שתף קטע נבחר

ור"ה פנו לבית הדין לעבודה: התערבו בשביתה

ראשי האוניברסיטאות פנו לבית הדין הארצי לעבודה, בבקשה שיתערב ויעצור את שביתת הסגל הבכיר. לאחרונה החליטו ראשי המוסדות כי אם לא יחודשו הלימודים עד 13 בינואר - הסמסטר יבוטל. שרת החינוך: אסור לבטל את הסמסטר בשום אופן"

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) פנה הבוקר (יום ד') לבית הדין הארצי לעבודה, בדרישה שיתערב בסכסוך המתמשך מול נציגי הסגל הבכיר, שמשביתים את הלימודים במשך כחודשיים. נשיא בית הדין, סטיב אדלר, הורה לצדדים להגיש את תגובותיהם לבקשת ור"ה עד לשעה 13:30. אך לאחר מכן הוא נענה לבקשת המרצים, לפיה יוכלו להגיש את תגובתם לדרישות ועד ראשי האוניברסיטאות עד ליום ראשון בצהריים. יחד עם זאת, השופט אדלר זימן אליו את נציגי הצדדים לדיון מחר בצהריים.

 

זמן קצר קודם לפניית ור"ה לבית הדין - אמרה שרת החינוך, יולי תמיר, כי "אסור לבטל את הסמסטר הנוכחי בשום אופן". היא הביעה תקווה שהמשבר יסתיים כבר בימים הקרובים. "אנו מקיימים דיונים רציפים בנושא", אמרה השרה.

 

כזכור, ראשי האוניברסיטאות החליטו כי הסמסטר הראשון יבוטל אם שביתת סגל המרצים הבכיר לא תסתיים בתוך כשלושה שבועות. בדיון חירום שנערך לפני יומיים החליטו ראשי המוסדות כי 13 בינואר 2008 הוא המועד האפשרי האחרון לסיום השביתה, שכן מועד זה עדיין יאפשר להשלים את שנת הלימודים בדוחק.

 

באותה פגישה גם הוחלט לפנות לבית הדין הארצי לעבודה, בבקשה להוציא צווי מניעה למרצים. לאחר קבלת ההחלטה אמר יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב, גיל גולדנברג: "במקום להתעסק באיומים הדדיים, אני קורא לכל המעורבים במשבר להיכנס לחדר הדיונים ולא לצאת ממנו עד שיעלה עשן לבן. לא הסטודנטים ולא המשק הישראלי יוכלו לעמוד בביטול הסמסטר".

 

נציגי המרצים אמרו לאחר פגישתם עם ור"ה כי הציגו להם מתווה בוררות הכולל אמצעי ביטחון,

על מנת להביא לסיום השביתה. לטענת המרצים - הצעתם נדחתה. "יצא המרצע מהשק. הצעת הבוררות שהוצעה לנו היא כפייה ואיננה משא ומתן", אמר פרופ' צבי הכהן.

 

שביתת המרצים החלה ב-21 באוקטובר, לאחר דיונים ארוכים בהשתתפות נציגי משרד החינוך והאוצר - שלא הניבו תוצאות. 4,500 המרצים החברים בסגל הבכיר הודיעו שלא יפתחו את שנת הלימודים האקדמית, במחאה על שחיקת שכר מתמשכת. הסכם השכר האחרון בין המדינה לאנשי הסגל באוניברסיטאות נחתם ב-2001 ומאז, טוענים המרצים, שכרם נשחק.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיר. לא לבטל הסמסטר
צילום: ירון ברנר
מומלצים