שתף קטע נבחר

עבר בטרומית: תיקון חוק המכר לאור לקחי חפציבה

בין התיקונים המוצעים: ערבות בנקאית על כספי הרוכשים החל מהשקל הראשון, הפקדת התשלום בחשבון סגור של הפרויקט ואיום בקנסות וסנקציות פליליות גם על הבנקים

הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית לתקן את הפרצות בחוק המכר, שאפשרו את הונאת רוכשי הדירות בפרשת חפציבה.

 

התיקונים המוצעים בחוק המכר הם ב-6 תחומים: כספי הרוכשים יופקדו בחשבון סגור של הפרויקט בבנק שנותן לקבלן את הליווי הפיננסי, ועל כל הוצאה מהחשבון שאיננה למימון הבנייה צפוי הבנק לקנס של מיליון שקל.

 

כמו כן, הערבות הבנקאית תינתן על כספי הרוכשים מהשקל הראשון שהם מעבירים ולא במקום 85% מסכום העסקה, ופירעונה יתאפשר גם עקב רשלנות הקבלן או בהקפאת הליכים ולא רק בפשיטת רגל או בפירוק החברה.

 

בנוסף, המוכר יחויב ליידע בכתב את רוכש הדירה לגבי הדרכים החוקיות להבטחת השקעות לפני החתימה על חוזה המכירה. הבנק המלווה והבנק נותן המשכנתא יוודאו כי כל רוכש יקבל בכתב את הבטוחות הנדרשות מהמוכר, אחרת יהיו צפויים לקנס של מיליון שקל.

 

משרד השיכון נדרש גם הוא להעמיק את אחריותו ופיקוחו במינוי ממונה על עסקאות מכר דירות שינהל רישום מדוקדק של כל עסקה, יקבל מידע שוטף מהבנקים ויברר אתתלונות הציבור.

 

בנוסף מוצע לאסור על חברות בניה שמעלו בכספי הרוכשים מלגשת למכרזי בניה שבמימון המדינה. החוק קובע אחריות פלילית אישית שמאיימת על העבריינים במאסר עד שנה אחת.

 

הצעת החוק עברה ברוב גדול, 34 תומכים מול 5 מתנגדים, ביניהם שר השיכון זאב בוים שהסיר את תמיכת הממשלה בחוק ברגע האחרון. זאת לאחר שריבלין דחה את בקשתו לעכב את החקיקה עד שתוגש הצעת חוק ממשלתית בנושא. יוזמי החוק טענו כי פרשת חפציבה חשפה פרצות משמעותיות בחוק שבחסותן עלה בידי ראשי החברה להערים על רוכשי הדירות ולהעביר את השקעתם הכספית לחשבונות פרטיים ללא מתן הדירות.

 

יו"ר הוועדה, סטס מיסז'ניקוב, אמר כי החוק החדש אולי לא יוכל למנוע קריסה של חברות בניה אבל לפחות מבטיח למנוע את הונאת רוכשי הדירות. ריבלין הוסיף כי החוק איננו פוטר את רוכשי הדירות בעתיד מחובת הזהירות לבדוק בשבע עיניים מי המוכר כדי שלא ישימו את כספם על קרן הצבי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטס מיסז'ניקוב יו"ר ועדת הכספים
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים