שתף קטע נבחר

מסדר כנפיים: אין חובשי כיפה, יש רפורמי

אף אחד מחובשי הכיפה שהחלו את קורס הטייס שמסתיים השבוע, לא יגיע למסדר הכנפיים. מי שכן יענוד כנפי נווט על החזה הוא סגן אמיתי, המגדיר את עצמו דתי - אך באופן שונה. ל-ynet הוא מספר: "בקורס ניסיתי לארגן כמה פעמים קבלת שבת, אבל הצלחתי רק באופן חלקי"

מבין מסיימי קורס הקייס, שיקבלו מחר (יום ה') את הכנפיים, אין ולו חובש כיפה אחד. למרות זאת, שלושה מבין הבוגרים מגדירים את עצמם כמסורתיים, רק אחד מהם, סגן אמיתי מגדיר את עצמו כדתי, אולם בדרך קצת שונה. את הקורס התחילו כמה חובשי כיפה, אבל אף אחד מהם לא סיים אותו.

 

סגן אמיתי הוא בוגר המכינה הקדם צבאית ליהדות מתקדמת (רפורמית) ביפו, ותופס את הדת בצורה אחרת. "אני מנסה לחפש משמעות בהלכה ולהתאים אותה לתקופה הנוכחית", סיפר ל-ynet רגע לפני הטקס המרגש, "בקורס ניסתי לארגן כמה פעמים קבלת שבת, אבל הצלחתי רק באופן חלקי".  


מעניקים דרגות לטייסים הטריים (צילום: דובר צה"ל)

 

בתקופת מלחמת לבנון השניה, ישבו פרחי הטיס שמסיימים השבוע את הקורס ולמדו לתואר הראשון. "זה היה לא פשוט להיות בכיתות וללמוד בזמן שהחברים שלנו נלחמים", משחזר הקצין הטרי שסיים במגמת נווטי תובלה.

 

לגבי עתידו בחיל האוויר, הוא אומר: "בימים האחרונים, מאז שהוצבתי בטייסת שלי, אני מרגיש בצורה מוחשית יותר את החשיבות של התפקיד שלי, את התרומה שיש בו למען המשימות של צה"ל. אין ספק שהמלחמה עשתה לנו משהו, גם באופן אישי, מכיוון שלא היינו בה ועכשיו אנחנו מוכנים לכל התפתחות".

 

טייסת קרב סיימה את הקורס

מבין מסיימי הקורס, יש רק בוגרת אחת שתהיה טייסת קרב. רוב הבוגרים הם ילדי הארץ. רק שישה לא נולדו בישראל (נולדו בארצות הברית, דרום אפריקה ורוסיה - ח.ג), 41% מהטייסים החדשים גרים בעיר, שליש מהמסיימים הגיעו מיישובים קהילתיים. 57% מתגוררים במרכז הארץ.

 

נתון מעניין נוסף מגלה כי האמהות של כשליש מהבוגרים עוסקות בהוראה. חצי מבוגרי הקורס היו חברים בתנועת נוער, סגן אמיתי (22) מירושלים היה בתנועת הנוער תלם. "אחרי הלימודים התלבטתי בין שנת שירות לבין מכינה קדם צבאית. המטרה שלי היתה לשלב בין לימודים להתנדבות. פתחנו דרך תנועת הנוער את המכינה והייתי במחזור הראשון שלה".

 

הנווט הצעיר הקדיש את שעות הבוקר ללימודים הקשורים בנושאים יהודיים ובשעות אחר הצהריים התנדב במועדונית שבה היו ילדים ממשפחות מצוקה. הוא כאמור לא חובש כיפה, אך שומר שבת "בדרך שלי", לא מתפלל כל יום, אבל קרוב מאוד להלכה היהודית, תוך התאמה לעידן המודרני. גם לחבריו לקורס, הוא מודה לקח זמן להתרגל לדתי בלי הכיפה.

 

לקורס הטיס, הגיע די המקרה, הוא מספר כי קיווה להגיע ליחידה קרבית, חשב על חטיבת הנח"ל. "זומנתי למיונים, עברתי שלב אחר שלב ומצאתי את עצמי כאן", סיפר, "בהתחלה היו לי דילמות, שאלתי את עצמי האם זה המקום שאני יכול להשפיע הכי הרבה, אבל ככל שנכנסתי לתוך הקורס והכרתי את העולם הזה הבנתי שאני יכול לעשות כאן דברים גדולים".


פורסם לראשונה 25/12/2007 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן אמיתי. שומר שבת, בדרכו
באדיבות אתר חיל האוויר
יש להם כנפיים
צילום: דו"צ
מומלצים