שתף קטע נבחר

מצגר: רק ספרי יוחסין עולמיים ימנעו נישואי פסולים

בכנס רבני שעסק בדיני ממונות קרא הרב הראשי לבניית מאגר ממוחשב שיכלול את כל יהודי העולם שנישאו כדת משה וישראל "כדי למנוע נישואים של פסולי חיתון". ועוד בכינוס: האם יוסמכו בתי הדין הרבניים לדון גם בדיני ממונות?

"תלמיד חכם, שלמד בישיבות גדולות וחשובות ומקפיד על קלה כבחמורה, ביקש באחרונה להינשא. אבל אז בדיקת הרבנות העלתה כי הוא כלל אינו יהודי, משום שאביו התחתן לאחר השואה עם אישה גויה, והתבייש לספר לילדיו את האמת" - זהו אחד המקרים שהרב הראשי, יונה מצגר, נתקל בהם לאחרונה וגרמו לו להוביל מהלך להקמת מרכז מידע עולמי בו ירוכזו כל המתחתנים כדת משה וישראל.

 

"יש צורך במרכז ממוחשב שירכז את כל היהודים שנשאו על פי ההלכה", אמר אתמול (יום ב') מצגר ב"כנס העולמי לדיני ממונות", שנערך בירושלים. בנאום שנשא הדגיש את חשיבות חקירת עדי הנישואים כדי למנוע תקלות הלכתיות.

 

הרב מצגר אמר כי יש צורך לתקן תקנות מחמירות בנושא רישום הנישואים בארץ ובחו"ל "כדי שלא יקרה מצב חלילה שיבואו בני זוג להתחתן, כשהם פסולי חיתון". כיום, בקהילות יהודיות בעולם, נאלצים המבקשים להינשא להוכיח את יהדותם כשבתי הדין חוקרים את העדים באופן מעמיק - בניסיון למנוע נישואי התבוללות שלא מדעת.

 

"הכנס העולמי לדיני ממונות", שיינעל מחר, נערך זו השנה ה-17 על ידי חבר מועצת הרבנות הראשית, הרב ד"ר רצון ערוסי, מומחה למשפט עברי וראש מוסדות "הליכות עם ישראל" שנועדו להגביר את התודעה לחובה ההלכתית להתדיין בפני בתי דין רבניים. במהלך שלושת ימי הדיונים השתתפו בכינוס עשרות דוברים - בהם הרבנים הראשיים לישראל בעבר ובהווה, רבני ערים, דיינים, ראשי ישיבות, אישי ציבור, שרים, חברי כנסת ומשפטנים.

 

בנאום הפתיחה קרא הרב ערוסי לשרים ולח"כים שבאולם להשלים את החקיקה בעניין בתי הדין הרבניים, ולאפשר להם לדון בדיני ממונות כסמכות שיפוטית, ולא רק כבוררים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
מצגר עם הרב עובדיה. גם הם במשתתפים
צילום: דודי ועקנין
אתם יהודים?
צילום: Index Open
מומלצים