שתף קטע נבחר

האלוף שטרן: ההשתמטות זולגת לציונות הדתית

בכנס באוניברסיטת בר אילן אמר ראש אגף משאבי אנוש בצה"ל שההשתמטות הגוברת מצה"ל הולכת וזולגת למגזרים שונים באוכלוסייה, וביניהם הציונות הדתית וה"צפונים". הוא העריך שמספר המשתמטים מצה"ל יעלה בשל החרדים, שמספרם באוכלוסייה גדל, והדגיש שחרדים יכולים לשרת בצבא

המשתמטים החדשים? ראש אגף משאבי אנוש בצה"ל, האלוף אלעזר שטרן, אמר היום (ד') כי ההשתמטות הגוברת מצה"ל הולכת וזולגת למגזרים שונים באוכלוסייה, וביניהם גם הציונות הדתית וה"צפונים".

 

בכנס שנערך באוניברסיטת בר-אילן, אמר האלוף שטרן כי חלק מאלו שאינם מתגייסים לצה"ל עושים זאת בשל סיבות של "תורתם אומנותם", אחרים בגלל ספיחי ההתנתקות וצריך לתת גם על זה את הדעת. לדבריו, כאשר איש שמאל לא רוצה להתגייס, צה"ל מוביל אותו לבית הדין ושופט אותו. אבל כאשר מישהו מצהיר על תורתו אומנותו, אין לכך שום טיפול ויש לתת על כך את הדעת.

 

בנושא המשתמטים מצה"ל אמר ראש אגף משאבי אנוש כי "גם מי שמשוחרר מהצבא לפי חוק זה לא אומר שהוא אינו משתמט, אלא זה אומר שהחוק לא כופה עליו לשרת בצה"ל". לדבריו, מי שמוריד פרופיל בכוונה או מצהיר באופן כוזב כי הוא לומד תורה, מקומו בצה"ל. הוא הוסיף כי "יש מקומות שלא יודעים מה זו הקרבה ומה זו הלוויה צבאית".

 

האלוף שטרן, שנאם בכנס לזכרו של האלוף אברהם רותם, רמז כי ישנם רבים מאלה שמצהירים כי תורתם אומנותם, שלא עוסקים בפועל בלימוד תורה ומספרם יעלה בקרוב. "היום מתוך האוכלוסייה שלא מתגייסת - יש כ-11 אחוזים שמצהירים כי תורתם אומנותם. אבל צריך לזכור כי בכיתות א' לומדים היום במסגרת חרדית 25 אחוזים, ואם לא תהיה התערבות בנושא הזה, אנחנו נהיה שמה בעוד כמה שנים". הוא הוסיף כי כל מי שיודע ובסביבתו יודעים כי הוא יכול לשרת, משתמש בחוק בדרך לא ראויה.

 

ראש אגף משאבי אנוש בצה"ל אמר כי גדוד הנח"ל החרדי שלל את הטיעון כי  לא ניתן לשלב חיים חרדיים בצה"ל. "יש שם תנאים שאין אפילו בבני-ברק. הם לא רואים בחורה אפילו במרחק של קילומטר. יצרנו לכך תנאים בצבא והחברה בישראל צריכה להכיר בכך ולעודד אותם לשרת בצבא. אני לא רוצה שיהיה רק גדוד של נח"ל חרדי, אלא חטיבה".

 

עוד אמר האלוף שטרן כי החברה הישראלית חייבת להוקיר את מי שמשרת בצבא. לדבריו, בשיחה שניהל עם בכיר בטכניון, הוא הבין כי רוב סטודנטים לרפואה הם ערבים. "בעבר היה חוק שחייל שביצע שירות צבאי קיבל עדיפות בקבלה למוסדות אקדמאים. עכשיו מרוב שוויוניות פגענו בחיילים וחייבים לתת להם עדיפויות בנושאים הללו. החברה הישראלית חייבת ליצור מוטיבציה לפני השירות ולהתייחס לחיילים האלה בהתאם, אחרי שהם משתחררים".

 

בדבריו התייחס גם ראש אגף משאבי אנוש בצה"ל לחשיבות של הזהות היהודית. "קצין שלא יודע לדבר 20 דקות עם פקודיו ולהסביר להם מהו יהודי, לא יידע לנצח בקרב".

 

לגבי ההטבות לחיילי המילואים, שאושרו השבוע על ידי הממשלה, אמר האלוף שטרן כי זהו ביטוי ערכי מתחייב. "ביטוי שהאוכלוסייה הזאת שנושאת בנטל היא אכן חשובה לחברה וראויה לקבל הטבות אלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שטרן. צבא העם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים