שתף קטע נבחר

סקירה: עריכת סאונד עם GoldWave 5.22

GoldWave, תוכנה שיתופית וותיקה לעריכת סאונד, ממשיכה להתפתח ולהתעדכן. זה לא כל-כך ניכר בממשק שלה שנותר די מיושן, אבל מסתבר שבמקרים מסויימים עדיין אין לה תחליף. בתחילת החודש הוכרזה גירסה 5.22

תוכנת עריכת הסאונד GoldWave היא כבר בת קרוב ל-15 שנה, ואם רוצים להיות רעים - ככה בדיוק היא גם נראית. הממשק שלה, שבימים של Windows 3.1 היה לו כמעט שיק עתידני, לא השתנה מספיק בזמן שחלף וכיום הוא נראה מיושן ומגושם.

 

GoldWave גם לא השתחררה מקללת "התוכנה השנייה" - פעם היא הייתה שנייה ל-Cool Edit של Syntrilium (שלבסוף נרכשה וכיום היא מוכרת כ-Adobe Audition), והיום זו תוכנת הקוד הפתוח Audacity שמובילה עליה בכל טבלאות ההורדות.

 

בכל אופן, אם השתמשתם בה בעבר אז החדשות הטובות הן שהיא עדיין שם, עדיין מתעדכנת, והיום היא גם תומכת בויסטה ובכמה טכנולוגיות עדכניות. אם מעולם לא השתמשתם ב- GoldWave ואתם זקוקים לתוכנה שיודעת לעשות קצת יותר מהקלטה ועריכה בסיסית של סאונד, אז את זו כדאי לכם להכיר.

 


הממשק קצת מיושן, אבל עדיין אין לה תחליף

 

מלבד להיות אחת מתוכנות ה-Shareware הכי וותיקות בשטח, GoldWave היא גם מתוכנות העריכה הכי טובות שתוכלו להשתמש בהן חינם. גירסת ה"התנסות" שלה היא בעצם גירסה שלמה, עם פונקציונליות מלאה. המגבלות היחידות שלה הן שתוכלו לבצע לכל היותר 150 פעולות עריכה לכל הרצה ו-2000 בסך-הכל. אם אתם לא הולכים להשתמש בה באופן יומיומי, זה יספיק לכם פחות או יותר לנצח - ואם כן, אתם תמיד יכולים לשלם 45 דולר בשביל רישיון.

 

מה התוכנה מציעה

GoldWave מציעה אוסף רחב ומקיף מאד של כלי עריכה, המרה, אפקטים ופילטרים, מאורגנים בממשק גרירה-והשלכה נוח בסך-הכל, גם אם לא הכי ידידותי. היא קצת יותר מתוחכמת מ-Audacity, אם כי לא מספיק בשביל להוות אלטרנטיבה לתוכנות עריכת סאונד מקצועיות.

 

החיסרון הכי בולט שלה בהקשר הזה, הוא בכך שהיא לא מאפשרת עריכה סימולטנית של ערוצים רבים. אפשר לערוך לכל היותר שניים (כלומר סטריאו), ביחד או בנפרד. כלי נוסף של אותו בית תוכנה קנדי, ששמו Multiquence, יאפשר לכם לערוך עד 5 ערוצים, שיכולים להכיל וידאו או אודיו (כולל כזה שמתקבל מ-CD, MIDI או קובץ וידאו), אבל גם זה לא תחליף לכלים של המקצוענים.

 

מצד שני, GoldWave כן מתאימה להקלטות ועריכות בהיקף צנוע יותר - של הפסקול לסרטון הוידאו שצילמתם, של אודיו למצגות, לתיקון והסרת רעשים ממוזיקה שייבאתם מתקליטים ישנים או קלטות או של הרצאה שהקלטתם וכיוצא בזה.

 

היא תומכת בפורמטי סאונד נפוצים כמו WAV, MP3, WMA או ה-AAC של מכשירי iPod (בעזרת תוסף שיש להתקין בנפרד), אבל גם בפורמטים פחות מוכרים למשתמש הממוצע כמו OGG, AIFF, FLAC או VOC. שישה-עשר פורמטים בסך-הכל. היא מסוגלת לערוך קבצים בנפח גדול במיוחד, או לבצע עיבוד של קבצים רבים בפעולה אחת (Batch Processing), ומציעה כלי נוח ויעיל להעתקת מוזיקה מ-CD לקובץ.

 

בגירסאות האחרונות שלה GoldWave יודעת לנצל מעבדים מרובי-ליבות, לחפש אוטומטית אחר עדכונים, ולעשות עוד כמה דברים שתוכנות צעירות ממנה עושות. היא ממשיכה להתעדכן, מספר פעמים בשנה, עם תיקונים, שיפורים וכלים חדשים. ולמרות כל זה - היא תרוץ היטב גם על מחשב ישן וחלש יחסית.

 


תומכת בריבוי ליבות. GoldWave מאפשרת לקבוע איזה נתח מכוח העיבוד יוקדש לביצוע משימה

 

עדיין אין לה תחליף

מהרבה בחינות GoldWave היא כיום תוכנה הרבה פחות חדשנית ממה שהייתה בעבר. לא חסרות תוכנות שמציעות תכונות עריכה דומות לשלה, או את כל האפקטים הסטנדרטיים (Echo, Reverb, Flanger וכו').

 

היתרונות של GoldWave ניכרים בכמה כלים יצירתיים, חלקם ישנים ואחרים מהגירסאות האחרונות, שבדרך-כלל לא תמצאו בתוכנות סאונד לא-מקצועיות. לדוגמא, האפשרות להפריד בקטע מוזיקלי בין קול אנושי למוזיקה (נסו את הפילטר Reduce Vocals, אם אתם חובבי קריוקי). או הפילטרים המצויינים שיעזרו לכם לנקות הקלטות מסוגים שונים של רעשים (לא רק ה-Noise Reduction, אלא גם ה-Pop/Click Filter למשל). או האקולייזר הפרמטרי, או ה- Chain Effect Editor שמאפשר לכם להחיל מספר אפקטים בפעולה אחת, ולעשות את זה ממש מהר.

 

אהבנו גם את האופן שבו היא משתמשת בריבוי הליבות כדי להאיץ שימוש בפילטרים מורכבים, כולל האפשרות לשלוט בעדיפות (Priority) של החלת הפילטר, כדי לקצר את זמן העיבוד או להוריד עומס מהמחשב.

 


שרשור אפקטים. כלי ה-Effect Chain מאפשר הפעלת מספר אפקטים בפעולה אחת

 

GoldWave 5.22 היא עדיין תוכנה שלא מתאימה למוזיקאים ולא למשתמשים מתחילים, אבל המשתמש הקצת יותר מתוחכם ירגיש איתה בנוח, יאהב את האפשרויות לנווט באמצעות מקלדת ולהפעיל תכונות שונות משורת הפקודה. חלק מהכלים שהתוכנה מציעה לא פשוטים לשימוש, והתיעוד מפוזר בין מערכת העזרה המובנית ודפי ה-FAQ באתר של המפתחת. אבל כשנתקלים בצורך מיוחד שקשור לעריכת סאונד, GoldWave מתגלה בכל פעם כזו שמציעה את הפתרון הכי זמין, ומבחינה זו אין לה תחליף.

 

ציון:

רישיון: Shareware

רישוי: 45 דולר. גירסת התנסות עם מגבלה לא משמעותית על מספר הפעולות.

דרישות מערכת: פנטיום 3 700MHz או יותר, 128MB זיכרון לפחות, 100MB פנויים בדיסק, Direct X 8

תאימות: Windows ME/2000/XP/Vista (ניתן להוריד מהאתר גירסה ישנה יותר ל-Windows 9x).

נפח הקובץ: 2.46MB

להורדה

 

בעד: תמיכה בריבוי ליבות, הרבה כלים ייחודיים, זמינה בגירסת התנסות כמעט ללא-מגבלה.

נגד: ממשק מיושן, לא ידידותית, תיעוד חלקי.

השורה התחתונה: עדיין תוכנת עריכת סאונד יחידה מסוגה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הממשק מיושן, אבל אין לה תחליף
מומלצים