שתף קטע נבחר

מצרים ללבני: אל תדברי על מה שאת לא מבינה

משרד החוץ בקהיר פרסם הודעה חריפה במיוחד נגד דבריה של שרת החוץ, ציפי לבני, בנוגע להברחות הנשק המתמשכות בציר פילדלפי. בהודעה נאמר כי "עדיף שהשרה תתמקד במשא ומתן עם הפלסטינים, במקום לדבר על סוגיות שהיא אינה צריכה להתעסק בהן". ברק: השלום עם מצרים הוא נכס אסטרטגי

מצרים מגיבה הערב (יום ג') בחריפות יוצאת דופן על דבריה של שרת החוץ, ציפי לבני, בנוגע למחדליה של מצרים המאפשרים את הברחות הנשק המתמשכות לרצועת עזה. משרד החוץ בקהיר פרסם הודעה רשמית ובה דחה בתוקף את "תוכן הדברים ואת הדרך שבה נאמרו". לפי משרד החוץ של מצרים, עדיף שלבני תשתוק אם אינה יודעת על מה היא מדברת.

 

"עדיף שהשרה הישראלית תתמקד במאמצי המשא ומתן עם הפלסטינים, במקום לדבר מדי פעם על סוגיות שהיא אינה צריכה להתעסק בהן, אם אינה מודעת לחלוטין למצב". בלשכתה של ציפי לבני סירבו להגיב לדברים, והזכירו שלבני ציינה בדבריה שהיחסים עם מצרים הם נכס אסטרטגי לישראל. גורמים בלשכה אמרו ל-ynet: "מבחינתנו העניין סגור".

 

במשרד החוץ בקהיר כי הוסיפו כי יש "אילוצים פנימיים שגורמים לשרה לבני לנקוט עמדות שכאלה". בתוך כך, דיווחה סוכנות הידיעות AP כי כוחות הביטחון חשפו שתי מנהרות סמוך לרפיח, שנועדו להברחת נשק לרצועת עזה. גורמי הביטחון במצרים הוסיפו כי המנהרות נהרסו.

 

הדברים נאמרו ערב ביקורו של שר הביטחון, אהוד ברק, בקהיר. נושא ההברחות בין סיני לרצועת עזה יעלה גם בפגישה בין השניים. ברק עצמו ניסה להרגיע את הרוחות לקראת צאתו למצרים. לדבריו, "השלום עם מצרים הוא נכס אסטרטגי למדינת ישראל. כמו בעבר, כשיש מחלוקות, צריך לפתור אותן".

 

זה ביקורו הראשון שם כשר ביטחון. הוא לא צפוי להציג למובארק קלטות המתעדות את העלמת העין המצרית ושיתף הפעולה לכאורה שלהם עם החמאס. גורם ישראלי רשמי הציג את הראיות באחרונה למצרים והעביר מסר בהתאם.

 

בדיון בוועדת חוץ וביטחון האשימה אתמול שרת החוץ את המצרים בפעילות בעייתית בציר פילדלפי, המביאה להברחות נשק ול"פגיעה ביכולת להתקדם בתהליך". ברמז עבה לקהיר אמרה כי ההברחות "משפיעות על היחסים עם מצרים". שרת החוץ הסבירה את דבריה ואמרה כי הפעילות המצרית בעייתית "משום שהיא משפיעה על היכולת של הגורמים הפרגמטיים לתפוס שליטה בעזה". לדבריה, "אנחנו פועלים מול המצרים בכל הדרגים".

 

אתמול נודע כי צה"ל שיגר לוושינגטון קלטת מפלילה, המתעדת את אוזלת ידה של מצרים בגבול. גורמים מדיניים אומרים כי בידי צה"ל יש קלטות נוספות. המתקפה הישראלית על תפקודה של קהיר, בכל נוגע לגבול עם רצועת עזה, פרצה בעיתוי מדיני לא נוח - ערב ביקורו במצרים של שר הביטחון, אהוד ברק. בישראל אומרים כי החומר המפליל שנמצא, ובעיקר - המציאות העגומה, בה בחודשים האחרונים הוברחו עשרות טונות של אמצעי לחימה מסיני לרצועת עזה, לא הותירה ברירה.

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוררה סערה בקהיר. לבני
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
ביקורת מקהיר. מובארק
צילום: רויטרס
מומלצים