקילומטר". יוסף גולדשמידט, צעיר חרדי, לא השתכנע. הוא מספר ל-ynet שגם במגזר שלו יש הלוויות - "רוחניות, לצעירים ששירתו בצבא", ומבטיח: כשצה"ל יתנהל על פי דרך התורה - אנחנו נהיה שם

רבים הם הדוברים נגד ה"השתמטות" של בחורי הישיבות מצה"ל, האחרון שבהם היה השבוע האלוף אלעזר שטרן שדיבר על כך בכעס רב (אין כל חידוש בטענות אלה שמצדדים בעד גיוסם של החרדים לצה"ל ואלה שמתנגדים לה, טענות אלה נשמעו ונשמעות מאז ימי בן גוריון ועד עצם היום הזה).

 

אלא שהפעם משהו בכל זאת לכד את תשומת ליבי, ואני מצטט מתוך דברי האלוף: "צה"ל שמט את השטיח מתחת לקהילה החרדית, כשהציב בפניה את הנח"ל החרדי. יש שם תנאים שאין בבני ברק, החיילים לא רואים אישה מקילומטרים. עכשיו נראה את החרדים אחרי שהצלחנו למצוא פיתרון". את האמת כמעט השתכנעתי, ובעודי אורז את חפציי לקראת התייצבות בבקו"ם, התחלתי להרהר בפיתרון הקסם עליו דיבר האלוף שטרן. 

 

אז קודם כל לידיעת האלוף שטרן, למיטב ידיעתי הנח"ל החרדי הוקם עבור הנושרים מהמגזר החרדי ונועד להיות עבורם מסגרת שיקומית. ומה אגיד לכם? התוצאות לא משהו. בלשון המעטה. כדאי לו לאלוף שטרן לרדת קצת לשטח ולשמוע מהמפקדים של הנח"ל על הכישלון הנורא והצורב (חלקם היו מספיק ישרים כדי להודות על כך בפומבי בראיונות שנערכו איתם).

 

לי באופן אישי הספיקו הסיפורים מסמרי השיער שסיפרו לי חברים שנטשו את ספסלי הישיבה לטובת הנח"ל, ולא ממש התרשמתי שמשם תצא תורה. "לא רואים אישה מקילומטרים"? יש לי תחושת בטן שהאלוף לא ביקר זמן רב בבני ברק (ואולי מעולם) ולא מחשש שיתקפו אותו שם - כמו אלה מהציבור שלו שבחרו לתקוף אותו בכותל- הוא פשוט מעדיף להתרחק מכל מה שמייצג את היהדות האותנטית.

 

אז לידיעתך שטרן, בחור ישיבה משתדל לצמצם עד למינימום את יציאתו לרחוב כדי שלא להיתקל במראות אסורים, כל שכן כאשר מדובר ברחוב פרוץ מלא טומאה וזוהמה. קל וחומר כאשר מדובר במסגרת צבאית. 

 

כמי שחובש כיפה, האלוף שמע בוודאי על המושג "דברי הרב ודברי התלמיד, דברי מי שומעים?!". האמת היא שדווקא בגלל שמדובר באלוף דתי, יש צורך באמירה חזקה יותר שלנו נגד הגיוס, שמא יטעו התמימים ויחשבו שאפשר גם להיות דתי וגם לשרת בצה"ל, אפשר גם לשמור מצוות וגם להיות מפקד, אבל האמת שונה וחזקה יותר מכל דבר אחר, וצריך לומר זאת בקול ברור ורם - הערכים שלכם אינם הערכים שלנו! האידיאלים שלכם אינם האידאילים שלנו! והמטרה שלכם אינה המטרה שלנו! יש לנו תורת חיים, תורה שניתנה לפני אלפי שנים והיא נכונה ואמיתית היום כמו שהייתה אז, ועל פיה ורק על פיה אנחנו נוהגים.

 

אנחנו לא משנים את דעתנו לפי צו האופנה, ולא מוכנים לבלוע את הגלולה המרה בעטיפה של סוכריה. בשבילנו להתגייס לצה"ל פירושו אבדן הרוחניות ושיבוש הערכים עליהם נלחמנו ועדיין נלחמים אלפי שנים, ומוכנים למסור עליה את נפשנו.

 

צבא מהתורה

לעומת זאת יש את האלוף שטרן ודומיו שמשנים את חייהם לפי צו האופנה והשעה, ובעוד הכיפה הקטנה מהודקת לראשם בעזרת סיכה לבל תעוף ברוח עם מעט הגרסא דינקותא שהייתה בהם, באים הם להטיף לנו מוסר, ולהורות לנו מה ואיך צריך לעשות. לוויות צבאיות לצערנו יש לנו הרבה, יש לנו הרבה הורים שיושבים ומתאבלים על המוות הרוחני שקרה לבנם תוך כדי שירות צבאי וכאלה יש רבים רבים, כולל במגזר שנמנה עליו האלוף שטרן.

 

שטרן לא התייחס לעוד דברים חשובים בעיניי אדם שומר תורה ומצוות: בעיות הכשרות, חילולי השבת וההתנהלות הצבאית שמלמדת אותך להיות שמשון הגיבור גרסת שנות האלפיים, אבל בשום אופן לא שומרת עליך מבחינה רוחנית. אני רוצה להזכיר לאלוף שטרן שאין לחרדים בעיה עם המושג צבא כל עוד הוא מתנהל בדרך התורה, עיין ערך הצבא המוזכר בתורה, צבא בר כוכבא וכו'.

 

כשצה"ל יחליט לקחת את העניינים ברצינות ויתנהל על פי דרך התורה, נשמח אני וחבריי לתרום את חלקנו. עד אז אני מעדיף למות באוהלה של תורה.

 

הערה: דברים אלו נכתבו על דעת עצמי, ואין בהם כדי לייצג את כלל הציבור החרדי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מראות אסורים. חרדי ברחוב
צילום: חיים צח
האלוף שטרן. "לא רואים אישה מקילומטר"
צילום: חגי אהרון
הנח"ל החרדי. אפשר גם אחרת
צילום: דובר צה"ל
מומלצים