שתף קטע נבחר

לוד: חולצו שמונה כלבים שעברו התעללות

במבצע משותף של עיריית לוד וכוחות משטרה חולצו שמונה כלבים מבית מגורים, כשהם סובלים מהזנחה ותת תזונה קשה. "הכלבים נקשרו בין גרוטאות וזבל, חשופים לגשם, ללא מזון או מים והתבוססו בתוך הצואה והשתן של עצמם", אומרת הווטרינרית העירונית. "זה היה מחזה מזעזע"

בעקבות תלונה שהתקבלה בעיריית לוד ביום רביעי שעבר על עדר כבשים הנמצא בסמוך לשטח מגורים עירוני, הגיעו למקום עובדי השירות הווטרינרי והפיקוח העירוני. "במהלך סקירה שביצענו בסמוך לשטח, גילינו שמונה כלבים במצב מחריד", מספרת ד"ר אור רז, הווטרינרית העירונית בלוד. "באותו היום ירד גשם שוטף ולראות אותם רזים וללא מחסה, היה מחזה מזעזע".

 

כלב האסקי בן שלוש לערך, שאוזניו וזנבו נחתכו, נמצא על ערימת קרשים רעועה ללא מחסה מפני הגשם. בסמוך אליו אותרה כלבה קשורה בחוטי ברזל שפצעו את צווארה כשהיא חיה בתוך שלולית בוץ. שני הכלבים הרזים הוחרמו ונלקחו להסגר העירוני, שם זכו לטיפול רפואי. באותו היום הגישה רז תלונה במשטרה וביקשה להחרים את הכלבים הנותרים במקום. "לשמחתי, החוקרים בתחנה לא רק ששיתפו פעולה וכבר למחרת בבוקר קיבלתי הודעה כי אחת השוטרות כבר עושה דרכה ללוד, לאחר שהשיגה צו בית משפט להחרמת הכלבים", היא אומרת.

 

צוות של הפיקוח העירוני כוח משמר הגבול ושוטרים מתחנת לוד הגיעו ביום חמישי לבית המשפחה, מגובים בצו בית משפט להחרמת הכלבים. לדברי רז היא התקשתה להאמין כי במקום חיה משפחה בתנאים כה קשים. כלב רועים גרמני רזה נמצא קשור על ערימת גרוטאות, ללא כל מחסה וסביבו בוץ וזוהמה. "המקום היחיד עליו הוא הצליח לשבת היה פיגום ברזל ברוחב של 20 סנטימטר, כך שהוא לא יכול היה להתרחק ממנו עקב השרשרת הקצרה", מספרת רז.

 

"איתרנו כלבה פירנאית שגם היא היתה קשורה בחוץ ללא כל מחסה, כשהיא יושבת על ערימת גזרי עצים, מתבוססת בתוך בוץ ומים". להערכת רז, שני הכלבים לא זכו למים ונאלצו לחפש מים בתוך הבוץ. "בסמוך לכלב הזאב מצאנו בשר עוף חי על אחד הפיגומים, אך לא נראה שהוא אכל ממנו".

 

צילום: ד

 

 

בתוך המבנה עצמו חיו כלבים נוספים בתנאים קשים. "שני גורי רוטווילר היו קשורים בתוך מצבור של גרוטאות ונאלצנו לטפס עליהן כדי לחלץ אותם. הם היו קשורים בחושך, עומדים על אדמה מלאה בשתן וצואה", מציינת רז. "אחד הגורים היה קשור בחוט ניילון באורך של 40 סנטימטר ולא יכול היה להזיז את הראש שלו, אלא רק את ישבנו, כך שהוא נאלץ לשבת בתוך השתן והצואה של עצמו". היא אומרת וממשיכה בתיאור. "הגור השני היה קשור בחוט ניילון באורך של 50 סנטימטר וכנראה שחתכו לו את האוזניים והזנב".

 

שני כלבים נוספים נמצאו אף הם במצב של תת-תזונה. "כלב סמויאד זכר רזה בצורה קיצונית, כולו עור ועצמות, בעל פרווה מוזנחת, מלוכלך בבוץ", אומרת רז ומגלה כי הרגע שזיעזע אותה יותר מכל היה כשמצאה כלבת גולדן רטריבר שהיתה קשורה בשרשרת באורך של 60 סנטימטר. "אין לי מושג איך היא שרדה. אם היא היתה שוכבת על הקרקע, היא היתה נחנקת בתוך הצואה והשתן של עצמה, לכן היא נאלצה לשבת במקומה ולא לזוז. כל פרוותה היתה מרוחה בבוץ ובצואה".

 

כל הכלבים חולצו מהמקום ולאחר טיפול רפואי וניקוי כללי, הם מוחזקים כעת בהסגר העירוני בלוד. כלבת הגולדן התשושה ככל הנראה נגנבה מבעליה במרכז הארץ ותושב אליהם בקרוב. "לשמחתנו, הצלחנו לאתר את הבעלים המודאגים בזכות השבב שהוחדר לכלבה", אומרת רז. "בנוסף, הודענו לבעלי השטח בו נמצאו הכלבים כי אין בכוונתנו להחזירם ובעוד 20 יום הם יהיו מיועדים לאימוץ".

 

"עמותת תנו לחיות" מסייעת לרז בהליך המשפטי במטרה למנוע את החזרת הכלבים לבעליהם. "נדהמנו לגלות כי הבעלים פנה לבית המשפט וביקש להחזיר את הכלבים אליו.

אין ספק שאחרי הממצאים הקשים שהתגלו במקום, אסור שהכלבים המסכנים הללו יחזרו אל מי שהזניח אותם בצורה כה קשה", אומרת אתי אלטמן, דוברת העמותה.

 

"הלוואי שכל הווטרינרים הרשותיים ילכו בעקבותיה של רז ויחרימו כלבים מאנשים החשודים בהתעללות בבעלי-חיים. בכוונתנו להילחם ולסייע לווטרינרית בכל דרך שהיא, כדי להבטיח שהכלבים ימצאו בית חם".

 

מפקד תחנת לוד, סגן-ניצב יוסי קדם מסר בתגובה: "נחשפנו למצבם הקשה של בעלי החיים בעקבות פנייתה של הווטרינרית העירונית בלוד. היא הגישה תלונה בנושא לאחר שנמצאו במקום שני כלבים תחת הזנחה קשה, שחולצו באותו היום", אומר קדם ומציין כי בעקבות בקשתה של אור לסיוע בצו בית משפט בכדי לעזור לכלבים, הוגש לה סיוע על ידי החוקרים בתחנה.

 

"יש לנו בתחנה חוקרים בעלי מודעות הומאנית לנושא התעללויות בבעלי חיים שדאגו לטפל בתלונה באופן אישי ולמחרת בבוקר כבר חזרו מבית המשפט עם צו להחרמת הכלבים הנותרים במקום. לכאורה נעברה כאן עבירה על חוק צער בעלי חיים ואנו מתעתדים לזמן בקרוב את בעל השטח בכדי לשמוע את גרסתו בנוגע להתנהלותו בטיפול בכלבים".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשופים לגשם ולקור
צילום: ד"ר רז אור, השרות הווטרינרי לוד
גור קשור ללא מזון ומים
צילום: ד"ר רז אור, השרות הווטרינרי לוד
לחלקם נחתכו אוזניים וזנב
צילום: ד"ר רז אור, השרות הווטרינרי לוד
רגע לאחר החילוץ
צילום: ד"ר רז אור, השרות הווטרינרי לוד
מומלצים