שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בריטניה: גורלם הטרגי של כלבי המירוצים

  עשרות אלפי כלבי רוח משלמים מדי שנה מחיר כבד על היותם חלק מתעשיית מירוצי הכלבים, המגלגלת מדי שנה מיליארדי ליש"ט. רבים מהם מורדמים למוות, נפצעים או ננטשים לחסדי עמותות למען בעלי חיים. דו"ח חדש שהוגש השבוע לפרלמנט הבריטי עשוי לשפר את רווחת בעלי החיים בתעשייה

  הצד האפל של תעשיית מירוצי הכלבים: עשרות אלפי כלבי רוח המשתתפים במירוצי כלבים המתקיימים בערים רבות ברחבי בריטניה מורדמים למוות וננטשים מדי שנה לאחר שסיימו את תפקידם בתעשייה. עמותות רבות למען בעלי חיים בבריטניה מוחות מזה שנים על כך שתעשיית ההימורים חורצת את גורלם של הכלבים, בעוד שצפייה במירוצים נחשבת לבילוי נורמטיבי בבריטניה. דו"ח שהוגש השבוע לממשלת בריטניה בנושא קורא להשקיע משאבים גדולים יותר בעמותות שמוצאים לכלבים בית מאמץ לאחר פרישתם מהמירוצים.
   
  מרבית כלבי הרוח מתחילים את קריירת המירוצים שלהם בגיל שנה וחצי, ופורשים מתעשיית המירוצים בגילאי שנתיים עד חמש שנים. פציעות קשות המתרחשות בזמן המירוצים עלולות לפסול אותם מהמשך תחרויות רשמיות. אם הכלבים הופכים לאיטיים יותר במרוצת הזמן, ואינם מסוגלים לעמוד במהירות ריצה מינימלית של 41 קמ"ש, הם נאלצים לפרוש מן המירוצים הרשמיים, אך דרך הייסורים שלהם לא נגמרת. 
   


  מירוצים סביב השעון, בכל ימות השנה (צילום: פוטוס / ויז'ואל)
   
  על פי ההערכות כ-60 אלף כלבי רוח משמשים מדי שנה לטובת תעשיית מירוצי הכלבים ו-10,000 כלבים "פורשים" מדי שנה מהמירוצים בבריטניה בעקבות פציעות או חוסר יכולת להתחרות. מעטים מהם ימשיכו לחיות עם בעליהם המקוריים או עם מאלפיהם; אחרים יובאו לעמותות למען בעלי חיים שינסו למצוא עבורם בית, אך מרביתם יורדמו למוות על ידי וטרינרים.
   
  בשנת 2001 חשפה ה-BBC קבר המוני של כלבי מירוצים שנורו למוות בסמוך למתקן אימונים לכלבי מירוצים באוקספורדשייר. לטענת עובדי המקום, הכלבים נורו מאחר שלא היו יעילים עוד למירוצים.
   
  לדברי ארגון PETA בבריטניה, בעוד שמועדוני מירוצים הפועלים בחסות הממשלה זוכים לפיקוח וביקורת על פעילותם, הכלבים המתחרים בסקטור הפרטי חשופים לסכנת התעללות גדולה יותר, וחוקים רבים למען רווחת בעלי החיים לא נאכפים בהם. אחת הבעיות העיקריות היא שכלבים הנפלטים ממעגל התחרויות הרשמי, מוצאים עצמם במהרה מתחרים באופן לא חוקי.
   

  יש תקווה 

  דו"ח עצמאי שהוגש השבוע לממשלת בריטניה הציע רגולציה אפשרית בתעשיית המירוצים במדינה, במטרה לשפר את אופי פעילותה ושקיפותה הכלכלית. נושא רווחת בעלי החיים המשתתפים בה זכה להתייחסות נרחבת בדו"ח, בעקבות עלייה גוברת בהתנגדות הציבור הבריטי להמשך המירוצים, נוכח ההשלכות על חיי הכלבים.
   
  בדו"ח הושם דגש על דאגה לבריאות הכלבים החל מרגע הצטרפותם למירוצים ועד לפרישתם, תוך הקפדה על מציאת בתים הולמים לכלבים לאחר שיצאו ממעגל התחרויות.
   
  ג'ף רוקר, השר לרווחת בעלי חיים בבריטניה שקיבל את הדו"ח לידיו, מקווה כי הדבר יזכה להתייחסות חיובית בקרב השרים בפרלמנט וחשוב מכך, שתעשיית מירוצי הכלבים תיישם את מסקנותיו.  "עומדות בפנינו משימות רבות כדי לעזור ולשפר את תנאי המחייה והרווחה של הכלבים המשתתפים בתעשייה".
   


  כלבים רגועים ועדינים (צילום: פוטוס / ויז'ואל)

   

  אחד המכשולים העומדים בפני כלבי מירוצים רבים לאחר שסיימו את תפקידם התחרותי הוא מיתוס שגוי בקרב מאמצים פוטנציאליים. "משפחות רבות סבורות כי הם לא יהוו חיית מחמד אידיאלית, מאחר והן מודאגות מכך שהכלבים יזדקקו לטיולים והתעמלות רבה", אומר ריצ'רד מור, מומחה לכלבים מקרן הצדקה "Dogs Trust" הדואגת למציאת בתים לאלפי כלבים ברחבי המדינה מדי שנה. "אני סבור כי לאנשים יש תפישות מוטעות לגבי גזע כלבי הרוח. למרות שהם כלבים גדולים ואנרגטיים, הם יסתפקו בטיול מהיר בפארק ולאחר מכן הם יהפכו לבטטות כורסה מושלמות בהמשך היום".

   

  "מירוצי הכלבים מבוססים על ניצול עד מוות של בעלי חיים חסרי אונים, שכלואים מרבית חייהם בכלובים זעירים", אומרים בעמותת "אנונימוס" בישראל. "כשהם אינם רצים מספיק מהר הם מוצאים להורג ביריות, בהטבעה ובמכות אלה - או נמכרים למעבדות ניסויים. זה לא ספורט או בידור – אין שום דבר ספורטיבי או מבדר בהמרצה מלאכותית וכפויה של יצור חי עד לקריסתו".

   

  "הגיע הזמן להבין שלבעלי החיים יש זכות לחיות חייהם בלי כפייה וסבל, ושחוסר האונים שלהם אינו מצדיק שנשתמש בהם לבידור, להלבשה ולמזון. אנו מברכים על כך שההימורים על כלבי מירוץ אינם חוקיים בישראל, בדיוק כפי שהימורים המבוססים על קרבות כלבים ותרנגולים הוצאו אל מחוץ לחוק. בסופו של דבר - כמו בכל הענפים שמתקיימים על ניצול בע"ח - זה תמיד קומץ קטן של אנשים שמרוויחים מכך, והרבה בעלי חיים שמפסידים את חייהם". 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים