שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  ארה"ב: המלטה נדירה של גור חתולי בר מנומר
  שני חתולים מנומרים מרהיבים מברזיל הגיעו בתחילת הקיץ אל גן חיות בקנטאקי, ארה"ב, במטרה להקים גרעין רבייה למין הנמצא בסכנת הכחדה. השבוע נחשף לראשונה הגור הבכור של צמד החתולים הנדירים

  צמד אוצלוט (Ocelot) - חתולי בר מנומרים מברזיל - הנמצאים בסכנת הכחדה, נדדו בקיץ האחרון בין מספר גני חיות בעולם עד שמצאו בית הולם וקבוע בגן החיות בלואיוויל, קנטאקי שבארה"ב, במטרה ליצור גרעין רבייה. הבית החדש היטיב עם בני הזוג שבסוף ספמטבר האחרון הביאו לעולם גור בריא ושובב. להמלטה ישנה חשיבות רבה לשימור המין, מאחר ובכל רחבי ארה"ב ישנם 26 חתולים מנומרים מברזיל בלבד, החיים בגרעיני רבייה בגני חיות.  

   

  האב הגאה הוא זכר בשם "איטירפואה" (המכונה "איטי"), בן 13, ששוקל כ-14 קילוגרם. "איטי" קיבל את שמו לאחר שאימו, שחיה בטבע בברזיל, נפגעה על ידי מכונית ונלקחה לטיפול בבית חולים לחיות בעיר איטירפואה. איטי הגיע לגן החיות בלואיוויל עם מוניטין של זכר אגרסיבי במיוחד, והסיכויים לכך שיסכים לחיות בחברתה של נקבה היו נמוכים.

   


   

  האב המאושר (צילומים: Kara Bussabarger, The Louisville Zoo)

   

  הנקבה שנבחרה לחיות לצידו של "איטי" היא מיגלה בת החמש, ששוקלת כ-10 קילוגרם ומטפליה מעידים כי היא השובבה מבין השניים. במשך מספר שבועות עבדו צוות המטפלים עם הצמד כדי לערוך ביניהם היכרות מוצלחת. ההיכרות הייתה אכן מוצלחת מפני שההזדווגות הראשונה בין השניים נשאה פרי, ובסוף ספטמבר השנה הפכה מיגלה לאם בפעם הראשונה. לאיטי זהו הגור השני.

   

   


  האם והגור (צילום:Dave Hodge, The Louisville Zoo)
   
  הגור זכה לשם "הכובש" לאחר שיומיים בלבד לאחר שהגיח לאוויר העולם, הוא הלך בכוחות עצמו משטח המחייה של אימו, הצליח להשתחל דרך הגדר, הישר לתוך המסדרון של המטפלים, בחלקו האחורי של אזור תצוגת החתולים המנומרים. "הוא עשה זאת מבלי שאפילו יכל לראות עקב גילו הצעיר, כך שהחלטנו לקרוא לו "הכובש", מאחר ואין ספק שיש בו תכונות של חוקר וכובש", מעידים המטפלים בגן.  

   


  כובש קטן ושובב (צילום: Kara Bussabarger, The Louisville Zoo)

   

  הגעתו של הגור חשובה ביותר כדי ליצור גיוון גנטי ולהמשיך בהפצת הגנים של אבותיו של איטי.. "כיום ישנם שבעה חתולים מנומרים מברזיל שנחשבים לממשיכים של אותו מגוון גנטי, כך שלאיטי יש תפקיד חשוב בהצלת המין הנדיר", מציינים בגן החיות. המטרה העיקרית בתוכנית הרבייה המיוחדת שנועדה לעזור למינים בסכנת הכחדה היא להגיע לאוכלוסיה של 100 חתולים מנומרים השייכים לתת-מין של האוצלוט החי בברזיל בשנים הקרובות. בספטמבר השנה חגגו גם בגן החיות במינכן את הגעתו של גור חתול מנומר חדש לעולם.

   

  קטנים וביישנים

  גודלם של חתולי הבר הוא פי שלושה מגודלו של חתול ביתי רגיל והם נחשבים לחתולים הקטנים ביותר שנמצאו עד כה ביערות הטרופיים במדינה. בטבע החתולים המנומרים נוהגים לצוד ארנבים, מכרסמים, לטאות, דגים ואפילו צפרדעים.

   

  "קשה מאוד לאתר אותם ונדיר לראותם", אומר אוצר גן החיות בלואיוויל, סטיב ווינג. "מאחר שהם טורפים קטנים, ביישנים מאוד ומצליחים להסתוות היטב בסביבתם". 

   


  (צילום: Kara Bussabarger, The Louisville Zoo)

   

  בתצפיות שנערכו ביערות גשם בפנמה הבחינו חוקרים כי הטורפים הקטנים הם בעלי יכולת שחייה ונוטים לעקוב לעיתים אחרי קופים וציפורים. למרות שמרבית מאוכלוסייתם נמצאת ביערות הגשם בדרום ומרכז אמריקה, ניתן למצוא מספר מצומצם ביותר גם באיזור טקסס בארה"ב.

   

  היונקים הללו מפורסמים בעולם מזה מאות שנים בעיקר בגלל פרוותם המיוחדת במהלך שנות השישים והשבעים ניצודו עשרות אלפי חתולים מנומרים. בעקבות חקיקה מחמירה, ציד החתולים נאסר, אך איבוד ממושך של בתי הגידול, תקופות היריון ממושך וכמויות שגרים קטנות יותר, הובילו לכך שאוכלוסיית החתולים המיוחדת נמצאת בסכנת הכחדה. מומחים מקווים כי בעזרת גרעיני רבייה בשבי, מספר החתולים המנומרים יגדל בהתמדה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  וטרינר גן החיות, זולי ג'ימסי עם גור האוצלוט
  צילום: Teresa Skaggs / The Louisville Zoo
  טורף זריז וביישן
  צילום: Kara Bussabarger, The Louisville Zoo
  גם בגרמניה חגגו השנה גור חדש
  צילום: איי אף פי
  מומלצים