שתף קטע נבחר

המילואימניקים: היינו מאוד מתוסכלים וממורמרים

אחרי הפרסום ב-ynet על הפלוגה שלא יצאה לאימון בצאלים, מספרים חיילי הפלוגה כיצד דרשו לשוחח עם המג"ד לפני היציאה לתרגיל, וכיצד הטיולית עזבה את המקום בעקבות זאת. "אם בתחילת המילואים היו בעיות לוגיסטיות קטנות - בהמשך זה כבר גבל בזילזול", אמרו. המג"ד: "אם יהיה צורך בטיפול משמעתי נעשה זאת". ובכנסת כבר מתכוונים לזמן את הרמטכ"ל לדיון

"התפתח ביננו רב-שיח שבמהלכו היו כאלה שהציעו שלא ללכת לתרגיל. כעסנו מאוד על היחס כלפינו וביקשנו לדבר עם המג"ד. כשהטיולית שחיכתה בחוץ נעלמה, ממילא כבר אי אפשר היה להגיע לתרגיל" - כך הסביר היום (ה') חייל מילואים את התקרית שאירעה אתמול בבסיס האימונים בצאלים, כשפלוגה שלמה נעדרה מתרגיל לאחר שהתלוננה על מחסור בציוד ועל "יחס מחפיר".

 

כמה שעות לאחר חשיפת הפרשה ב-ynet, אומרים חיילים פלוגה ג' שנעדרו מהתרגיל המסכם: "לא סירבנו פקודה באופן מעשי, אבל היינו מתוסכלים וממורמרים מאוד לאורך כל שירות המילואים הזה בגלל בעיות לוגיסטיות קשות, שרק הפריעו לבצע את המשימות שלנו". לדבריהם, מספר שעות קודם לכן סיימו תרגיל אחר ונאלצו להמתין לא פחות משלוש שעות בשטח עד שהגיעה טיולית לאסוף אותם.

  

"זה היה כבר מוגזם. אם בתחילת המילואים היו בעיות קטנות - זה כבר גבל בזילזול. אף אחד גם לא הסביר לנו שום דבר". כשכבר הגיעו הלוחמים אל המגורים, הם היו צריכים להתכונן לקראת התרגיל המסכם. חיילים רבים הביעו מורת רוח רבה מכך ודרשו לשוחח עם המג"ד. בסופו של דבר הטיוליות נסעו, והתרגיל התקיים בלעדיהם.

  

מפקד הגדוד, סגן-אלוף שמוליק, אישר בשיחה עם ynet כי במהלך שירות המילואים צצו לא מעט בעיות לוגיסטיות שדרשו טיפול. "חיילי הפלוגה ביקשו לדבר איתי", סיפר. "הסברתי להם שאני נמצא בהכנות לתרגיל ואדבר איתם מיד לאחריו. נוצר מצב שהטיולית שהמתינה להם כבר נסעה ונאלצנו לשנות את מתאר התרגיל, כך שרק סגל הפלוגה לקח בה חלק".

 

לדבריו, הבוקר שוחחו הוא ומפקד חטיבת הבקעה עם הלוחמים, ושמעו מהם טענות קשות על תחושותיהם. "אנו בהחלט רואים שיש כאן בעיות", אמר. "אנו נברר אותם עד תום, ואם יהיה צורך בטיפול משמעתי נעשה זאת. המטרה היא בסופו של דבר לפתור בעיות כאלה כדי שלא ישפיעו להבא על אימונים של חיילי מילואים".

  

גורמים בצה"ל ששמעו על המקרה אמרו ל-ynet כי "אין ספק שהאירוע חושף שעדיין ישנן בעיות לוגיסטיות ואחרות עם מערך המילואים. צריך לבחון את הדברים באופן רחב, וזה פחות משנה האם היה כאן סירוב פקודה מוצהר או שחיילי המילואים לא הצליחו להגיע לאימון בגלל בעיות לוגיסטיות קשות. בשורה התחתונה צריך לפתור בעיות כאלה ולדאוג שאירועים כאלה לא יתרחשו בעתיד". 

 

"זלזול באנשי המילואים - התאבדות לאומית"

"מרד המילואימניקים מלמד שצה"ל לא יישם את לקחי מלחמת לבנון השנייה, בה נחשף מחסור חמור בציוד ואמצעי לחימה", טען הבוקר יושב ראש הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ זבולון אורלב בתגובה לתקרית. הוא הוסיף כי בדעתו לזמן בדחיפות את הרמטכ"ל גבי אשכנזי לדיון מיוחד בוועדת המשנה לענייני ביטחון של הוועדה לביקורת המדינה כדי להבטיח את יישום המלצות דו"ח המבקר לינדנשטראוס בנוגע ליחס למילואימניקים, לציודם ולחימושם.

 

יושב ראש שדולת המילואים בכנסת, ח"כ אבשלום וילן, אמר: "אסור לחיילי המילואים לסרב פקודה והמרד, על פניו, חמור.

 

ח"כ בני אלון, האיחוד הלאומי-מפד"ל: "כחבר בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ששמע את עדויות המילואימניקים וטענותיהם הצודקות אחרי כשלון ההתנהלות של מפקדים רבים במלחמה האחרונה, ברור לי שזלזול בתחושות המילואימניקים וההתחמקות בניסוחים פורמליסטים של חוק ומשמעת - תהיה התאבדות לאומית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
גיוס מילואים
צילום: צביקה טישלר
יבקש מהרמטכ"ל לבוא. אורלב
צילום: ניב קלדרון
מומלצים