שתף קטע נבחר

שביתת המורים הארוכה בהיסטוריה

עד היום, השביתה הארוכה ביותר בתיכונים היתה ב-1978, אז שבתו המורים 45 ימים. הבוקר נכנסת השביתה הנוכחית ליום ה-45 ובסוף השבוע תקבע שיא חדש. התלמידים הפסידו 39 ימי לימודים ובמוצאי שבת מתוכננת הפגנה בשדה התעופה לקראת נסיעת אולמרט לאנאפוליס

שביתת המורים נכנסת היום (ו') ליומה ה-45 ומשווה בכך את שיא השביתה הארוכה ביותר שנקבע ב-1978. עד עתה הפסידו התלמידים 39 ימי לימודים וניסיונות התיווך של יו"ר הסתדרות, עופר עיני, נמשכים.
 
היום צפויה להתקיים פגישה נוספת בין נציגי משרדי האוצר והחינוך לבין נציגי ארגון המורים, אך ככל הנראה לא יוכרז בה על הפסקת השביתה, וזו תזכה לתואר המפוקפק של שביתת המורים העל-יסודיים הארוכה ביותר מאז קום המדינה.
 
תזכורת:
כשהמורים שבתו 45 יום / ynet
ב-12 בנובמבר 1978 הכריז ארגון המורים העל-יסודיים על שביתה ללא הגבלת זמן. המורים ישבו בבית חודש וחצי, ותלמידי התיכונים נשלחו בין היתר לקטיף. בסופו של דבר הושגו הבנות בין המורים לראש הממשלה והתלמידים לא יצאו לחופשת חנוכה, פורים ול"ג בעומר. גם החופש הגדול קוצר
לכתבה המלאה

בארגון המורים אמרו אתמול, כי הם ממתינים לתשובות לשאלות שעלו בפגישת המשא ומתן מיום רביעי, במהלכה דנו הצדדים ב"מתווה עיני", הצעתו לפשרה לפיה המורים יפסיקו את השביתה ובתמורה יקבלו 8.5 אחוזים מתוך 26 אחוזים המובטחים בגין יישום רפורמה במערכת החינוך.

 

במסגרת ההסכם, יתבקש יו"ר הארגון, רן ארז, להתחייב לרפורמה הכוללת שינוי במבנה ההעסקה של המורים. ברמה היישומית האוצר דורש תוספת של שעת לימוד אחת מול הכיתה ושעה אחת פרטנית, לפיה חמישה תלמידים מתקשים או מצטיינים שהמורים ישארו איתם בכיתה לאחר הלימודים.

 

נכון לעכשיו, ארז מסכים לתת רק חצי שעה שבועית ועוד שעה פרטנית לילד אחד, שהיא מעין חונכות, ובמקרים חריגים עד שלושה ילדים. האוצר סירב לפשרה. בפגישה האחרונה ניסו הצדדים לסכם על מבנה כללי של הרפורמה, אך ללא הסכמה.

 

תוספת של שעה פרונטלית פירושה עוד 40 אלף שעות למערכת החינוך. באוצר מתעקשים כי מדובר בתוספת שעות גם לתלמידים, אולם בארגון המורים טוענים כי מדובר בתוספת שעות עבודה למורים ללא תוספת שעות למערכת, דבר שיגרור פיטורי מורים ועבודה קשה יותר למורים הקיימים.

 

עשרות מורים "ייפרדו" מאולמרט

מלבד שני נציגי מורים שטסים לאנאפוליס להפגין נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, במהלך הוועידה הבינלאומית, מתכננים עשרות מורים "להיפרד" מאולמרט כבר בשדה התעופה לקראת המראתו במוצאי שבת. המורים יפגינו בטרמינל היוצאים בנתב"ג וגם ביציאה הראשית מירושלים.

 

אתמול התקיימו כמה הפגנות תמיכה במורים. אחת ההפגנות נערכה מול לשכת התעסוקה בחיפה והפגנה נוספת התקיימה מול משרד האוצר בירושלים מול משרד האוצר. בהפגנות השתתפו מאות סטודנטים, מורים ומרצים ונרשמו כמה תקריות עם שוטרים.

 

המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב: "המורים של מחר, המובטלים של מחר", "לא רוצה השלמת הכנסה, רוצה משכורת ראויה", "חינוך - זוהי השקעה", "מורה, כמה טוב שבאת הביתה, ללשכה", "הוראה - כי זה מקום העבודה שלי".


פורסם לראשונה 23/11/2007 00:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארז. שובר שיאים
צילום: ירון ברנר
מומלצים