שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רן ארז: נמשיך במחאה גם אם יוצאו צווי מניעה
  דיון סוער נערך בבית הדין הארצי לעבודה בנושא השביתה בעל-יסודיים. נציגי הממשלה תובעים מהמורים לשוב למו"מ מיידי ולפתור את המשבר. רן ארז התפרץ בדיון לעבר מנכ"לית משרד החינוך:"אם יוציאו צווי מניעה זה יהיה על ראשך". מחוץ לאולם התפתח עימות בין מורים ושוטרים

  נציגי משרדי האוצר והחינוך ביקשו הערב (ה') מנציגי ארגון המורים לקיים תוך 24 שעות משא ומתן בנושא רפורמה מוסכמת עם משרדי האוצר והחינוך. נציגי הממשלה איימו כי יבקשו להוציא צווי מניעה במוצאי שבת, במידה והמגעים יגיעו למבוי סתום.

   

  בית הדין לעבודה מקיים דיון סוער במשבר עם המורים. מוקדם יותר בצהריים הגישו שני הצדדים את

  תשובותיהם לבית הדין, באשר להצעת הסכם שיכול להביא לסיום הסכסוך.

   

  במהלך הדיון בבית הדין, על פי גורמים שהיו נוכחים בתוך הדיון, התפרץ רן ארז, יו"ר ארגון המורים על שלומית עמיחי מנכ"לית משרד החינוך, בצעקות ואמר לה: "אם יוציאו צווי מניעה זה יהיה על ראשך". לאחר הסערה הוכרזה הפסקה בדיון. השופטת נילי ארד ביקשה מהצדדים לנסות ולדון בבקשה בהמשך.

   

  יושב ראש ארגון המורים ניצל את ההפסקה בדיונים כדי לתקוף את שרת החינוך, יולי תמיר. "בפנים שמים אזיקים על הידיים, ובחוץ מכים מורים. שרת החינוך שהיא ד"ר לפילוסופיה ומרצה באוניברסיטה, מקימת דור שלם דורש שלום, ככה היא מתנהלת. אני אמרתי לה: את בגדת במורים", אמר ארז לקול המפגינים שקראו "בוגדת, יולי תתפטרי".


  הפגנת המורים, הערב בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

   

  ארז הבהיר בדבריו שהמורים לא יכנעו לאיומי משרדי האוצר והחינוך, וגם אם יוצאו צווי ריתוק תימשך המחאה. "לא יקרה איתה שום דיאלוג, היא גרועה יותר מלימור לבנת. אם רוצים להוציא אותנו לעבודה עם צווי ריתוק, אנחנו ניתן להם את מה שמגיע להם. אנחנו נמשיך בדרך אחרת ממה שנקטנו עד עכשיו, אולי לא יאהבו אותה אבל אנחנו ממשיכים ולא נעצור", אמר. הוא חיזק את המפגינים המוחים מחוץ לבית הדין, ואמר כי מאבק המורים ישיג את תוצאותיו. "אנחנו עושים שינוי במדינה, לא יותר מורים לפלפים. אנחנו לא סגרנו כבישים או שרפנו צמיגים, עד עכשיו הכל היה בצורה מכובדת ודמוקרטית, עשינו כל מה שאפשר כמורים. אבל ההתנהגות שלהם כלפינו היא התנהגות של קניבלים", אמר. 

   

  המפגינים: שוטרים תקפו מורים 

  גם מחוץ לאולם הדיונים הרוחות היו סוערות. עשרות מורים הפגינו מול בית הדין בשעה שהצדדים היו בתוך הדיון, והמשטרה עיכבה לחקירה מורה שחסם את הכביש במהלך הפגנה שנערכה במקום. לטענת המשטרה, כמה מורים דחפו שוטרים בעת שניסו למנוע מהם לעכב את המורה לחקירה, ואילו המורים טענו שאחד המפגינים הותקף על ידי שוטרים ונפצע בראשו.

   

  שמחה אבן, מורה מבית הספר תל"י בירושלים, סיפרה ל-ynet כי שוטר ניגש אל אחד המורים שנשא שלט, ואמר לו "אתה מסומן, אתה בעייתי". בהמשך, לדבריה, התפתחה תגרה בין המורה לבין השוטרים שהיו במקום. "השוטרים מצאו אותו שעיר לעזאזל ופשוט התחילו להכות אותו", סיפרה אבן. לטענתה, המורה המותקף נפל על הרצפה והחל לדמם בראשו, ובמקביל החלו השוטרים להדוף את המורים מהכביש. בארגון המורים אמרו כי שרת החינוך ומנכ"לית המשרד אינן עושות די לטובת המשא ומן עימם - ואף מבקשות צווי מניעה. "הרס מערכת החינוך על ידי הממשלה הגיע לשיא", אמרו המורים.

   

  מוקדם יותר אמרו בארגון המורים העל יסודיים כי למרות הוראת בית הדין הארצי למדינה כי עליה לפרט מתווה של הפחתת מספר התלמידים בכיתות והחזרת שעות לימוד שקוצצו - "המדינה בתגובתה ממשיכה להתחמק מתשובה עניינית ויורקת בפרצופו של בית הדין".

    

  שביתת המורים שברה בסוף השבוע האחרון את ה"שיא" השלילי שנקבע בשנות ה-70. בימים האחרונים נדונה בין נציגי המורים ומשרדי הממשלה הצעה למתווה פשרה, שעלתה בניסיונות התיווך של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני. ניסיונות אלה לא צלחו עד עתה והיו מלווים גם הם בדיונים סוערים בין הצדדים.

   

  כזכור, השביתה המתמשכת הביאה גם להתלהטות הרוחות במערכת הפוליטית. אתמול חתמו כ-40 חברי כנסת על עצומה הקוראת לפיטוריה של שרת החינוך, יולי תמיר. בין החותמים על העצומה היה גם שר התחבורה, שאול מופז. ראש הממשלה ושר הביטחון התייצבו לצידה ונזפו במופז על שחתם על המסמך.


  פורסם לראשונה 29/11/2007 21:39

   

  בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רן ארז. דיון נוסף
  צילום: גיל יוחנן
  מורים מפגינים מול בית הדין
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים