שתף קטע נבחר

מחקר: קופים יכולים לבצע חישובים מתמטיים פשוטים

מחקר שבוצע באוניברסיטת דיוק הוכיח כי קופים יכולים לבצע פעולות חיבור פשוטות, ברמה דומה לזו של תלמידי קולג'. החוקרים: היכולת הזו היא שריד אבולוציוני מהעבר

חוקרים באוניברסיטת דיוק הצליחו להדגים במחקר כי לקופים יש יכולת מנטלית המאפשרת להם לבצע פעולות חיבור באופן טוב יותר משסברו עד כה, וכי הם מסוגלים לבצע מבדקים בחשבון ברמה דומה לזו של תלמידי קולג' שעברו את אותו המבחן.

 

במסגרת המחקר נבחנו שתי קופות בשם בוקסר ופיינשטיין מול 14 בני אדם. במבחן הם התבקשו לחבר בראש את הנקודות שהופיעו המסך ולבחור תשובה נכונה אחת מתוך שתיים. על הסטודנטים נאסר להיעזר בדפים או לבצע את החישוב בקול רם, והם נתבקשו לענות מהר ככל האפשר. בני האדם והקופים קיבלו ניקוד זהה.

 

עוד ב"הידען": ראיון עם יוסף שניידר, מייסד המרכז הישראלי לממציאים

 

ממחקרים קודמים ידוע היה כי הן לבני האדם והן לקופים ישנה יכולת לייצג מנטלית את המספרים ולהשוות אותם. לדוגמה, קופים, תינוקות ובני אדם בוגרים, יכולים להבחין בין ארבעה עצמים לשמונה עצמים. ואולם, עד כה לא היה ברור האם בעלי החיים יכולים לבצע פעולות חשבון בראשם.

 

אליזבט ברנון וג'סיקה קנטלון, מהמעבדה לחקר הפעילות הקוגניטיבית של המוח, אמרו כי הצליחו להדגים בכך את המקור האבולוציוני של היכולת המתמטית בבני אדם ובבעלי חיים אחרים. כמו כן, היכולת שבני אדם וקופים חולקים, מוכיחה כי ביצוע פעולות חשבון בסיסיות הן חלק מהעבר האבולוציוני.

 

עוד ב"הידען": מערכת חדשה להרחפת ומיון תאים באמצעות קרן לייזר

 

בתחילת החודש, עימתו מדענים יפנים שימפנזות צעירות ובוגרים אנושיים במבחן שמטרתו לבחון את היזכרון לטווח קצר. השימפנזות ניצחו במבחן, וגברו על בני האדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד ועוד אחד שווה שתיים
צילום: מור רונן
לאתר הידען
מומלצים