שתף קטע נבחר

ארה"ב: איראן הקפיאה תוכנית הגרעין ב-2003

בניגוד להערכות המקובלות, טוען דו"ח מודיעין אמריקני שאיראן הקפיאה את תוכנית הנשק הגרעיני שלה לפני כ-4 שנים, בין היתר בשל הלחץ בינלאומי. עוד נקבע כי ההנהגה בטהרן אינה "רצה לקראת נשק גרעיני מבלי להתחשב במחיר". הבית הלבן מיהר להדגיש כי המידע החדש לא יפגע במאמצים להטיל סנקציות נוספות על המדינה

הערכה חדשה של סוכנויות המודיעין האמריקניות שהתפרסמה אמש (יום ב') קובעת כי איראן הקפיאה את תוכנית הנשק הגרעיני שלה בשנת 2003, למעט העשרת אורניום, וכי היא אינה פעילה כיום. זאת, בניגוד להערכות שהיו מקובלות בשנתיים האחרונות, לפיהן איראן פועלת במרץ לקראת בניית פצצה גרעינית.

 

על פי המידע החדש, איראן לא תצליח לייצר פצצה אטומית לפני שנת 2013, וההנהגה האיראנית שוקלת היטב את העלות והתועלת שבייצור הפצצה על רקע השלכותיה המדיניות, הכלכליות והצבאיות.

 "ההחלטות מונחות על ידי גישה של עלות-תועלת, ולא ריצה לקראת נשק גרעיני מבלי להתחשב במחיר המדיני, הכלכלי והצבאי", צויין בדו"ח.

 

ההערכה שהתפרסמה הערב מגיעה מהמודיעין הלאומי, ארגון הגג המייצג את הערכותיהן של 16 סוכנויות הביון האמריקניות, לרבות ה-CIA. הערכה זו גורסת כי כוונתה הסופית של איראן בנוגע לנשק גרעיני אינה ברורה עדיין, אולם היא לא שינתה את מטרתה הסופית לפתח נשק מסוג זה. עם זאת, ההערכה היא כי גם אם תחדש את פעילותה בתחום, איראן לא תוכל להגיע לפצצה גרעינית לפני תחילת או אמצע העשור הבא, והמשרד למודיעין ומחקר במחלקת המדינה מאמין שלא סביר שהיא תוכל להשיג נשק גרעיני לפני שנת 2013.

 

עוד קבע הדו"ח כי הצעד האיראני להקפאת התוכנית הושפע בין היתר מלחץ מתמשך מצד הקהילה הבינלאומית.  "שילוב כלשהו של האיומים להגדלת הבדיקה והלחץ הבינלאומיים, יחד עם ההזדמנויות שנוצרו לאיראן להשיג ביטחון, יוקרה והשפעה אזורית בדרכים אחרות, עשויה היתה להניע את טהרן להאריך את ההקפאה הנוכחית של ייצור הנשק הגרעיני", צויין בדו"ח.

 

הבית הלבן: המאמצים להטלת סנקציות ימשכו

בדו"ח הקודם, שפורסם לפני כשנתיים, העריכו גורמי המודיעין שאיראן נחושה להשיג נשק גרעיני, וכי היא מחזיקה בתוכנית גרעין סודית. עם זאת, בינתיים הגיע מידע חדש שהוביל את זרועות המודיעין האמריקניות למסקנה שהלחץ הבינלאומי, לרבות סנקציות חזקות, הצליח לגרום לאיראן לעצור את תוכנית הגרעין הסודית.

 

לפני כחודש פרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית דו"ח בו נקבע כי איראן משתפת פעולה עם סוכנות הגרעין, אך ישנם עדיין נעלמים רבים שאופפים את תוכניתה הגרעינית. בדו"ח, שהוגש ל-35 נציגי המדינות החברות בסוכנות, גם נקבע כי טהרן עדיין ממשיכה לסרב לדרישת מועצת הביטחון להשעות את העשרת האורניום.

 

המידע החדש התפרסם הערב בעיצומה של מתיחות בינלאומית על רקע המשא ומתן להטלת סבב שלישי של סנקציות מצד מועצת הביטחון נגד טהרן. עם זאת, גורמים אמריקנים בכירים הדגישו כי ההערכה החדשה אינה משנה את הפעילות האמריקנית לקידום סנקציות נוספות.

 

סטיב האדלי, היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, כינס הערב מסיבת עיתונאים על רקע הפרסום החדש, בה אישר כי איראן הפסיקה את תוכנית הגרעין הסודית שלה בשנת 2003 בתגובה ללחץ הבינלאומי, אולם המשיכה להעשיר אורניום. עם זאת, על פי המידע שבידי האמריקנים איראן לא חידשה את התוכנית הגרעין הכוללת שלה.

 

לדברי האדלי, המודיעין הלאומי העריך ב"ביטחון מתון" שאיראן לא חידשה את תוכנית הגרעין שלה מחצית 2007, אולם הוא סייג את דבריו והזהיר כי "נשארנו מודאגים מהרצון של איראן להשיג נשק גרעיני, וזו תהיה טעות לומר שהבעיה פחות חמורה ממה שחששנו".

לדבריו, "צריך להמשיך את הלחץ הבינלאומי על איראן", אך מקביל להשאיר נתיב פתוח למשא ומתן.

 

גם בבית הלבן הדגישו כי ההערכות החדשות לא יפגעו בהמשך המאמצים האמריקנים להטלת סנקציות נוספות. "למרות המסמך המודיעיני, מתכוונת ארצות הברית להמשיך ללחוץ ולבודד את איראן על ידי קבלת החלטה שלישית של מועצת הביטחון ולחץ פיננסי נוסף, עד שאיראן תסכים לנהל משא ומתן על פתרון", נמסר. 


פורסם לראשונה 03/12/2007 20:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הוקפאה הפעילות. הכור בבושהר
צילום: איי פי
צילום: איי פי
האדלי. הלחץ נושא פרי
צילום: איי פי
מומלצים