שתף קטע נבחר

פ"ת: מפגינים אתיופים ניסו להתפרץ לעירייה

הפרדת התלמידות ממוצא אתיופי בפתח-תקוה פרצה את הסכר: מאות מבני העדה באו לעיר מכל רחבי הארץ כדי למחות וחסמו רחובות. כמה מפגינים ניסו לפרוץ בכוח לבית העירייה, אך נבלמו

מאות יוצאי אתיופיה הגיעו בצהריים (יום ד') להפגין בפתח-תקווה במחאה על גילויי הגזענות שהתגלו בשבוע שעבר בעיר - ובראשם חשיפת "ידיעות אחרונות" אודות ארבע הילדות שהופרדו משאר התלמידות בביה"ס "למרחב" בעיר. המפגינים מוחים גם על הגזענות כלפי יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית בכללהּ.

 

המפגינים ניסו להיכנס בכוח לבית העירייה, אך המאבטחים מנעו זאת מהם. הם החלו להתגודד ולחסום את הכניסה לעירייה, עד שמארגני ההפגנה הגיעו והרגיעו אותם. המפגינים עמדו מול הכניסה כשהם חוסמים אותה ועמדו דקת דומייה, לדבריהם, לזכר מערכת החינוך שמתה לפני שבוע.


בובה כהה ובובה בהירה בהפגנה (צילום: רענן בן צור)

 

כמה מפגינים חסמו את צומת הרחובות המרכזי חיים עוזר-וולפסון. הם התיישבו באמצע הצומת, ונהגים שניסו לעבור נחסמו. למקום הגיע כוח גדול של שוטרים מתחנת פתח-תקווה, שוטרי מג"ב ויס"מ. השוטרים מגלים איפוק, אף על פי שחסימות הכבישים אינה מותרת על-פי הרשיון שקיבלו המפגינים. השוטרים לא מנסים לפנות את המפגינים החוסמים בכוח מהצומת, ונותנים להם להביע את מחאתם עד שיעברו להפגין ברחבת החנייה של העירייה.

 

המפגינים נושאים שלטים, שורקים במשרוקיות וקוראים קריאות נגד גילויי הגזענות. עם המפגינים נמנים גם אזרחים שאינם נמנים עם עדת יוצאי אתיופיה, שבאו לתמוך בעולים. 

 

המפגינים נושאים שלטים שעליהם נכתב "פתח-תקווה - אם הגזענות" ו"פתח-תקווה - עיר ללא תקווה". כמה מפגינים אוחזים בידיהם שתי בובות גדולות - האחת שחורה והאחת לבנה - כשהן חבוקות. 


המפגינים ניסו להיכנס בכוח לבית העירייה (צילום: רענן בן צור)

 

"מטרת ההפגנה להוקיע את הגזענות המשתוללת בפתח-תקווה בפרט, ובחברה הישראלית בכלל", אמר ל-ynet מנכ"ל נציגות הארגונים של קהילת יוצאי אתיופיה, דני קסהון. "המלחמה שלנו היא לעצור את כל נושא הגזענות כלפי יוצאי אתיופיה. בשנה האחרונה היו לא מעט גילויי גזענות באור-יהודה, אשדוד, פתח-תקווה ובמקומות נוספים.

 

"הגיע הזמן להגיד להם שלא נשתוק, ודי. באנו להפגין ולהכריז שהגזענות הקיימת בפתח-תקווה עושה עוול. עוול נעשה גם לארבע התלמידות בבית הספר "למרחב", ואנחנו דורשים לפטר את מנהל בית-הספר לאלתר. מכיוון שמדובר בעבירה פלילית, צריך לחקור את הפרשה הזאת ואת כל גילויי הגזענות בעיר, ולהעמיד לדין את מי שצריך".

 

בעיריית פתח-תקווה אומרים כי ראש העיר, איציק אוחיון, פנה כבר בימים האחרונים למנהיגי העדה על מנת להיפגש עמם, אך הם לא נענו לקריאה. "ראש העיר ממשיך וקורא למנהיגי העדה לבוא ולדבר. אנחנו רוצים לשבת איתם כדי לקדם ולפתור את הבעיות", אר דובר העירייה, חזי חקק.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגינים באו מכל הארץ לפ"ת
צילום: ארן סלע
מומלצים