שתף קטע נבחר

מעתה: שלטי פרסום - לא בבית ספרנו

הכנסת אישרה את החוק האוסר על פרסום חוצות בשטח מוסדות החינוך וגם אוסר על המנהלים למסור פרטים של תלמידים לגורמים מסחריים לשם הפצת מוצריהם בבתים פרטיים גם מחוץ לשעות הלימודים

חוק חדש אוסר על פעילות מסחרית כולל מסעי פרסום וקידום מכירות בשטח מוסדות חינוך (בתי ספר וגני ילדים). החוק גם אוסר על המנהלים למסור פרטים של תלמידים לגורמים מסחריים לשם הפצת מוצריהם בבתים פרטיים גם מחוץ לשעות הלימודים.

 

החוק עבר אמש בכנסת בקריאה שניה ושלישית ביוזמת ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל). הוא אוסר על מנהלים להתיר למפרסמים להיכנס ולפעול במוסדות החינוך בשעות הלימודים למטרות פרסום ושיווק מוצרים מסחריים. כמו כן הוא אוסר להציג שם שלטי פרסומת או לחלק חומר פרסומי, מתנות, הגרלות או להחתים תלמידים על התחייבויות במסגר מסעי מכירות. פעילות זו תתאפשר במקרים חריגים בלבד באישור מנכ"ל משרד החינוך.

 

אורלב, מנכ"ל משרד החינוך לשעבר, יזם את החוק על פי ניסיונו והיכרותו עם המציאות בשטח. אמש הבהיר כי החוק איננו מונע גורמים מסחריים מלתרום למוסדות חינוך ובלבד שלא יבקשו תמורה בעד התרומה. הוא יצא נגד המנהג הפסול אליו נגררו מנהלים למסור לגורמים אלה את שמות התלמידים וכתובותיהם ובכך לסייע להם לרתום את ההורים למסעי המכירות של מוצריהם.

 

לדבריו, החוק נועד להגן קודם כל על התלמידים שהם "אוכלוסייה שבויה" בידי המפרסמים אם יגיעו אליהם ישירות בתחום בתיה"ס או בעקיפין דרך המנהלים. הוא מקווה שהחוק יעניק שיניים למחנכים ולוועדי ההורים להגן על הילדים משטיפת המוח של הפרסומת לבל תפריע לפחות להלך התקין של הלימודים. "אנחנו חיים בעיקר של צרכנות לא מרוסנת והחוק נועד להגן על התלמידים מפני חשיפה לנזקי הפרסומת הלא מבוקרת", אמר.

 

אורלב מקווה שהחוק יעכב את מגמות ההפרטה של מערכת החינוך. תקווה זו חיזק יו"ר ועדת החינוך ח"כ מיכאל מלכיאור (עבודה). הוא אמר שחדירת גורמי הפרסום והשיווק לתחום בתי ספר התאפשרה בגלל קיצוץ תקציבי החינוך והפיתוי של הגורמים המסחריים שהתפרצו לחלל שנוצר כדי להקל על המצוקה הכספית של מוסדות החינוך בתמורה לגיוס התלמידים למסעי המכירות שלהם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרסומות. מחוץ לתחום בתי הספר
באדיבות "פעולה ירוקה"
אורלב. להגן על "אוכלוסייה שבויה"
צילום: דפנה מקל
מומלצים