שתף קטע נבחר

ראש מח"ש: יש קשר של שתיקה בין שוטרים

בדיון בוועדת הפנים של הכנסת הציג עו"ד הרצל שבירו תמונת מצב עגומה בנוגע לחיפוי ההדדי בין שוטרים. כדוגמה נתן את פרשת "עבריינים במדים". "תחשבו על שוטרים שמכירים את כל הטריקים וקושרים קשר שתיקה ביניהם, מחפים אחד על השני", הסביר. במשטרה הגיבו בכעס

"שוטרים נחקרים מחפים זה על זה". כך אמר היום (ג') ראש מחלקת חקירות שוטרים, הרצל שבירו, בדיון בוועדת הפנים של הכנסת. "כשאתה חוקר איש משטרה, הוא קצת יותר מקצועי ומוכן לחקירה. יש קשר של שתיקה בין שוטרים", הוסיף שבירו - ונתן כדוגמה את פרשת השוטרים מנהריה החשודים בהטמנת מטענים ברכבו ובביתו של עבריין. "תחשבו על שוטרים שמכירים את כל הטריקים וקושרים קשר שתיקה ביניהם. השיבושים הם לאורך כל הדרך, שוטרים מחפים אחד על השני", אמר שבירו.

 

הדיון בוועדה נסוב סביב דו"ח האגודה לזכויות האזרח, הנוגע למיעוט חקירות נגד שוטרים. ראש מח"ש פרש תמונת מצב עגומה באשר לחיפוי ההדדי בין שוטרים נחקרים לבין חבריהם. "למשל", סיפר, "במשפט של שוטר שהרים מפגין באוויר כשהכניס אצבעות לנחיריו, העיד מפקד המרחב שלו כעד מומחה מצד ההגנה".

 

עו"ד לילה מרגלית מהאגודה לזכויות האזרח, סיפרה כי "רק כ-3% מכלל התלונות שהגיעו למח"ש הגיעו לכדי העמדה לדין פלילי. בשנת 2006 סך התלונות שהוגשו עומדות על כ-5,000 תלונות, מתוכן 3,181 לא נחקרו, ו-1,824 מהן נסגרו ללא חקירה בנימוק של חוסר עניין לציבור. למה כל כך הרבה תיקים נסגרים מחוסר עניין לציבור?", תהתה, "דווקא כשמדובר באלימות לכאורה של שוטרים נגד אזרחים החקירה חשובה במיוחד לציבור".

 

יו"ר הועדה, חבר הכנסת פינס, אמר כי "המשטרה חייבת למגר תופעה בה שוטרים משבשים חקירות מח"ש. כשרוב התלונות לא נחקרות על הסף, מעורער אמון הציבור במוסד של מח"ש. הצדק לא חייב רק להיעשות אלא להראות. חובת ההוכחה היא חד משמעית על מח"ש".

 

במהלך הדיון אמר ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) כי "הבעיה היא, וזאת על סמך שיחות רבות שלי בעת האחרונה עם שוטרים ובני משפחותיהם, שהשימוש בהגשת תלונות למח"ש הפך לכלי קנטרני בידי פושעים, על מנת להרתיע שוטרים מלבצע את תפקידם נאמנה. ואכן, לפי הנתונים שהוצגו לוועדה, מוגשות מאות תלונות מדי שנה, שרובן הגדול לא זוכה לשיתוף פעולה

בהמשך מצד מגיש התלונה. מח"ש צריכה להבדיל בין תלונות אמיתיות לבין תלונות של פושעים שהן כלי בידיהם על מנת לנגח שוטרים".

 

מהמשטרה מסרו בתגובה כי הם דוחים מכל וכל את טענת ראש מח"ש: "הטענה מטילה בוץ ורפש ב28 אלף שוטרים העושים לילות כימים בשמירה על הביטחון, החוק והסדר במדינה ומנסה להצדיק את הביקורת הציבורית הקשה המופנית כלפי מח"ש. מן הראוי שמח"ש תתמקד במציאת שיטות חקירה יצירתיות, לצורך מיצוי החקירה בתיקים המטופלים במחלקה, ולא תטיל דופי בכלל שוטרי המשטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ראש מח"ש שבירו. חיפוי הדדי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים