שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

נאום אבו-מאזן: חיי ילדינו תלויים בנו היום

"אסור לנו להחמיץ את ההזדמנות הזו, שאולי לעולם לא תשוב. למען ילדנו וילדיכם, בואו נעשה שלום", אמר הנשיא הפלסטיני לבאי ועידת אנאפוליס. הוא הזכיר את "הכיבוש בירושלים ובגולן הסורי", אך הביע ביטחון ש"הצדק והשלום ינצחו". ynet מגיש: נאומו המלא של הנשיא אבו מאזן

שלום לכולכם.

 

הוועידה הזו מסמלת את גיבושו של העולם כולו לקראת השגת הסכם שלום מקיף וכולל באזור המזרח התיכון, שיביא גם את הצדק למקומותינו - שבמשך עשורים סובלים מכיבוש, מלחמות ואלימות. היום עומדת בפנינו הבחירה, שיכולה להוביל אותנו לשלום, לסופה של תקופה חשוכה שסומנה בשנאה - שבה שילמו שני עמים מחיר יקר מאוד. חייהם של ילדינו, עתיד הדורות הבאים, השגשוג והחופש למיליוני בני אדם תלוי בכך.

 

 

אני מודה לך, נשיא ארצות הברית. בכך שכינסת את הוועידה ההיסטורית הזו שיגרת מסר מאוד ברור לכל המזרח התיכון, שצופה בנעשה כאן בתקווה אדירה מלווה בפחד גדול פן תוחמץ כאן הזדמנות נוספת. אני רוצה להודות גם למזכירת המדינה קונדוליזה רייס ולצוותה, שללא נוכחותם ופעולתם הענפה - לא היינו כאן היום. המזכירה רייס הצליחה להצעיד את המשא ומתן לעבר השלום, בדרך שכבר אינה הפיכה.

 

כמו כן, אני מבקש להודות לאחינו ואחיותינו מהמדינות הערביות והאיסלאמיות, לקוורטט, לשמונה המדינות המתועשות, לחברות האו"ם ולשאר המשתתפים בוועידה שמעידים על התמיכה שהן מעניקות לתהליך הישראלי-פלסטיני ולמסע לעבר פתרון הקבע, בדמות שתי מדינות לשני עמים וסיום הכיבוש. אני גאה במיוחד בתמיכת המדינות הערביות, שמעידות על הרצון להגיע להסכם הוגן ומאוזן שיבטיח יציבות, שלום וביטחון למדינה העצמאית שתוקם, למדינת ישראל ולאזור כולו.


אולמרט מברך את אבו-מאזן על במת הוועידה (צילום:AFP)

 

נוכחותן של מדינות ערב מוכיחה כי היוזמה הערבית לשלום מעולם לא היתה מהלך ללא מטרה, אלא צעד אמיץ שנועד לשנות את טיב היחסים במזרח התיכון, ולפתוח דף חדש. המהלך הזה צריך לקבל כעת דחיפה מחודשת שתוביל לסוף הכיבוש בכל השטחים לפי גבולות 67' - כולל מזרח ירושלים, רמת הגולן וחלקים מלבנון. כמו כן יש לפתור את הסוגיות המרכזיות, בהן גם נושא הפליטים הפלסטינים.

 

השלום קרב

אין זו הגזמה לומר כי היום הזה מסמן צומת בהיסטוריה של המזרח התיכון, המפרידה בין שני עידנים: לפני ואחרי אנאפוליס. במילים אחרות, אסור להחמיץ את ההזדמנות הזו לפתוח במשא ומתן רציני. אין לפספס את חלון ההזדמנויות הזה - שכולל קונצנזוס נרחב ותנופה לשיחות.

 

מה שניצב לפנינו היום הוא לא רק אתגר השלום, אלא גם מבחן אמינות לכולנו - לארצות הברית, לחברי הקוורטט, לקהילה הבינלאומית, לישראל, לאש"ף, לרשות הפלסטינית וגם למדינות הערביות ולארגונים האיסלאמיים. זהו מבחן שיתיר חותם עז על עתיד האזור כולו, על היחסים בין העמים שחיים בו ועל הכוחות הבינלאומיים שמעורבים בו. 

 

באנו לאנאפוליס כשאנו מודעים לכל זאת. אנו מכירים במשקלה של האחריות שרובצת על כתפינו ועל הנטל שעלינו לשאת. ברור לנו - ואני מאמין שגם לכם - שהיעדר תקווה והייאוש הגובר הם האלמנטים שמזינים את הקיצונים. אי לכך, הייעוד המשותף שלנו הוא לאפשר שגשוג אמיתי. אנו מקווים שבעזרת הסיוע והמעורבות שלכם נשיג מהפך, וששלום אמת יושג בקרוב - עוד לפני תום כהונתך, הנשיא בוש.

 

שחר חדש, נקי מהתנחלויות

ממחר נצא למשא ומתן מעמיק ומקיף על הסכם הקבע, כולל הסוגיות המרכזיות: ירושלים, פליטים, גבולות, התנחלויות, מים וכיוצא באלה. אנו חייבים לתמוך בשיחות האלה באמצעות צעדים מוחשיים וברורים - שיוכיחו כי מדובר בהליך בלתי-הפיך לקראת הליך שלום מלא. צעדים אלו חייבים לכלול את הקפאת ההתיישבות בהתנחלויות, פתיחה מחדש של מוסדות במזרח ירושלים, הסרת מאחזים ומחסומים, ושחרור אסירים.

 

עם כל הכנות וללא היסוס, עליי להגן על הזכויות של עמי. לפקוח את עיניהם לקראת שחר חדש - נקי מהתנחלויות, גדרות הפרדה, בתי כלא מלאים אסירים, חיסולים, סגרים וכתרים סביב כפרים וערים. אני מצפה ליום שאסירנו יהיו חופשיים ויוכלו לבנות את מדינתם. מחובתי לומר כי עתידה של ירושלים הוא סוגיית מפתח בתהליך השלום. אנו רוצים שמזרח ירושלים תהיה בירת פלסטין - שתקיים קשרים עם מערב העיר. אנו נבטיח מעבר של מאמינים מכל הדתות לעיר הקודש, שם יוכלו לקיים את אמונתם ללא אפליה ובהתאם לחוק הבינלאומי.

 

עליי להדגיש כי נמשיך לעמוד באחריותינו, על פי מפת הדרכים, להילחם בשחיתות, האלימות והטרור. נאבק להחזרת החוק והסדר. ממשלת הרשות הפלסטינית פועלת ללא לאות למען מטרה זו. אנו עושים זאת לעמנו, בגלל שאנו חייבים - ולא בגלל התחייבות פוליטית שנכפתה עלינו בהסכמים ובמפת הדרכים.

 

אני חייב לומר בנוסף כי הנחישות שלנו לדרוש את סיום הכיבוש נובעת מנקודת המבט שמהלך כזה יבטל את האמתלה העיקרית של הטרור באזורנו בפרט, ובעולם בכלל. אני אומר זאת מבלי להפחית בחשיבות המלחמה בטרור בכל עת ותנאי, שכן הוא סכנה לעתיד כל העמים ועלול להביא לאסון לאנושות.

 

בהקשר זה עליי לשבח את מאמציו של השליח למזרח התיכון, טוני בלייר, על מעורבתו ופעילותו להקמת המוסדות הפלסטינים וקידום פרויקטים כלכליים שמטרתם לשפר את חיי היומיום של תושבי הרשות, ותקדם אספקטים של שלום. הוא מעלה רעיונות יצירתיים ומדהימים, שתורמים ומעניקים השראה למהלכים פוליטיים והגברת הביטחון.

 

לשבור את מעגל האלימות

אני מבקש לפנות כעת אל העם בישראל. אפתח בכך שאומר כי למרות חילוקי הדעות ביננו בחלק מהנושאים המרכזיים, ניכר כי ראש ממשלתכם אהוד אולמרט הראה שאיפה לשלום, שהוכיחה את תרומתה לקראת הצעד החשוב שעשינו היום. ראש הממשלה אולמרט, ארצה להמשיך לעבוד צד לצד עמך - עד שנצליח להביא את ההסכם ההיסטורי שכולנו מחכים לו כבר שנים. חשוב שכל אחד מאיתנו יעשה כל שביכולתו כדי לגשר על הפערים והקשיים. כך נבטיח שיתוף פעולה כלכלי הדדי ושלום יציב.

 

לתושבי ישראל אני רוצה לומר: אף אחד מאיתנו לא רוצה בשלום פחות מהשני. שלום הוא אינטרס משותף לשנינו. שלום וחופש הם הזכויות שלנו, בדיוק כמו ששלום וביטחון הם הזכויות שלכם. הגיע הזמן שמעגל הדמים, האלימות והכיבוש יישבר. זה הזמן להסתכל אל העתיד בביטחון ותקווה. זה הזמן שהמדינה הכואבת הזו, הנקראת גם מדינת האהבה והשלום, תצדיק את שמה. שלום הוא לא בלתי אפשרי אם יהיה בנו הרצון והכוונות הטובות להכיר אלו בזכויות אלו.

 

מי שאומר ששלום בין ישראל והפלסטינים הוא בלתי אפשרי רק מבקש להוביל את העימותים אל תהום הבלתי-ידוע. אלא שלצערנו, הבלתי-ידוע הזה מוכר לנו היטב - משמעותו עשורים נוספים של שפיכות דמים, שלא תוביל לפיתרון שונה ממה שאנו מציעים כאן. המשך העימות גם עלול להוביל למות רעיון השלום בקרבנו. השלום אפשרי, אך הוא דורש מאמץ. היום אנו מושיטים ידיים אליכם כשווים, והעולם הוא עד ומסייע לכך. אסור לנו להחמיץ את ההזדמנות הזו, שאולי לעולם לא תשוב. למען ילדנו וילדיכם, בואו נעשה שלום.

 

לשאר ידידינו בעולם כולו, אלו שמסייעים לנו כעת ונמצאים פה, ואלו שאינם כאן כרגע, אני רוצה לומר לכם שלא נשכח את העזרה שלכם. אנו מצפים למעורבותכם גם אחרי שהוועידה תיגמר כדי שתבטיחו את המשך התהליך. אני מקווה שהצלחת הוועידה הזו תשוכפל גם בוועידה הכלכלית בפריז הצפויה בעוד מספר חודשים.

 

הזכות לחופש בהישג יד

לבני עמי הפלסטינים בעזה, ירושלים, הגדה המערבית ומחנות הפליטים בפזורה, אני רוצה לחלוק עמכם את המילים הבאות: אני מזדהה עם הכאב והטרגדיה האישית של כל אחד מכם, שנובעת משנים של עימות, כיבוש ונכבה. העולם מנסה לעזור לנו לסיים את אי-הצדק ההיסטורי שהיה מנת חלקם של שני העמים. עלינו להיות מוכנים, כיחידים וכעם, להתגבר על הכאב כשאנו מגיעים להסכם שיעניק לנו זכויות שוות ככל העמים - הזכות לחיות חופשיים ועצמאיים.

 

לאמהות הפלסטיניות שמצפות לשובם של בניהן, לילדים שחולמים על חיים חדשים ומשגשגים, לאחינו האסירים ולכל בנינו

ובנותינו בכל מקום שהם אני אומר: האמינו במחר ובעתיד כי מדינה פלסטינית בדרך. זו הבטחת העולם כולו אליכם היום. האמינו בשחר המגיע. ולבני עמי שבעזה אני אומר - לבי עמכם. שעות החשיכה יסורו מעליכם. נחישותכם ונחישותינו לאחד את העם הפלסטיני כיחידה גיאוגרפית ופוליטית אחת תתגשם, והסבל ייעלם. הצדק והשלום ינצחו.

 

אבקש לסיים בציטוט מדברי נשיא ארצות הברית לשעבר, אברהם לינקולין, שכתב באחד מרגעיה הקשים של ההיסטוריה האמריקנית: "בואו נשאף לסיים את העבודה שהתחלנו, לעשות את כל שביכולתנו, והשלום ישרור בתוכנו ועם שאר מדינות העולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
הנאום. אבו-מאזן על הבמה
צילום: ערוץ 1
אבו-מאזן מתכבד להיכנס ראשון
צילום: רויטרס
לוחצים ידיים
צילום: איי אף פי
מומלצים