שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האם צריך להביא את בני הפלשמורה?
  האם מדובר בנצר לעם היהודי שממתין לחסדיה של מדינת ישראל במחנות מעבר באתיופיה, או דווקא באנשים שיהדותם מוטלת בספק, ואף עלולים להזיק לבני העדה הוותיקים בארץ?

  כל אתיופיה פלשמורה / דני אדינו אבבה

   

  סוגיית הפלשמורה היא השקר הגדול ביותר בדברי ימיהם של יהודי אתיופיה. בני העדה הפכו לבני ערובה בזכות יהודים אמריקנים, שרוצים לעשות "סולחה" עם השחורים האפרו-אמריקנים על רקע העוולות שעשו להם. הם אלה שמעודדים את עליית הפלשמורה ואף מממנים אותה, כאילו באמת גילו לפתע קבוצה ציונית.

   

  ההתמרמרות והזכרונות הרעים של האפרו-אמריקנים מהיחס הלא הוגן של היהודים כלפיהם במאבקם של השחורים בשנות ה-60 וה-70 הם הגורם לכך. לשחורים היו ציפיות משמעותיות שהיהודים האמריקנים כעם נרדף יעמדו לצדם, אך רק מעטים מהם עשו זאת. מאז היחסים ביניהם קלוקלים. אנחנו, יהודי אתיופיה, משמשים קלף מיקוח בסיפור. עקב רצונם של היהודים האמריקנים להוכיח שהם לא גזענים, הם אונסים את מדינת ישראל להביא לכאן אנשים בניגוד לרצונה.

   

  יהיה זה שקר גס לטעון שהאתיופים שממתינים במחנות המעבר הם יהודים. גם קביעתו של הרב הראשי עמאר, כי מדובר ביהודים כשרים, לא משכנעת. פתאום הרבנים הראשיים הפכו מומחים ליהדות אתיופיה? מבחינתה של הרבנות האשכנזית אני עצמי עדיין לא יהודי של ממש, ואפילו להינשא כאן אינני יכול. אי אפשר להגיד שמי שהיה 600 שנה נוצרי לגמרי הוא פתאום יהודי. רבים מבני העדה יודעים שמדובר בשקר, אך הבאתם לארץ נתפסת כהגדלת העדה וחיזוקה.

   

  יהודי אתיופיה הצליחו לשמור על מעמדם התרבותי והעדתי בזכות ההנהגה הדתית ששמרה עליהם מכל משמר. הקייסים היוו עוגן חשוב לבני העדה, נחשבו לאורים ותומים עבורם ולא עמדו מנגד כשהיו עדים להתנצרותם של חלק מהם בדרך. הם התאבלו על כל אחד שהלך בדרך זו, וראו בכך כישלון גדול. והנה היום קובעת לה קבוצה של רבנים ומיני מיסיונרים שאותם בני פלשמורה הם יהודים. בנוסף, האומדנים לפיהם 20 אלף בני פלשמורה ממתינים לעלייה אינם נכונים. למעשה מדובר במספר אינסופי, במיוחד אם מתחשבים בקרבת המשפחה שלהם למי שכבר עלו לארץ. על-פי הגדרות אלו, כל תושבי אתיופיה יכולים להפוך לישראלים.

   

  המאמץ שלי כיהודי טהור שנלחם להתקבל לחברה מואר באור קלוש מאוד כשלפתע אחרי 20 שנה מגלים שיש עוד אלפים שגם הם כביכול יהודים טובים - וכל מי שטורח להביאם משקר בעניין דתם. 4,000 איש מקרבנו מתו בדרך לארץ, בדרך אליה יצאו ממניעים ציוניים, ולא כדי לשפר את מצבם הכלכלי.  עליית הפלשמורה תפגע אנושות ביהודים השחורים בארץ, ועלולה לגרום לנזק בלתי הפיך.

   

  בארץ פועלות כיום קבוצות של מיסיונרים גרמנים ובריטים, שמטרתן לקרב את בני העדה לנצרות, ופעילותן מערערת את היסודות של יהדות אתיופיה במקביל, זוכה ישו לחיזוק מצד הרבנות. הבאתם של בני הפלשמורה מאיימת  על המסורת שלנו, ולא קשה לדמיין את התהליכים שיתחוללו, בעיקר על רקע ההתבוללות שקיימת כבר היום.

   

  כפי שהצעתי בעבר, את בני הפלשמורה ניתן להחזיר למקומות מגוריהם תוך מתן פיצוי. אם בכל זאת מתעקשים להביאם, אפשר לעשות זאת כפי שמביאים ארצה עובדים זרים או אנשים שזקוקים לסיוע הומניטרי. יש בי צער עמוק כלפיהם משום  שזרו חול בעיניהם, אך את יהדותם צריך היה לבדוק בעודם בכפריהם, ולא אחרי שכבר הגיעו למחנות בגונדר ובאדיס אבבה.

   

  ולבני העדה אני קורא להתעורר עכשיו, משום שאם ימשיכו רק לבכות על מר גורלם מול החברה הישראלית, הם יישארו קרחים מכאן ומכאן.

   

  דני אדינו אבבה, עיתונאי

   

  למאמר באנגלית - לחצו כאן

   

  זו חובתנו היהודית והציונית / זבולון אורלב

   

  חוק השבות מאפשר להעלות ארצה עולים לא יהודים, ובלבד שסבם היה יהודי. עולים אלה זוכים לכל הטבות הקליטה על-פי אותו חוק, ומקבלים מיד אזרחות ישראלית. כך עלו לישראל כמה מאות אלפים שאינם יהודים על-פי ההלכה. קלטנו אותם ואנו עושים כל מאמץ להביאם לחיק היהדות.

   

  בביקורי באתיופיה לפני שנים מעטות התוודעתי מקרוב לקהילת בני הפלשמורה, שמאות מהם מקיימים אורח חיים קהילתי יהודי בתנאים קשים וכמעט בלתי אנושיים. השתכנעתי ברצינות כוונתם לשוב לחיק היהדות גם במובן הדתי-הלכתי, כשנוכחתי שרק האמונה העמוקה והרצון העז לחזור באורח מלא לחיק הדת היהודית ולשוב לציון - הם שנתנו להם כוח ויכולת להמתין בציפייה לעלות לישראל זמן כה ממושך בתנאים קשים.

   

  ההחלטות שקיבלו ממשלות ישראל לדורותיהן באשר להעלאתם ארצה הסתמכו על החלטות גדולי הרבנים, ובראשם "הראשונים לציון" והרבנים הראשיים לישראל. לקראת הדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת הבהיר הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר, את חוות דעתו העדכנית באשר ליהדותם: "כבר פסק מרן גדול הדור הרב עובדיה יוסף שליט"א שיהודי אתיופיה הם יהודים גמורים, וכך גם פסקתי אני... וכן פסקתי גם בקשר לבני הפלשמורה. אלא שבדור האחרון התערבו בהם גויים, ולא ניתן לברר הדבר כראוי (וזאת לאחר חקירות ובדיקות ממושכות, כולל נסיעה לשם). על-כן קבעתי שיש לגיירם כדי להסיר ספק. ואין שום ספק שמצווה וגם חובה להצילם ולהעלותם לארצנו, על-פי הבדיקות המקובלות".

   

  אך החלטות ממשלה לחוד וביצוע לחוד: מיד לאחר בחירות 2003 החליטה הממשלה להעלות את בני הפלשמורה, כשהמבחן הוא שייכותו של העולה לעם היהודי מצד אמו. החלטה זו לא הוגבלה במכסה כלשהי. רק ב-2005 החליטה הממשלה להגביל את העלייה ל-300 עולים בשבוע.

   

  מדובר בפעם הראשונה מאז קום המדינה שעלייה מחבל ארץ כלשהו הוגבלה במכסה. אפילו בראשית שנות ה-50, עת לא היו למדינה האמצעים המינימליים לקליטה והכלכלה התנהלה ב"משטר צנע", לא נקבעו מכסות שכאלה. נהפוך הוא – המדינה והסוכנות היהודית השקיעו מאמצים אדירים כדי להעלות לארץ יהודים באשר הם, ללא הבחנה.

   

  בני קהילת הפלשמורה הם בוודאי יהודים על-פי ההלכה כפסיקת הרבנות הראשית, ואין כל סיבה אובייקטיבית להתנכר לעלייתם. גם למראית עין אסור שייראה שבגלל היותם שונים בצבע עורם ובגלל שקליטתם כרוכה בתקציב גדול, נקבעה מכסה ומגבלה בעניינם. זהו מסר אנטי-יהודי ואנטי-ציוני.

   

  בשנים האחרונות עלו לארץ כמה עשרות אלפים מבני הפלשמורה שעמדו כולם בדרישת הרבנות הראשית, ביצעו גיור לחומרה ורובם ככולם מנהלים אורח חיים יהודי. הם הפכו להיות אזרחים נאמנים ובניהם משרתים בצה"ל, אולם המדינה

  עדיין לא משקיעה את כל הדרוש לקליטתם: לשירותי הרווחה אין מענה תקציבי לענות על בעיותיהם, למערכת החינוך אין תקציבים כדי להשלים את הפערים של התלמידים ולהביאם לרמת ההישגים של כלל התלמידים בישראל. גם בשאר התחומים - שיכון, תעסוקה, דת וקהילה - אין טיפול ראוי ביחס לצורכי העולים.

   

  חברי הוועדה לביקורת המדינה תמכו פה אחד ביוזמתי לבקש ממבקר המדינה להכין דו"ח ביקורת מיוחד על הכשלים בהעלאת שארית יהודי אתיופיה. בטוחני כי עצם הידיעה שהמבקר בודק את הנושא תגרום לחברי הממשלה למלא את חובתם היהודית והציונית כלפי בני קהילת הפלשמורה.

   

  ח"כ זבולון אורלב, יו"ר המפד"ל ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים