שתף קטע נבחר

האלוף יצחק גרשון לא קודם - ופורש מצה"ל

שמו של אלוף פיקוד העורף הועלה כמועמד למלא תפקידים בכירים במטה הכללי, אולם בעקבות הביקורת שדבקה בו לאחר מלחמת לבנון השנייה הוחלט לקדם קצינים אחרים. המחליף הוא תת-אלוף יאיר גולן, שננזף לפני כחודשיים על-ידי הרמטכ"ל בחשד שאישר להפעיל את "נוהל שכן"

אלוף פיקוד העורף יצחק (ג'רי) גרשון הודיע הערב (יום ה') לרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, על כוונתו לפרוש מצה"ל לאחר 32 שנות שירות. שמו של האלוף גרשון הועלה כמועמד למלא תפקידים בכירים במטה הכללי, אולם בעקבות הביקורת שדבקה בו לאחר מלחמת לבנון השנייה הוחלט לקדם קצינים אחרים ולכן הדבר הוביל להחלטתו לפרוש מצה"ל עם ההודעה על מינוי מחליפו.

 

נגד האלוף כוונה ביקורת חריפה על הכנת העורף לקראת מלחמת לבנון השנייה, כולל ביקורת שהופיעה בדו"ח מבקר המדינה. בשיחות פנימיות וגם בעדותו בוועדת וינוגרד דחה האלוף גרשון את מרבית הביקורת שהופנתה כלפיו וטען כי לא מדובר בטעויות שלו - אלא בהחלטות של הדרג המדיני ובכירים במערכת הביטחון.

 

שמו גם נקשר לכל סוגיית מיגון עוטף עזה וגם בסוגיה זו דחה גרשון את הביקורת וטען כי ההחלטות שנעשו הן פועל יוצא של הערכות מצב, הנחיות דרג מדיני. לדבריו, לא ניתן היה לבצע מיגון הרמטי של כל עוטף עזה. יש לציין שלאחר מלחמת לבנון השנייה הוביל האלוף גרשון מהפיכה רחבה בפיקוד העורף, שכללה יישום לקחי המלחמה והכנה לקראת מצבי חירום בעתיד. האלוף גרשון מונה לתפקיד בפיקוד העורף בשנת 2005, הוא החל את דרכו כצנחן ומילה שורה של תפקידים עד תפקיד מפקד החטיבה. כמו כן הוא היה מפקד אוגדת איו"ש.

 

במקביל, החליט הרמטכ"ל למנות את תת-אלוף יאיר גולן, עד לאחרונה מפקד אוגדת יהודה ושומרון, לאלוף פיקוד העורף. תא"ל גולן יועלה לדרגת אלוף. באחרונה נפתחה חקירת מצ"ח סביב התנהלותו של תא"ל גולן, על רקע החשד כי אישר ללוחמים שפעלו בגזרתו לבצע "נוהל שכן" בניגוד להנחיית בג"ץ. לאור ממצאי החקירה קיבל הרמטכ"ל אשכנזי את המלצת הפרקליט הצבאי הראשי לנזוף בגולן וכן לעכב את קידומו במספר חודשים. עיכוב קידום זה מסתיים בסוף השנה האזרחית וזה המועד המתוכנן לביצוע ההחלפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
האלוף גרשון. פורש
צילום: אמיר כהן
צילום: גיל יוחנן
תא"ל גולן. ייכנס לתפקיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים