שתף קטע נבחר

המבנים הבלתי חוקיים בגעש ייהרסו

הוועדה המחוזית מחוז מרכז החליטה הערב שלא לאשר את מרבית השימושים החורגים והבלתי חוקיים בקיבוץ געש, בכלל זה, במתחם צומת ספרים, מתחם "לולבו" ומתחם הגולף. הוועדה אישרה תוכנית מסחרית מצומצמת מאוד לקיבוץ וקבעה תנאי מקדים - הריסת כל המבנים והשימושים הבלתי חוקיים

הועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז של משרד הפנים החליטה הערב (ב'), שלא לאשר את מרבית השימושים החורגים והבלתי חוקיים בשטח קיבוץ געש, בכלל זה, במתחם צומת ספרים, מתחם "לולבו" ומתחם הגולף.

 

בנוסף, מצמצמת החלטת הוועדה באופן ניכר את סך השימושים והשטחים המבוקשים לתעסוקה ומסחר באזור התעשייה ומבני המשק, בהם קיימים כיום שימושים חורגים רבים (המוכרים כמבנה ה"קוסמוס" אשר נסגר במהלך השנה האחרונה ומבנה ה "הום סנטר" אשר פעל כשימוש חורג במשך שנים).

 

בישיבתה היום דנה הוועדה בתוכנית הכוללת לקיבוץ והחליטה להפקידה במוסדות התכנון אולם בהיקף מצומצם מאוד של 15%-20% בלבד מהתוכנית אותה ביקש הקיבוץ לאשר. תנאי למתן תוקף לתכנית יהיה הריסת כל המבנים והשימושים הבלתי חוקיים המתקיימים באופן לא חוקי שנים רבות.

 

הוועדה הודיעה כי ההחלטה התקבלה לאחר שבחנה את התכנית על כל מרכיביה אל מול אופיו המתבקש של ישוב כפרי הנמצא בתחום מרקם חופי ושמורת נוף, וכי היא סבורה שהיקפי השימושים שנקבעו בהחלטה נותנים מענה ראוי להתפתחות הקיבוץ ושמירה על אופיו.

 

בנוסף, נזפה הוועדה בחומרה בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה חוף השרון על כך שנמנעה מלאכוף את חוק התכנון והבנייה כנדרש, ותרמה בכך להיווצרות המצב בו שרוי הקיבוץ מבחינת היקפי הבנייה והשימושים הבלתי חוקיים.

 

סוף למאבק ממושך

מדובר בסיומו של מאבק ארוך, שמנהלת הוועדה המחוזית זה 3 שנים נגד המבנים הבלתי חוקיים והשימושים הבלתי חוקיים במתחם קיבוץ געש, המשתרע על פני 150 דונם ומשרת תעסוקתית את 500 החברים המתגוררים בקיבוץ.

 

הקיבוץ מצידו נימק את התרחבות שטחי המסחר בקשיים כלכליים אליהם נקלע בשל צמצום הפעילות החקלאית בשטחו בשנים האחרונות, כפי שקרה לקיבוצים רבים באזור המרכז. ברם, הוועדה התנגדה לתוכניות התכנון של הקיבוץ ולשימושים הבלתי חוקיים שהיקפם האדיר לא תאם את מספר הנפשות בקיבוץ.

 

שוקי אמרני, יו"ר הועדה המחוזית מחוז מרכז, אמר הערב כי הוא "מברך על התוכנית שהוגשה לועדה המחוזית ושנועדה להסדיר את שימושי המסחר והתעשייה בקיבוץ געש לאור ההיקפים הגדולים של הפעילות הבלתי חוקית בשטח. הוועדה המחוזית קיבלה החלטה חשובה תוך התחשבות במאפיינים של הקיבוץ והיקפי השימושים שאושרו על ידי הוועדה. זאת הגם שהם מאוד מצומצמים ממה שביקשה התוכנית, יש בהם כדי לתת מענה ראוי להתפתחות הקיבוץ, שמירה על אופיו הכפרי ומתן מענה גם להיבטים הכלכליים כפי שהוצגו על ידי הקיבוץ והמועצה האזורית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
המרכז המסחרי בשפיים. החנויות בגעש הסמוכה ייסגרו
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים