שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  5,400 פראיירים לשבוע

  רב המכר ההיסטרי "הסוד" הוא חנטריש ניו-אייג'י הבנוי כסדנת עצות שוטפת-מוח ולפיה אם רק תחשבו חיובי תהפכו למאושרים ובעיקר לעשירים. בישראל קונים את זה אלפים כל שבוע

  הגרפיקה הילדותית-המצועצעת, החזרה המנטראית על סיסמאות שטחיות, השטויות הנטענות בהתלהבות, כל אלה לא הפריעו – או אולי עזרו - ל"הסוד" להפוך לרב-מכר היסטרי, בעולם ועכשיו גם בישראל (רק בשבוע שעבר נמכרו 5400 עותקים על פי רשימת רבי-המכר של "ידיעות אחרונות" – מקום שני אחרי הארי פוטר החדש). וזה נחמד, אנחנו מכרנו לאמריקאים את הבלֵי ה"קבלה" בעיבוד הממוסחר שלה והם מוכרים לנו חזרה את "הסוד". תיקו.

   

  מדובר בספר ניו-אייג'י באריזה קפיטליסטית שבשורתו המשומשת היא "תחשבו חיובי ויקרה לכם רק טוב". ומצורף הסבר לוגיסטי לעניין: היקום הינו המשרֵת של מחשבותיכם ממש כשם שהשד היה משרתו של אלאדין, ומה שיפעיל לטובתכם את היקום הוא המחשבות החיוביות שלכם. מחשבות שליליות לעומת זאת יזמינו את הרוע לעולמכם. זאת ועוד: חשוב שתאמינו בהצלחתכם ותכירו עליה תודה עוד לפני שהיא התרחשה בפועל, כי גם ספקנות היא בגדר מחשבה שלילית: "איך תביאו את עצמכם להאמין? התחילו בהעמדת פנים", מציע הספר המאוד אמריקאי הזה. ואז, כשתעמידו פנים שהכל טוב, כל מה שביקשתם באמת יגיע: וילה בארבעה מיליון דולר, מציאת בן זוג מושלם, החלמה מסרטן קטלני – ג'אסט נֵיים איט.

   

  קרקס האשליות האינפנטילי הזה מאורגן בספר כמין כינוס בהשתתפות שורת מדריכים המציפים את הקורא בתובנות קליפיות, שלפעמים הן קצרות אפילו יותר מן התואר של המדריך עצמו, למשל: "ד"ר ג'ון דימרטיני, פילוסוף, כירופרקט, הילר ומומחה לטרנספורמציה אישית" – עד כאן התואר ולהלן התובנה – "זה 'הסוד הגדול' של החיים". זהו. זה הכל. ובהמשך תבטיח, למשל, המדריכה ליסה ניקולס: "המחשבות והרגשות שלכם יוצרים את חייכם. כך יהיה תמיד. מבטיחה לכם". ליד כל טיפ כזה מתנוססת חתימתו של המדריך שהיא תמיד גדולה ומסולסלת.

   

  כשלושים מצליחנים מנהלים את שטיפת המוח הזאת ורובם כבר פרסמו בעצמם ספרים שבכותרתם מופיעה לרוב המילה "עושר" ("נולדת עשיר", "מדע ההתעשרות" וכיו"ב), כי אנחנו באמריקה כאמור, ומישהו צריך להרוויח מהעסק, ואם אתה אחד מהמיליונים שקנו את "הסוד" אז בהחלט תרמת את חלקך למישהו הזה. תרמת למשל לג'ק קנפילד, "המומחה המוביל של אמריקה ליצירת פריצות דרך להצלחה", שמזייף כאן אורגזמות-אושר כשהוא מספר איך בזכות השיטה "החיים שכולם חולמים עליהם הם אלה שאני חי על בסיס יומיומי. אני גר בבית מפואר ששווה ארבעה מיליון דולר וחצי. יש לי אשה נפלאה. אני נופש באתרים היפים ביותר בעולם". וכל זה יהיה שלכם, ילדים, אם תחשבו חזק.

   

  איינשטיין אמר המון תודה

  ומה נגיד לרבבות אחינו הישראלים שרכשו את "הסוד"? נכון שהתודעה קובעת חלקית את ההוויה ונכון שהחיים פלאיים, אבל כאן אתם מתבקשים בין השאר להאמין לדיוויד שירמר (סוכן בורסה ומאמן השקעות) כי בבואו לעבודה הוא מדמיין את מקום החנייה הרצוי לו בחניון הצפוף "וב-95% מהזמן הוא מחכה לי שם", ולהאמין ללי בראוור (מדריך ומומחה הון) כי מישהו שגסס ממחלת כבד נדירה ניצל בזכות "אבני הכרת תודה" שאותו בראוור שלח לו, ולהאמין שאפילו אינשטיין, אלברט אינשטיין, "ידע חלק גדול מ'הסוד'" ולכן הוא נהג להגיד תודה-רבה "מאות פעמים ביום". אם אתם מאמינים בכאלה מין, הרי שרכישת הספר היתה עסקה טובה עבורכם. מברוק.

   

  מכל מקום, רונדה בירן, המחברת הממולחת של הספר (שהיא במקור מפיקת טלוויזיה אוסטרלית) דאגה שלא להשאיר אתכם רק עם מורים אנונימיים וצירפה למעגל גם סלבס תרבותיים כשייקספיר, סוקרטס, דה וינצ'י, בטהובן וכאמור איינשטיין - כולם לדבריה ביססו את חייהם על "הסוד". איך היא יודעת? גם זה סוד. ובירן עצמה, בלונדינית מעוצבת על פי תמונתה בספר, תוסיף לכן הקוראות טיפ בעניין הנס הפרטי שלה, כשהצליחה אחרי הלידות לחזור אל "משקלי המושלם, חמישים ושניים קילוגרמים וחצי", למרות שהיא, כמאמר הדוגמניות, אוכלת כל מה שהיא רוצה. כי גם כאן הסוד הוא דומה: "כשתעריצו אנשים שמשקלם מושלם לדעתכם ותרגישו את תחושת ההערצה, אתם תזמינו אליכם את המשקל המושלם".

   

  מדובר אם כן בחבורה עם דימויי אושר פלקטיים ודרך מוזרה להגשמתם. ולמען החיבור מחדש למציאות, נציע לסיום הערה לירית דווקא, שהיא בעצם מין הערת-אזהרה מפוכחת שכתב מאיר ויזלטיר (בשירו "סטנזות"), ועניינה הסירוב לבלוע לוקשים גם במצבים קשים: "רק המֵאוּן לקלוט את הקולות / המחזרים בתוקף מתחנחן / למכור לך סחורות מקולקלות / מחזיק עוד מעמד ולא נותן".

   

  "הסוד" מאת רונדה בירן, מאנגלית: אירית מילר. הוצאת כנרת
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הסוד. תחשבו חיובי
  עטיפת הספר
  לאתר ההטבות
  מומלצים