שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מתי הומצאה הצוללת הראשונה?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: למערכת אנציקלופדיה ynet שלום, מתי הומצאה הצוללת הראשונה?

   

  תשובה: לגולש היקר שלום, רעיון השימוש במתקנים שונים לתנועה תחת פני המים היה המשך מתבקש מאליו למתקני הצלילה הנייחים, שהופיעו עוד בימי יוון העתיקה ונזכרו בכתבי הרודוטוס, אריסטו ופליניוס הזקן. בשלהי ימי הביניים ובתחילת תקופת הרנסנס הגו מספר מלומדים, ביניהם רוג'ר בייקון, לאונרדו דה וינצ'י ופרנסיס בייקון, רעיונות לבניית כלי שיט תת-מימיים. אולם את התוכניות המעשיות הראשונות לבניית צוללת הגה ב-1578 הבריטי ויליאם בורן (Bourne), פונדקאי ומתמטיקאי חובב ששירת בשעתו כקצין בחיל הים האנגלי. בורן הציע לבנות מתקן דמוי פעמון עשוי קורות עץ ורפידות עור אטימות למים. התוכניות (שמעולם לא הוצאו לפועל) כללו מלחציים ידניים לכיווץ את דפנות המתקן, כדי להקטין את נפחו וכך להביא לשקיעתו.

   


  צוללת קיטור משנת 1866 (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

   

  הראשון שבנה צוללת והפעיל אותה הלכה למעשה היה ההולנדי קורנליס דרבל (Drebbel), מהנדס ואלכימאי חובב, אשר שירת את מלך אנגליה ג'יימס ה-1 בראשית המאה ה-17 כממציא החצר.

   

  הצוללת של דרבל, שהושטה לראשונה ב-1620 בנהר תיימז, הזכירה בצורתה ובמבנה שלה את המתקן שהציע בורן, וכללה רפידות עור שנמשחו בשומן כדי לשפר את האטימה, סנפירים גמישים עשויי עור וארבעה משוטים, אשר הניעו את הכלי מעל המים ומתחת פניהם.

   

  על פי ההשערה, מוקמו מתחת למושב החותרים שקי עור גדולים, אשר חוברו לצינורות שיצאו מחוץ לצוללת. על מנת להשקיע את הצוללת היו מתירים את חבל ההידוק של שקי העור, והמים מילאו את השקים והשקיעו את הספינה. כאשר רצו יושבי הצוללת לצוף, הם לחצו על שקי העור ודחפו את המים החוצה. שקי העור היו גרסה פרימיטיבית של מכלי הזבוֹרית (נֵטֶל) המותקנים גם בצוללות של ימינו. כמו כן, ייתכן שחרטום הצוללת היה נטוי כלפי מטה וסייע להשקעתה בזמן תנועה.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן .  

   


    

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                                לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet  


   


  פרסום ראשון: 12.12.07, 17:11
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מתי הומצאה הצוללת הראשונה?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים