שתף קטע נבחר

גור בטקס הנובל: לעשות שלום עם כדור הארץ

אנו, המין האנושי, ניצבים בפני מצב חירום עולמי - המאיים על הישרדותה של תרבותנו. למצב זה פוטנציאל הרסני ומבשר-רעה, גם בשעה שאנו מתאספים כאן" - כך הזהיר סגן נשיא ארצות הברית לשעבר אל גור, בטקס שבו קיבל את פרס נובל לשלום. הוא קרא לארה"ב ולסין לנקוט "צעדים נועזים" כדי לצמצם את פליטת גזי החממה - או לשאת בתוצאות

סגן נשיא ארצות הברית לשעבר אל גור והמדען הראשי של פאנל האו"ם לענייני אקלים קיבלו בצהריים (יום ב') את פרס נובל לשלום, על תרומתם למודעות העולמית לסכנות הטמונות בהתחממות כדור הארץ ועל קריאתם למנוע אותה. 

 

הפרס הוענק לגור וד"ר רג'נדרה פצ'אורי, העומד בראש הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים, בטקס שנערך בהיכל העירייה באוסלו, בהשתתפות משפחת המלוכה הנורווגית ומכובדים שונים. גובה הפרס כ-1.6 מיליון דולר. 

 

"אנו, המין האנושי, ניצבים בפני מצב חירום עולמי - המאיים על הישרדותה של תרבותנו. למצב זה פוטנציאל הרסני ומבשר-רעה, גם בשעה שאנו מתאספים כאן", אמר גור בנאום קבלת הפרס, שעותק ממנו הועבר לתקשורת. "הגיע הזמן לעשות שלום עם הכוכב שלנו. עלינו לפעול בדחיפות ובנחישות - כפי שנוהגת תרבותנו בעיתות מלחמה".

 

גור אף קרא לסין ולארה"ב - שתי המעצמות האחראיות לשיא פליטת גזי החממה - "לנקוט צעדים נועזים - או לשאת בתוצאות אוזלת ידן בפני ההיסטוריה".


פצ'אורי (מימין) וגור עם פרסי הנובל, היום באוסלו (צילום: רויטרס)

  

לא יתמודד בבחירות לנשיאות

בראיון שהעניק היום לסוכנות הידיעות רויטרס באוסלו זמן קצר לפני שקיבל את הפרס, הבהיר גור כי אין בכוונתו להתמודד שוב על נשיאות ארצות הברית, וטען כי המועמדים במירוץ לנשיאות בארצו אינם מקדישים תשומת לב מספקת לנושא שינויי האקלים. הוא אמר כי אילו התמנה לנשיא בעקבות הבחירות ב-2000, היה מציב את הנושא בראש סדר העדיפויות הלאומי.

 

"כמה מן המועמדים נשאו נאומים יפים והעלו הצעות אחראיות למדי - אך באופן כללי, הנושא לא זכה לעדיפות המגיעה לו", אמר גור. "איני בא בטענות אל המועמדים. כמה מהם ניסו להעלות את הנושא על סדר היום. זו אחת הסיבות שהקדשתי לזה זמן רב כל כך - כדי לנסות לשנות את אופן המחשבה של תושבי ארה"ב והעולם כולו". כאשר נשאל גור מה לדעתו היה שונה אילו היה נשיא ארה"ב, השיב: "אני רוצה לשוב שהייתי מציב את שינויי האקלים בראש סדר היום הציבורי".

 

מאז שסיים גור את כהונתו כסגן נשיא ארה"ב ב-2001, הרבה להרצות על נושאי סביבה ושינויי אקלים. בשנה שעברה כיכב בסרט התיעודי "אמת מטרידה", שנועד להגביר את המודעות להתחממות כדור הארץ. לאחר ההודעה על זכייתו באוקטובר גברו הספקולציות שגור ינצל את המומנטום כדי להודיע על הצטרפותו למירוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארה"ב - אך גור הודיע כי אין בכוונתו להתמודד בבחירות הקרבות. היום הודיע כי אינו שולל את האפשרות

להתמודד על התפקיד בעתיד. הוא גם ציין כי טרם החליט באיזה מועמד דמוקרטי יתמוך.

 

פרסי נובל, שהוענקו לראשונה ב-1901, מחולקים מדי שנה ב-10 בדצמבר, יום השנה למותו של התעשיין השבדי אלפרד נובל, שתרם את הפרסים. כל שאר הפרסים מחולקים בשטוקהולם, בעוד שפרס נובל לשלום מחולק באוסלו. ההכרזה על הזוכים בפרס נמסרה באוקטובר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל גור ורג'נדרה פצ'אורי בטקס
צילום: איי אף פי
מומלצים