שתף קטע נבחר

בית-הספר מסביר: למה הפרדנו את האתיופיות

בגלל הרמה הירודה, אומר ל-ynet גורם בכיר בהנהלת "למרחב" בפתח-תקוה, "יש לנו זכות שלא לקבל אותן בכלל". וגם: "זה בית-ספר אליטיסטי - לא קולטים תלמידים שבבתיהם יש טלוויזיה ואינטרנט". ומה לגבי ההסעה הנפרדת לאתיופיות? "מי לא היה רוצה מונית ספיישל הביתה?"

סערה ציבורית בעקבות פרשת ה"אפרטהייד בפתח-תקוה", במסגרתה בודדו ארבע עולות מאתיופיה בכיתה נפרדת. לבית-הספר "למרחב" הגיע הבוקר (יום ג') מפקח מטעם משרד החינוך. בתום ביקורת שערך הוא הורה למנהל, הרב אברהם גרנביץ', לשלב את התלמידות בכיתות ה"רגילות" ולהשלים פערים לימודיים שנוצרו עקב הפרדתן.

 

את הפרשה חשף הבוקר כתב "ידיעות אחרונות", אורון מאירי. הוא גילה כי

לארבע העולות הוקצו כיתה מיוחדת, מורה אחת לכל המקצועות, מונית להסעה נפרדת הביתה ואפילו שעות אחרות להפסקה - וכל זה כי הן "לא דתיות מספיק". 

 

באופן רשמי, בהנהלת בית-הספר, הנמנה עם זרם הציונות הדתית אולם נתון לפיקוח מוגבל ביותר מצד המדינה, מסרבים להגיב. עם זאת, אמר ל-ynet בכיר בהנהלה: "מדובר בבית-ספר אליטיסטי מבחינה לימודית ודתית. מטעמים דתיים, אנחנו מסרבים לקלוט תלמידים שבבתיהם יש מכשיר טלוויזיה או חיבור לאינטרנט. כמוסד דתי, יש לנו זכות שלא לקבל בכלל את התלמידות האתיופיות, בשל הרמה הלימודית הירודה שלהן".

 

לדברי אותו גורם, בעקבות לחץ כבד שהפעילה העירייה, "החליטה ההנהלה לחרוג ממנהגה ולקבל ארבע תלמידות כאלה לבית-הספר, אך לא היה מנוס מלפתוח עבורן כיתות נפרדות המתאימות לרמתן". חלק מהשיעורים, לטענתו, הועברו בכל זאת בכיתות הרגילות.

 

עוד טען הבכיר בהנהלת בית-הספר, כי התלמידות האתיופיות יוצאות להפסקות יחד עם התלמידים האחרים, והפרסום בעניין הזה הוא שקרי. על ההפרדה באסיפות ההורים, אמר: "הורי התלמידות הללו לא מבינים מילה בעברית, ואין טעם להזמין אותם יחד עם האחרים". ומה לגבי ההסעה? "ההסעה הנפרדת היא בכלל צ'ופר שהעירייה החליטה להעניק להן, ואנחנו לא התנגדנו. מי לא היה רוצה שהבן שלו ייסע כל יום במונית ספיישל לבית-הספר?.

 

השר ישי: זה מזכיר משטרים אפלים

הפרסום בעיתון היכה גלים במפלגת ש"ס. יו"ר המפלגה, השר אלי ישי, עדכן את המנהיג הרוחני של התנועה, הרב עובדיה יוסף בדבר האירוע, וזה הביע כאב וכעס רב למשמע הדברים וביקש מישי לפעול בנושא. הרב אף הציע להעביר את אותן בנות לאחד מבתי הספר של רשת החינוך "מעיין החינוך התורני" המסונפת לתנועת ש"ס.

 

לדברי ישי, "מדובר בתופעה שראוי לגנותה המזכירה משטרים אפלים. לא נשתוק עד שלא נעקור תופעות כאלה מהשורש. הוריתי לנציגים לבדוק אם יש תופעות נוספות כאלה ברחבי העיר ולטפל בהן".

 

ישי העביר את הטיפול בנושא לשר משולם נהרי, וכבר בימים הקרובים הוא מתכונן לפעול יחד עם נציגי ש"ס במועצת העיר פתח תקוה בעניין.

 

בהכנת הידיעה השתתפו נטע סלע ומורן זליקוביץ'
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מי לא רוצה מונית ספיישל?"
צילום: שאול גולן
מומלצים