שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שיכורים ולא מיין: בעקבות פריחת הנרקיסים
  במסלול אמת המים שבבית חנניה תוכלו לפגוש אתר היסטורי מהתקופה הרומית וגם צמחיה לרוב ומיני בעלי חיים. זה הזמן לצאת לטיול המשפחתי וליהנות מימים אחרונים של פריחת נרקיסים הסתוויים המרהיבה

  בימים אלה של תחילת החורף פורחים הנרקיסים במלוא תפארתם, וכדאי לנצל את ההזדמנות כדי לצאת לצפות בהם. מסלול הטיול באמת המים שבבית חנניה מיועד לכל המשפחה ונמשך כ-4 שעות. הוא כולל הליכה קצרה בשבילים מסודרים, ומשלב אתר היסטורי, פריחת סתיו, ובעלי חיים.

   

  יוצאים לדרך

  אמת המים הבנויה אבני כורכר נמצאת בכניסה לבית חנניה, לפני שער היישוב. זהו קטע מהאמה הגבוהה אשר ראשיתה במעיינות עמיקם ואלונים ברמת מנשה. תחילתה של האמה במנהרה תת קרקעית ממזרח לחוטם הכרמל, ובהמשך היא בנויה בצורה מוגבהת בתמיכת קשתות. כך היא נראית בבית חנניה.

   

  אמה זו היא חלק ממפעל רומי אדיר שבו נאספו מי המעיינות מנחל תנינים ומהאזור, וזרמו באמה בדרכם לעיר קיסריה. במשך הזמן קטעים מהאמה שקעו באדמה השחורה והביצתית, והעמודים כוסו בחלקם. למרות מאמצי השיקום הנראים בשטח, שנועדו להתגבר על תהליך השקיעה, האמה יצאה מכלל שימוש ולא שוקמה עוד, שיני הזמן מכרסמות בה, ואבני כורכר נושרות ממנה.


  חלק ממפעל מים אדיר. הסכר בנחל תנינים (צילום: ערגה אלוני)

   

  בסמוך לכניסה לישוב, כ-20 מטר מהכביש מערבה, במפנה הצפוני של האמה, משובצת אבן עם כתובת רומית החקוקה בה. לשון הכתובת: "אימפרטור קיסר, טריאנוס אדריאנוס אוגוסטוס נעשה בידי יחידה של פרטנסיס". משמאלה באבן נוספת מתנוסס הנשר שחלקו שבור, סמל הליגיון העשירי הרומי. 

   

  גם הצמחים הגדולים, דוגמת מלוח קפח, (מותר לקטוף העלים להכנת סלט), אשל מרובע, אשחר א"י, ואספרג החורש, אינם תורמים לשמירת האתר.


  הכתובת הרומית בבית חנניה (צילום: שרה גולד)

   

  מרבדים ריחניים ובוהקים

  המשיכו לעבר שער הכניסה ליישוב, עברו אותו ופנו ימינה על פי השלט "דרך אמת המים". כאן משתלב המסלול עם שביל ישראל (הסימון: שלושה פסים כתום-כחול-לבן). השביל צמוד לאמת המים. המשיכו בדרך הכורכר, ועברו את אפיק הנחל. אם לא ירדו גשמי זעף, המים רדודים.

   

  במים תגלו עשרות חלזונות מים מתוקים, הנקראים שחריר הנחלים, הצמודים לאבנים. במרחק מה באפיק, גדלים צמחי גדות נחלים כמו סוף מצוי, קנה מצוי ופטל קדוש. בצד הדרך תגלו עשרות נבטים של גדילן, שאך זה נבטו. הנבטים בולטים בשני פסיגים עבים ומעוגלים. במקום גדלים גם שיחים של דטורה נטוית פרי, שהלקטם נפתח וזרעיהם התפזרו זה מכבר (זהירות: רעיל).

   

  חצו ברגל את השדה כשפניכם דרומה. במרחק של כ-200 מטר נמצאת גבעת כורכר נמוכה המיוערת בעצי איקליפטוס, ובה חגיגת חושים אמיתית. עברו את הגדר שעל הגבעה, ולפניכם יתגלו מרבדים ריחניים ובוהקים בלבן של נרקיס אפיל הפורח בסוף הסתיו. פרחי הנרקיס האפיל עדינים, על עמוד התפרחת דק יושבים 2-1 פרחים, והריח שהם מפיצים משכר.


  פריחת האיקליפטוס הנהדרת (צילום: ערגה אלוני)

   

  על הגבעה תראו גם את סתוונית היורה, הפורחת בוורוד מלבב. השרביטן המצוי כבר סיים את פריחתו, והוא מכוסה במאות פירות אדומים, קטנים ועסיסיים המושכים אליהם ציפורים. הפירות נאכלים על ידם והזרעים מופצים בשטח. הגבעה מיוערת במספר מיני עצים. עתה, נמצאים בשיא פריחתם מיני אקליפטוס בעלי פרחים צבעוניים גדולים ובולטים, המואבקים על ידי דבורת הדבש.

   

  לאחר ששאפתם את ריחות השדה אתם מוזמנים לשוב על צעדיכם. צאו מבית חנניה והמשיכו בנסיעה שמאלה (מערבה) לכיוון שמורת נחל תנינים.


  שרביטן מצוי (צילום: שרה גולד)

   

  הרבה יותר מהיסטוריה

  שמורת נחל תנינים חודשה, שוקמה והוכשרה לסיורים לאחר החורף הגשום של שנת 1992, וכעת מצויים בה שירותים ומקומות ישיבה, הכוללים שולחנות פיקניק. באתר מבנים ההיסטוריים ושחזור של טכנולוגיית אגירת המים המגיעים מאמות המים, דוגמת זו שבה ביקרנו בבית חנניה, ולהעברתם בתעלות, כפי שנעשה בעבר, עד להשקיית קיסריה וגניה.  

   

  מים אלה, שישמשו בהמשך, בתקופה העות'ומנית, כמקור הכוח להנעת אבני הריחיים לטחינת הקמח. במהלך הסיור בשמורה, מוצגים פתיחת הסכרים והזרמת המים. באתר מצויה גם מחצבת כורכר ממנה נחצב חומר הבנייה.

   

  האתר משמר לא רק את ההיסטוריה, אלא גם צמחים ובעלי חיים החיים בנופי מים ובגבעות הכורכר. נפגוש על גבעת הכורכר מרבדים סגלגלים של כדן קטן פרחים, בן חצב סתווני, מרבדים של סתוונית היורה, מקבצים של נרקיס אפיל, שגבעות הכורכר כאן הם מקום גידולו הטבעי, ופרחים בודדים של כרכום גיירדו.


  פריחת הנרקיסים הסתוויים (צילום: שרה גולד)

   

  בנופי המים מצויה כאן צמחיית מים עשירה ובה מיני אשל, שנית גדולה, קנה, ואחרים. בתוך המים בנחל, חיים דגים כמו שפמנונים ולבנון הירקון, שהוא דג אנדמי (בלעדי) לישראל. מבין הזוחלים חיים במים הצב הרך, צב הביצות, ונחש מים משובץ.

   

  בגבעה, הערתי משנתו חלזון שדה שנח בגומה אותה חפר בקרקע. את רוב ימיו במהלך הקיץ הוא מבלה עמוק בקרקע. לאחר רדת הגשמים הוא מגיח

  מהקרקע כדי להזדווג להטיל ביצים ובדרך זו להתרבות.

   

  עופות מים חיים כאן בנוחות, ושעות בין הערבים הן השעות בהן מתכנסים אחדים מהם ללינת לילה. בסבך הצמחים מצויות אנפה אפורה, אנפה גמדית, אנפת בקר ועוד מינים רבים אחרים, כמו גם להקות קורמורנים החגים מעל במבנה דמוי חץ. מכאן ניתן להמשיך ולטייל לאורכו של הנחל, בשביל מוסדר ונוח לכיוון מערב עד שפת הים לרגלי ג'יסר-א-זרקה.

   

  האתר צופן חוויות סביבתיות רבות. סיירו בו בהנאה, הישמעו להוראות ושמרו עליו. הכירו את בעלי החיים במקום והתרשמו מפריחת הסתיו של הצמחים המקדימים לפרוח בארצנו.

   

  איך מגיעים: נוסעים בכביש מספר 4 עד לישוב בית חנניה, צפונית לצומת אור עקיבא ולצומת בנימינה. לבאים מהצפון, עברו את הכניסה לקיבוץ מעגן מיכאל והמשיכו עד לישוב בית חנניה השוכן ממערב לכביש. בכניסה, לפני שער היישוב, נמצאת אמת המים. בהמשך, הכניסה לשמורת נחל תנינים היא בתשלום, וכוללת גם סיור מודרך.

   

  • למידע על הצמחייה באזור – היכנסו לאתר צמח השדה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נרקיס סתווי אצילי
  צילום: שרה גולד
  צינורות החרס של אמת המים
  צילום: שרה גולד
  מרבדים של בן חצב סתווני
  צילום: שרה גולד
  מומלצים