שתף קטע נבחר

סעודיה הודיעה: נשתתף בוועידת אנאפוליס

שרי החוץ של הליגה הערבית, הנועדים בקהיר, הודיעו כי החליטו להשתתף בוועידת אנאפוליס שתיפתח בשבוע הבא. גם שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פייסל, אישר כי ארצו תיקח חלק בוועידה. סוכנות הידיעות הסורית ציטטה את שר החוץ אל מועלם, שאישר כי ארה"ב הסכימה לכלול את סוגיית הגולן בוועידה. ייתכן שהדבר יסלול את הדרך להשתתפות הסורים

שרי החוץ של הליגה הערבית הודיעו היום (שישי) כי החליטו להשתתף בוועידת אנאפוליס שתפתח בשבוע הבא בארצות הברית. בכינוס שרי החוץ של הליגה הערבית הנערך בקהיר הודיע שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פייסל, כי ארצו תיקח אף היא חלק בוועידה.

 

"הליגה הערבית החליטה לקבל את ההזמנה להשתתף בוועידת השלום במזרח התיכון שתערך באנאפוליס, ותשלח שרים שייקחו חלק בדיון על תהליך השלום", אמר אל-פייסל במסיבת עיתונאים משותפת שקיים עם מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא. אל-פייסל אישר כי ארצו תשתתף אף היא בוועידה. "נפעל כדי שהפלסטינים יהיו מרוצים וכדי שסוריה תהיה מרוצה", אמר, אולם  הודיע כי לא ייאפשר "מחוות תיאטרליות כמו לחיצות יד" עם גורמים ישראלים. 

 

שר החוץ הסעודי הוסיף כי ארצו שינתה את מדיניותה והחליטה להשתתף בוועידה: "לא הסתרנו את עמדתנו. לא התלהבנו מהוועידה. אם לא היה קונצנזוס כלל-ערבי, לא היינו מגיעים. הממלכה הסעודית לעולם לא תעמוד נגד ההסכמה הערבית. נתייצב עם אחינו בקו אחד. אם ינהגו (באנאפוליס) ברצינות - הם יתקלו ביחס רציני מצידנו", אמר אל-פייסל. מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, הוסיף: "אנו הולכים לאנאפוליס כדי להתחיל במו"מ ולא כדי לנקוט בנורמליזציה עם ישראל". קו זה נאמן לעמדתו של מוסא המתנגד להכרזה על נורמליזציה עם ישראל בראשית התהליך המדיני.


כינוס הליגה הערבית בקהיר (צילום: איי.אף.פי)

 

לדברי מוסא, "מדינות ערב לא יציעו לישראל נורמליזציה בחינם" בוועידת השלום. לדבריו, "הערבים עומדים להשתתף בוועידה כדי לתמוך בפלסטינים, על בסיס יוזמת השלום הערבית".

  

עדיין לא ברור אם סוריה תשתתף בוועידה, אולם סוכנות הידיעות הסורית ציטטה את שר החוץ, ואליד אל מועלם, שאישר כי ארצות הברית השיבה בחיוב לבקשת שרי החוץ של הליגה הערבית, לכלול את נושא הגולן בוועידה. עם זאת, על פי הדיווח הדגיש אל מועלם כי ארצו טרם החליטה האם להשתתף בוועידה, ותקבל את ההחלטה רק לאחר שתבחן את לוח הזמנים של הוועידה. מוקדם יותר דיווחה גם רשת החדשות "אל ג'זירה" כי האישור האמריקני לדרישה הגיע לפני נעילת המפגש. אישור זה עשוי לסלול את הדרך להשתתפות נציג סוריה בוועידה.

 

הליגה הערבית לחצה על ארה"ב לדון בעתיד הגולן "באופן מפורש וברור" במסגרת ועידת אנאפוליס, כדי לאפשר את השתתפות סוריה. דיפלומט, שהשתתף בדיוני הליגה הערבית בקהיר, מסר לסוכנות הידיעות הצרפתית, כי "שרי החוץ של הליגה שלחו מסר דחוף לארה"ב בדרישה שרמת הגולן תיכלל בסדר היום של הוועידה כדי לאפשר לסוריה להשתתף בדיונים". לדבריו, "סוריה תשתתף בוועידה אם ארה"ב תסכים לדרישה". שר החוץ של סוריה, ואליד אל-מועלם, נשאל אם התקבלה תשובה מארה"ב, והשיב: "אנחנו עדיין מחכים".

 

גם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, קרא לדון בסוגיית הגולן בוועידת אנאפוליס: "אנו עומדים בפני הזדמנות היסטורית ואנו רוצים להרים את קולנו. אנחנו מקווים שנהיה יחד בוועידה ונדון בכל הנושאים - בנושא הישראלי-פלסטיני, בנושא הישראלי-סורי, ובנושא הלבנוני". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סעוד אל-פייסל
צילום: איי אף פי
הכינוס בקהיר
צילום: איי אף פי
מומלצים