שתף קטע נבחר

השופטת ביניש על האיומים: הרעים עלולים לנצח

באזכרה לשופט עדי אזר ז"ל התייחסה נשיאת בית המשפט העליון לאיומים על השופטת במשפטו של אסי אבוטבול. "יש לגייס כל מאמץ כדי להבטיח ששופטי ישראל יעשו את מלאכתם ללא חת וללא חשש". מפכ"ל המשטרה: "זה מצב שאנו לא יכולים להשלים איתו"

ביום בו תוגברה האבטחה על השופטת במשפטו של אסי אבוטבול, חנה בן עמי, אמרה הערב (יום ה') נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש כי "הניסיונות להטיל איימה על שופטים לא יצלחו והמערכת המשפטית עושה ותעשה כל שביכולתה לתת לשופטים את ההגנה הנדרשת".

 

באזכרה השנתית לשופט עדי אזר ז"ל, שנרצח לפני כשלוש שנים, הוסיפה השופטת ביניש: "אנחנו מצויים בקדמת המערכה להשלטת החוק והמשפט. יש לגייס כל מאמץ כדי להבטיח ששופטי ישראל יעשו את מלאכתם ללא חת וללא חשש".

 

השופטת ביניש אמרה באזכרה, שנערכה בבית הפרקליט של לשכת עורכי הדין בתל-אביב, כי האיום על שופטים הוא התחלתה של התפוררות החברה הדמוקרטית. "הדבר עלול להביא לניצחון הרעים. זהו מצב שאנחנו לשמחתי עדיין רחוקים ממנו. גורמי אכיפת החוק נמצאים בעיצומו של מאבק בארגוני הפשע ובמשפחות הפשיעה. המאבק הזה הוא בנפשנו. נחשפנו לצורך להיאבק בטרור העברייני. לצערי בשנים האחרונות הפכו רחובותינו ובתינו למקומות מסוכנים. אזרחים שלווים אינם שלווים עוד".

 

"זה לא נולד היום, אבל היום יותר מבעבר", הוסיפה נשיאת בית המשפט העליון,"מכאן והלאה מתנוסס תמרור אזהרה. גברו האיומים על שופטים המטפלים בתיקים כבדים. המערכת שלנו עושה ותעשה כל שביכולתה לתת לשופטים את ההגנה הנדרשת. אנחנו מצויים בקדמת המערכה להשלטת החוק והמשפט. הטרור העברייני הזה איננו מכוון כנגד שופטים בלבד. לא פחות התבטאויות הפוגעות באמון הציבור עלולות גם הם להביא להסתה. לקח הרצח של עדי מלמד כי איננו יכולים להיות שלווים ולומר אצלנו זה לא יקרה"

 

על ההתנקשות בחייו של השופט אזר אמרה השופטת ביניש: "המעשה הנפשע של רצח שופט הוא מכה קשה וכואבת למערכת המשפט כולה ולחברה בישראל. עדי נרצח רק בשל היותו שופט ורצח שופט הוא חציית הקווים האדומים".

 

גם השר פרידמן התייחס לרצח השופט אזר ולאיומים על שופטים. "מדינת ישראל תעשה את כל מה שניתן כדי שעניין שכזה לעולם לא יחזור פעם נוספת. העניין הזה של אלימות ואיום, זו תופעה שהולכת ומתפשטת לצערנו. בשלב הראשון זה מכוון נגד בעלי העסקים שצריכים לשלם לעבריינים. אחר-כך לגורמים אחרים בעולם העסקים. כאשר העבריינים נתקלים בקושי ובעולם האכיפה והם עדים לכך שפעולת האיום הניבה פירות ואז השלב הבא הוא כלפי מערכת אכיפת החוק."

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, אמר: "אנו מצויים היום בעיצומו של חג החנוכה. חג רווי סמליות. רצח השופט במדינת ישראל משול לעמידה על פי התהום. עוצמת הפשיעה לסוגיה. הפגיעה בתחושת הביטחון האישי של הציבור והשוטרים מהווים פגיעה באמון החברה הישראלית. בישראל של 2007 אנו עדים לתופעות ששופטים, פרקליטים ושוטרים מאוימים. זהו מצב שאנחנו לא יכולים להשלים איתו ואני רואה את חובתי הציבורית להעמיד את כושר ההרתעה של המשטרה".

 

מי שיצא לחזק את השופטים הוא ראש לשכת עורכי הדין בישראל, יורי גיא רון, שאמר: "גם לנוכח הפריצה האחרונה לביתה של השופטת חנה בן עמי, גם לאור זאת שאנו מציינים שלוש שנים לרצח הנורא של השופט עדי אזר, אנו מבקשים לחזק במיוחד את השופטים ואת מלאכת השיפוט ואת מערכת המשפט. על השופטים בישראל לפעול ללא מורא ולמלא את תפקידם השיפוטי החיוני לקיומה של מדינה דמוקרטית"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש. הרעים עלולים לנצח
צילום: חיים צח
פרידמן. האלימות מתפשטת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים