שתף קטע נבחר

הלך לעולמו הפעיל החברתי סעדיה מרציאנו

אחד מסמלי מאבק הפנתרים השחורים, חבר הכנסת לשעבר סעדיה מרציאנו, הלך הבוקר לעולמו. עד לשבועות האחרונים ממש עסק מרציאנו בפעולות צדקה וסיוע, על אף שמצבו שלו הלך והידרדר עם השנים

חבר הכנסת לשעבר ואחד ממייסדי תנועת המחאה הפנתרים השחורים, סעדיה מרציאנו, הלך הבוקר (יום ה') לעולמו בגיל 58. ח"כ יורם מרציאנו (העבודה), קרוב משפחתו, סיפר ל-ynet כי קרובי משפחה וחברים קיבלו בתדהמה את פטירתו של מרציאנו.

 

מרציאנו, יליד אוז'דה שבמרוקו, כיהן בכנסת בין מאי 1980 ליוני 1981 במסגרת הסכם רוטציה בין חברי מחנה של"י, שאיגדה כמה חברים מהפנתרים השחורים. הוא היה חבר בוועדת העבודה והרווחה, חבר בוועדת החינוך והתרבות ובנובמבר 1980 פרש מסיעתו ווהקים סיעה עצמאית - "שוויון בישראל - פנתרים", שבהמשך הפכה ל"מפלגת האיחוד".


הלוויית מרציאנו. לא השתמש בשירותי יח"ץ (צילום: אלכס קולומויסקי) 

 

ח"כ יורם מרציאנו סיפר היום ל-ynet כי סעדיה היה פעיל חברתי יוצא דופן. כך למשל סיפר כי בבחירות בהן זכה אהוד ברק בשנת 99', הגיע למטה וביקש תקציב לחמורים. "הוא קיבל, קנה חמורים והכניס אותם למעוז של הליכוד עם שלטים: חמור מי שבוחר ליכוד. הוא היה אדם מיוחד, תמיד צוחק. היה לו חן חברתי אמיתי. מעולם לא השתמש בשירותים של חברות יח"ץ".

 

"לא הצלחנו לסייע" 

מצבו הכלכלי והבריאותי של מרציאנו הידרדר בשנים האחרונות ובכנסת אף הוקמה ועדה מיוחדת אשר בדקה האם ניתן לסייע לו מהבחינה הכלכלית. משום שכיהן בכנסת תקופה קצרה מאוד, 13 חודשים בלבד, לא היה זכאי לתשלומי פנסיה. ח"כ נדיה חילו שנמנתה על חברי הוועדה סיפרה ל-ynet כי למרות מאמציהם, לא הצליחו לסייע בשל מגבלות החוק.

 

חילו סיפרה כי פגשה את מרציאנו בכנסת בתקופה האחרונה, ואף הייתה בקשר עם אחיו, גם הוא פעיל חברתי. ממנו שמעה ממנו על מצבו הכלכלי והבריאותי של הח"כ לשעבר.

 

ח"כ יצחק גלנטי (גמלאים) קיים פגישה עם מרציאנו לפני פחות משבועיים

 והכיר אותו עוד מתקופת הפנתרים השחורים. בשבועות האחרונים היו השניים בקשר רציף, מאחר שמרציאנו ניסה לארגן יחד עם המפלגה אספקת מזון ותנורים לנזקקי ירושלים. "ממש באמצע הדברים האיש הלך לעולמו. בטרם עת. הוא היה מלא תחושה של רצון לעזור לכל נזקק, אדם משכמו ומעלה. תמיד דיבר איתי על עניי ירושלים ומעולם לא הזכיר את מצבו שלו", סיפר גלנטי.

 

רפאל אוחיון הכיר את סעדיה מרציאנו כהגדרתו "מגיל אפס", בשיחה עם ynet סיפר כי מרציאנו היה חולה מאוד בתקופה האחרונה ואף נעזר בכיסא גלגלים. "הוא תמיד היה הכתובת לכל החלשים שנפגעו מהממסד. הייתה לו הזדהות טוטאלית עם השכבות החלשות. הוא תמיד היה איש ציבור ותרם את כל כולו לאוכלוסיית החלשים", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנניה הרמן, לע"מ
מרציאנו, נואם מעל דוכן הכנסת
צילום: חנניה הרמן, לע"מ
מומלצים