שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כל מחלות הכבד: איך נדבקים ומהן דרכי הטיפול

  הפטיטיס A, הפטיטיס B, הפטיטיס C, כבד שומני ושחמת הכבד - פרופ' זיו בן-ארי במורה נבוכים לכל מחלות הכבד ודרכי הטיפול בהן

  על-פי נתונים שפורסמו לאחרונה, קיימים בעולם כ-400 מיליון נשאים להפטיטיס B, כאשר בישראל נושאים את המחלה כ-90 אלף איש. המחלה מדבקת מדבק פי 100 מ-HIV. להפטיטיס C - מעל 4 מיליון נשאים בארצות הברית בלבד, כאשר כל שנה מתגלים 35,000 חולים חדשים. בישראל קיימים כ 70,000 נשאים בסך הכל. שכיחותו של כבד שומני נעה בין 13%-37% באוכלוסייה הכללית. השכיחות למחלה זו עלתה פי שניים בעשור האחרון כתוצאה מהרגלי חיים (עודף משקל סוכרת). אצל שמנים השכיחות יכולה להגיע ל-90% .

   

  חלק גדול מהחולים לא יודעים בכלל על מחלתם עד שזו מתגלה במקרה בבדיקות דם שגרתיות. עיקר הפגיעות בכבד תחילתן בדלקות חריפות או דלקות כרוניות והאבחנה של הדלקת כרונית נעשית על ידי ביצוע בדיקות דם שגרתיות אצל רופא המשפחה.

   

  התפתחות תהליך דלקתי כרוני בכבד עלול להביא בחלק מן החולים להתפתחות של שחמת הכבד - החלפת הרקמה הבריאה בצלקות . במקרים אלה הולכת ופוחתת יכולת התפקוד של הכבד עד שהוא כושל ואז דרך הריפוי היחידה היא השתלת כבד. המטרה המרכזית היא לטפל בשלב שבו ניתן למנוע את התפתחות השחמת, או למנוע את התקדמותה על-ידי עצירת התהליך הדלקתי.

   

  הגורמים העיקריים להופעתן של מחלות כבד הם:
  • הצטברות שומן בתאי הכבד-כבד שומני.
  • זיהומים נגיפיים - נגיפי ההפטיטיס B, C
  • דלקות כבד כתוצאה משתייה מופרזת של אלכוהול.
  • תרופות

   

  הכבד השומני

  מחלת הכבד השומני היא מחלת הכבד הנפוצה ביותר בעולם המערבי, והיא אף צפויה לעלות עם העלייה בשכיחות השמנת היתר באוכלוסיה. מחלה זאת נגרמת מהצטברות של שומן בתאי הכבד.

   

  בחלק מהחולים, הצטברות השומן בתאי הכבד גורמת לתגובה דלקתית כרונית, שחמת, אי-ספיקת כבד וצורך בהשתלת כבד.

  רוב מקרי הכבד השומני, כחלק מן הסינדרום המטבולי קשורים בהשמנת-יתר, סוכרת ועודף שומנים בדם. לרוב החולים אין כל תסמין של המחלה והם אינם מודעים לקיומה. האבחנה של כבד שומני נעשית ברוב המקרים באופן אקראי בבדיקת דם המראה עלייה באנזימי הכבד ועל-ידי ביצוע בדיקת אולטרה סאונד המכוונת לכבד ומגלה את נוכחות הכבד השומני ברוב המקרים.

   

  עיקר הטיפול מתמקד בהפחתת גורמי הסיכון למחלה כלומר, המלצות פשוטות כמו ירידה במשקל,פעילות גופנית, הפחתה ברמות השומנים בדם על-ידי נטילת תרופות מתאימות, איזון קפדני של הסוכרת.

   

  במקרי הכבד השומני חייבים לאבחן ולטפל טרם ההתקדמות לשחמת. הפסקת השמנת הכבד בזמן מביאה לעצירת תהליך הדלקת והשחמת ויכולה למנוע את הצורך בהשתלת כבד.

   

  גורם נוסף לדלקת כבד כרונית הוא שתיית אלכוהול הנחשבת בעולם המערבי כגורם שכיח לדלקת כרונית של הכבד. גם בארץ חלה בשנים האחרונות עלייה במספר המקרים של דלקת כבד כרונית הנגרמת על ידי שתיית אלכוהול עקב העלייה הגדולה ממזרח אירופה ועלייה בצריכת אלכוהול בקרב ילידי הארץ. ישנו הבדל בצריכת אלכוהול בין נשים וגברים. גבר עלול לפתח מחלת כבד סופנית אם ישתה יותר מ- 80 גרם אלכוהול ליום במשך למעלה מ- 15 שנה. לעומת זאת לאישה מספיק שתשתה פחות מחצית הכמות הזאת על מנת שתפתח מחלת כבד כרונית.

   

  דלקת כבד כרונית הנגרמת משתיית אלכוהול יכולה לגרום לתגובה דלקתית כרונית, שחמת, אי-ספיקת כבד וצורך בהשתלת כבד. הטיפול הוא קודם כל הפסקת השתייה ובמידה והחולה מטופל לפני שמתפתחת שחמת, הנזק עדיין הפיך. לחולים המפתחים שחמת של הכבד ניתן להציע השתלת כבד אך רק לאלה שעברו תוכנית גמילה במרכז המיועד לכך.

   

  תרופות

  תרופות רבות עלולות לגרום לנזק כבדי, החל מגלולות למניעת הריון דרך תרופות אנטיביוטיות, תרופות להורדת רמת הכולסטרול בדם (סטאטינים) וכלה בתרופות אנטי דלקתיות הניתנות לשיכוך כאבים. ברוב המקרים סיבוך זה נדיר, רופא המשפחה מודע לכך וממליץ על מעקב של אנזימי הכבד בזמן נטילת תרופות "מועדות לפורענות".

   

  הפטיטיס A

  צהבת זיהומית מסוג A גורמת לדלקת כבד חריפה ורוב החולים מחלימים ממנה. דרך ההדבקה היא על ידי מגע ידני בצואה המזוהמת בנגיף. ניתן ומומלץ להתחסן מפני הנגיף הפטיטיס A בכל גיל.

   

  הפטיטיס B

  נגיף ההפטיטיס B גורם לדלקת כרונית של הכבד. כיום יש בארץ כ-90 אלף נשאים של נגיף ההפטיטיס B, כאשר 10% מתוכם סובלים מדלקת כרונית .דרכי ההדבקה של נגיף הפטיטיס B הן: מעבר דרך הדם, ב- 33 השנים האחרונות, כל מנות הדם נבדקות לנוכחות הנגיף כך שההדבקה בדרך זו נדירה ביותר, למכורים לסמים המשתמשים במזרקים שימוש רב פעמי וללא חיטוי, תתכן הדבקה דרך קיום יחסי מין (הנגיף נמצא בכמות גדולה בנוזל הזרע ובנוזל הנרתיק) וכן תתכן העברה של הנגיף בזמן לידה מהאם לילוד. ניתן להתחסן נגד הנגיף הפטיטיס B ומומלץ לקבל את החיסון בכל גיל. משנת 1992 נוהג משרד הבריאות לחסן את כל הילודים מיום לידתם כך שבמשך השנים כל האוכלוסייה תתחסן לנגיף. בדלקת כרונית יש היום מספר אפשרויות טיפוליות אנטי-נגיפיות אשר יכול להביא לריפוי של 50% מכלל המקרים .

   

  הפטיטיס C

  נגיף ההפטיטיס C גורם לדלקת כרונית של הכבד ב- 80% מכלל החולים שנחשפו לנגיף זה. במדינת ישראל יש כיום כ- 60,000 נשאים של הנגיף הפטיטיס C. דרכי ההדבקה של נגיף זה דומות לאלה של נגיף ההפטיטיס-B. לנגיף ההפטיטיס C עדיין לא פותח חיסון אך ישנם טיפולים אנטי נגיפיים אשר יכול להביא לריפוי של 60%-80% מכלל המקרים.

   

  • פרופ' זיו בן-ארי, מומחית למחלות כבד במרכז הרפואי רבין, התארחה בפורום חי וענתה על שאלותיכם

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחלות כבד. בעיה של עשרות מיליונים בכל העולם
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים