שתף קטע נבחר

ערב ועידת אנאפוליס: עדיין אין הצהרה

במאמץ של הרגע האחרון נפגשו צוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים בלשכתה של קונדוליזה רייס, כדי לסכם על הצהרה משותפת בוועידת אנאפוליס. המשלחת הישראלית: "מבחינתנו נשמח להצהרה, אך אם לא תהיה לא נורא". הנשיא בוש: צריך פשרות כואבות כדי להגיע להסכם

האם יהיה הסכם על הצהרה משותפת בדקה ה-90? צוותי המשא ומתן הישראלים והפלסטינים נפגשו הלילה (ג') בניסיון אחרון על-מנת להסכים על הצהרה משותפת בוועידת אנאפוליס. בפגישה שנערכה בלשכתה של מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, השתתפו בין היתר שרת החוץ ציפי לבני וראש צוות המשא ומתן הפלסטינים, אבו עלא.

 

 

עיקר המחלוקות בין הצדדים הן סמנטיות, אך למרות זאת יש עדיין אי הסכמות בנושאים עקרוניים מסוימים. אחת המחלוקות העקרוניות היא בסוגיית הבוררות בתהליך יישום מפת הדרכים. מחלוקת אחרת היא סביב הגדרות הזמן למשא ומתן וליישום ההסכם. במשלחת הישראלית בוושינגטון אמרו לפני הפגישה: "ההחלטה אם תהיה הצהרה משותפת או לא באנאפוליס תלויה בפלסטינים. מבחינתנו נשמח להצהרה שכזאת, אך אם לא תהיה לא נורא".


אבו-מאזן, רייס ואולמרט בארוחת הערב (צילום: איי.אף.פי)

 

לבני ואבו עלא השאירו את צוותי המשא ומתן ויצאו לארוחת הערב החגיגית. בארוחת הערב אמר נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, כי הצדדים צריכים לעשות פשרות כואבות כדי להגיע להסכם. "יש לנו מטרה משותפת השבוע הזה, מפני שאנחנו רוצים מטרה אחת - שתי מדינות דמוקרטיות, ישראל ופלסטין, החיות זו לצד זו בשלום ובביטחון".

 

הארוחה נערכת בחסותה של מזכירת המדינה האמריקנית, במהלכה ינאמו בעיקר המארחים. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אינו צפוי לנאום, אולם מי שתדבר בפני הנוכחים היא שרת החוץ לבני. בארוחת הערב משתתפים גם שר החוץ הסעודי, סגן שר החוץ הרוסי ו-40 נציגי המדינות שהגיעו לוועידה.

 

רייס פנתה בנאומה לאולמרט ואבו-מאזן ואמרה: "אנו מחכים בקוצר רוח לוועידה, בה נציין את התמיכה הבינלאומית הקיימת לתהליך הדו-צדדי בו אתם מנסים לשים קץ לקונפליקט ולהגיע לפתרון של שתי מדינות".


בוש ואולמרט בפגישתם בבית הלבן (צילום: איי.אף.פי)

 

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בתדריך לכתבים: "המחלוקת היא עניין טקטי נסיבתי ולא בהכרח הוכחה לבעיה שיש בין הצדדים. אנו מקווים שיהיה נייר כזה, שיציג את המשמעות להתנעת המשא ומתן בינינו לבין הפלסטינים. אני לא רוצה להיכנס לפרשנויות והסברים. אנחנו היינו מאוד שמחים אם היה מסמך אבל עם זאת אני חושב שהדבר הכי חשוב באנאפוליס הוא בעצם קיום המפגש".

 

חבר המשלחת הפלסטינית למשא ומתן, יאסר עבד-ראבו, אמר שההצהרה כבר קיימת וככל הנראה כבר תסוכם בין הצדדים עד לוועידה. לדבריו, "יש מאמץ מתמיד של האמריקנים להשגת ההצהרה". עם זאת, גורם בכיר בפמליית שרת החוץ לבני אמר, כי "אין התקדמות בכל הנוגע להצהרה משותפת".

 

לגבי הסכם בין ישראל לפלסטינים, אמר נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש, כי אין בכוונתו לכפות את חזונו - שתי מדינות ישראל ופלסטין - אבל הוא מתכוון לעזור לישראל ולפלסטינים להתקדם בדרך להסכם שלום. אנחנו רוצים לעזור לכם. אנחנו רוצים שיהיה שם שלום. אנחנו רוצים שתהיה תקווה לאנשים שחיים בשטחים הפלסטינים", אמר הנשיא האמריקני בפגישה עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוש ואולמרט בבית הלבן
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
רייס. מתווכת
צילום: איי פי
בוש בארוחת הערב החגיגית
צילום: איי אף פי
מומלצים