שתף קטע נבחר

קולומביה: אות חיים ראשון מפוליטיקאית חטופה

תחנת טלוויזיה בקולומביה שידרה קטעי וידאו קצרים שבהם נראית אינגריד בטאנקור - לשעבר מועמדות לנשיאות במדינה - ועמה בני-ערובה אמריקנים שנחטפו לפני יותר מחמש שנים. מדובר בעדות ראשונה לכך שבני-הערובה עודם בחיים מ-2003. לבטאנקור אזרחות כפולה, קולמביאנית וצרפתית, וניקולא סרקוזי מעורב בניסיונות לשחרר את בני-הערובה

ממשלת קולומביה העבירה היום (ו') לשידור קטעי וידאו ובהן נראים בני אדם שנחטפו על-ידי ארגון המורדים "צבא המהפכה של קולומביה" (FARC). קלטות הווידאו הוחרמו משלושה חשודים שנעצרו אמש בחשד לחברות בארגון.

 

בקלטות - שככל הנראה צולמו בחודש שעבר - מצולמים חייל קולומביאני, שלושה קבלנים אמריקנים ומועמדת לשעבר לנשיאות קולומביה, אינגריד בטאנקור, שנחטפה בפברואר 2002. מדובר בהוכחה ראשונה זה ארבע שנים שחטופים אלה עודם בחיים. 


רזה מאוד ומדוכדכת. אינגריד בטאנקור מתוך סרטון הווידאו (צילום: רויטרס)

 

בטאנקור - שלה אזרחות כפולה, צרפתית וקולומביאנית - והחטופים האמריקנים נמנים עם המוּכּרים ביותר מבין האלפים שנחטפו בקולומביה בשנים האחרונות. הארגון שחטף אותם, FARC, אחראי להתקוממות הוותיקה ביותר באמריקה הלטינית.

 

"במבצע של צבא קולומביה נגד הרשת העירונית של FARC נתפסו שלושה בני אדם, ובכליהם נמצאו עדויות לכך שהחטופים עודם בחיים", אמר הממונה על השלום במדינה, לואיס קרלוס רסטרפו.  

 

תחנת טלוויזיה בקולומביה שידרה קטעים קצרים ובהם נראים בטאנקור והאמריקנים יושבים בתוך ג'ונגל. האמריקנים נחטפו בעת שמטוסם התרסק במהלך משימה של מאבק בנגע הסמים בקולומביה. לדברי רסטרפו, החיילים תפסו אצל המורדים גם תצלומים של החטופים ומכתבים שכתבו.

 

"היא נראית רזה למדי, בעודה יושבת ליד שולחן קטן", אמרה אחותה של בטאנקור, אסטריד, לתחנת הטלוויזיה LCI בצרפת. "שיער ראשהּ ארוך מאוד. היא נראית מדוכדכת. כשראיתי את סרטון הווידאו היה נדמה לי שידהּ כבולה. זהו מראה עצוב של אחותי - אך היא בחיים".

 

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, מנסה בעת האחרונה להביא לשחרורם של בני הערובה שמחזיק FARC בתמורה לשחרור מורדים. נשיא קולומביה, אלווארו אוריבה, שיחרר ממאסר מפקד ב-FARC כדי לנסות ולקדם את תהליך המו"מ עם הארגון. באוגוסט הזמין אוריבה את נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, לנסות ולתווך בין הצדדים.

 

דוברו של נשיא צרפת אמר בתגובה לשידור קטעי הווידאו כי מדובר בצעד חשוב לקראת שחרורם של בני הערובה. FARC מעוניין לשחרר 50 בני-ערובה בתמורה לשחרור אנשיו הנתונים במאסר. ואולם העסקה לא יצאה לפועל עד כה, משום שקולומביה השעתה את חלקה של ונצואלה במשא-ומתן. אוריבה אמר כי צ'אבס הפר את כלי הפרוטוקול בכך שיצר קשר עם בכיר בצבא הקולומביאני מבלי לבקש רשות.

 

כשלון המו"מ יצר קרע עמוק בין שני המנהיגים, וצ'אבס הכריז כי לא יקיים כל קשר עם קולומביה כל עוד אוריבה מכהן כנשיאהּ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד החטופים האמריקנים, מתוך הסרטון
צילום: רויטרס
צעד חשוב לקראת שחרור. סרקוזי
צילום: רויטרס
מומלצים