שתף קטע נבחר

הצעת חוק: לוביסטים בכנסת יצטרכו "רישיון"

אין חבר כנסת שלא זוכה לשיחות עידוד ושכנוע מצדם של הלוביסטים בכנסת. הצעת חוק חדשה מגבילה את השדלנים וקובעת שיהיה עליהם לקבל אישור לפעול בבית המחוקקים, לשאת תגי זיהוי ולפעול בהגינות. הלוביסטים דווקא בעד

ח"כ, דע לפני מי אתה עומד: הצעת חוק חדשה, שהוגשה היום (ג') לכנסת, מגבילה את פעילות הלוביסטים בבית המחוקקים וקובעת - בין היתר - שיהיה עליהם לענוד תגי זיהוי, שיעידו על הארגון אותו הם מייצגים. הלוביסטים מצידם, תאמינו או לא, מקדמים את החוק בברכה.

  

הלוביסטים (שדלנים) "מסתובבים" במסדרונות כנסת מדי יום, ומייצגים גורמים וגופים שונים - בהם גם גופים כלכליים. הם נפגשים עם ח"כים, מעניינים אותם בהצעות חוק שונות, ומבצעים פעולות הסברה ושכנוע כמעט ללא הגבלה. אלא שהצעת החוק של ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) וח"כ גדעון סער (ליכוד) נועדה לשים קץ לחגיגה, ולקבוע את האופן בו יוכלו הלוביסטים לפעול בכנסת.

 

על פי ההצעה, לוביסט יוכל לפעול באישור יו"ר הכנסת בלבד, ולאחר הגשת בקשה מסודרת. במסמך הבקשה ימסור הלוביסט ליו"ר הכנסת את פרטיו האישיים ואת שמות הגופים שאותם הוא מבקש לייצג. הכנסת מצדה תפרסם את הדברים בפומבי, באתר האינטרנט שלה.

 

בנוסף, הצעת החוק מבקשת לקבוע שבעת שהותם של הלוביסטים במשכן הכנסת הם יחויבו לענוד תג מיוחד, שתנפיק בעבורם הכנסת. התג יכלול את ציון העובדה שמדובר בלוביסט, את שמו ואת שם החברה שבעבורה הוא פועל. כמו כן ייאסר על לוביסטים "להביא חבר כנסת למחויבות אישית כלפי השדלן, או כלפי שולחיו, כי יצביע או יפעל בדרך מסוימת".  

 

בהצעה מובאת שורת איסורים נוספים על הלוביסט בהם: שלא להטעות חבר כנסת ביחס לעובדה מהותית כלשהי על ענייני חקיקה או החלטת הכנסת, שלא להעניק לחבר כנסת טובת הנאה כלשהי ושלא לפעול לכך שחברי הכנסת שאינם נוכחים בדיוני הוועדה ייכנסו לישיבה לצורך הצבעה. 

 

בדברי ההסבר להצעת החוק כותבים יחימוביץ וסער: "פעולת השדלים (לוביסטים) הפכה לחלק משפיע ומרכזי בעבודת הכנסת, מבלי שהדבר יעוגן בחקיקה. הצעת חוק זו אינה מונעת את עבודתם, אלא מסדירה ומייצרת את השקיפות הנדרשת לפעילותם... לכאורה דלתות הכנסת פתוחות בפני הציבור כולו, אך בפועל נהנים בעלי ההון מנגישות גבוהה לפוליטיקאים באופן שאזרח מן השורה אינו נהנה ממנו. בנוסף לכך, מנוצלים שעריה הפתוחים של הכנסת עד תום בידי מי שיש לו ממון רב לשכור את שרותי השדלנים".

  

"שקיפות זה סטנדרט"

תמר אברמוביץ, מנהלת תחום הלובינג ב"פוליסי", חברה העוסקת בין היתר בלובי בכנסת: "מבחינתי השקיפות היא סטנדרט בכל מגע עם חברי הכנסת. אני מאמינה בה ומברכת על כל יוזמה לעגנה ולהגדירה. לגבי החוק בכללותו, הוא עוסק בקבוצה

אשר ממילא מזהה עצמה כמי שמקדם ענייני לקוחותיה. תכלית ורוח החוק יושגו אך ורק במידה והוא יכלול גם גורמים אחרים העוסקים בפעילות לובינג בפועל, אך בכסות של עו"ד או עסקן פוליטי".

 

קרן ברק, לוביסטית אחרת בכנסת: "עבודת הלוביסטים היא צורך מהותי בעבודה השוטפת של הכנסת, ואני מברכת על הניסיון להסדרת הנושא - כל עוד במסגרת הסדרת החובות יוסדרו גם הזכויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנסת. לוביסטים - רק עם אישור
צילום: גבי מנשה
יחימוביץ'. לשדלנים חלק בעבודת הכנסת
צילום: גיל יוחנן
סער. להסדיר את הפעילות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים