שתף קטע נבחר

שטרית לפמיניסטיות: "אתן פוגעות במדינה"

שר הפנים איבד את שלוותו והתפרץ בדיון בכנסת שעסק בטיפול הממשלה בקורבנות הסחר בבני אדם. הסיבה: אחת המשתתפות אמרה לו כי טיפול הממשלה בבעיה הכואבת הינו קפקאי. הוא אסף את ניירותיו והתכוון לנטוש, אך לבסוף נרגע ונשאר. לגופו של עניין הבטיח שטרית כי תוך חודש יתגבש נוהל לטיפול בקורבנות בכפייה

נציגות ארגוני זכויות האדם הצליחו להוציא הבוקר (יום ד') את שר הפנים, מאיר שטרית, מכליו. הדבר אירע בדיון ועדת הכנסת לענייני עובדים זרים, שעסק בטיפול הממשלה בקורבנות הסחר בבני אדם. נציגות הארגונים הפמיניסטיים התלוננו על מחדלים שונים ביחס הממשלה לנשים העוסקות בזנות, שנשארות בארץ כדי להתלונן נגד הסוחרים בהן.

 

 

מי שהוציאה את שטרית מכליו הייתה מנהלת מכון "תודעה" לחקר הזנות, לאה גרינפטר-גולד, שאמרה: "המדיניות הממשלתית כלפי הנשים הללו קפקאית". שטרית התפרץ לעברה והטיח בה בזעם: "אתן לא תחלקו ציונים לממשלה. אתן פוגעות במדינה". השר הנזעם אסף את ניירותיו וקם ללכת מהשולחן, אך נאות להישאר בדיון רק לאחר שחברי הכנסת רן כהן וזהבה גלאון ממרצ, שישבו לצדו, הצליחו להרגיע אותו ואמרו לו כי זה לא יהיה מכובד אם יקום וילך.

 

מאוחר יותר הסביר שטרית ל-ynet מה קרם לו להתפרץ: "יושבת שם בחורה מארגון כזה או אחר, ומשמיצה את המדינה. למה אני צריך לסבול את זה? להגיד שהמדיניות שלנו קפקאית זה לא ביקורת, אלא הוצאת דיבה נגד המדינה. הן מסרו בעבר פרטים שגויים לשלטונות ארצות-הברית נגד המדינה, על הדרך שבה אנו מטפלים בתופעה המבישה הזאת של סחר בנשים. עובדה שהצלחתי להראות לאמריקנים שאנחנו מטפלים בכך יותר טוב מהם".

 

"הקלות הבלתי נסבלת של הענישה נגד סוחרי העבדים"

הדיון בוועדת הכנסת עסק בעובדים זרים, ובהם נשים העובדות בזנות, שהמדינה מאפשרת להם להישאר בישראל כדי להעיד נגד הסוחרים שהביאו אותם לישראל. הבעיה החמורה ביותר כיום נוגעת לאו דווקא לנשים העוסקות בזנות, אלא לעובדים המגיעים במסגרת סחר בבני אדם, שלגביהם, בניגוד לזונות, אין נוהל מסודר המסביר את מעמדם.

 

שטרית הבטיח כי תוך חודש יתגבש נוהל לטיפול בקורבנות בכפייה. למרות שבאופן תיאורטי קיים נוהל המאפשר לנשים לקבל אשרה להישאר בישראל במשך שנה לצורך שיקום ומתן עדות, פעילות זכויות האדם שהגיעו לוועדה התלוננו כי הנשים צריכות לעבור תהליך ארוך ומסוכן מבחינתן עד ששהייתן מאושרת בפועל.

 

כך לדוגמה סיפרה ריטה חיקין מארגון "אישה לאישה" על זונה שמשרד הפנים הכריח אותה לבחור: "אם את רוצה להישאר בארץ ולהגיש תלונה, תצטרכי לעזוב את המקלט המוגן שבו את שוהה". לדברי חיקין, זהו אבסורד משום שהיא שוהה במקלט כדי שהסוחרים לא יחסלו אותה.

 

לאחר שנרגע הגיב שר הפנים לטענות: "הבעיה המרכזית היא הקלות הבלתי נסבלת של הענישה נגד סוחרי העבדים. אם שופטי ישראל היו פחות רחמניים כלפי האכזריים הללו, הטיפול בהם היה אפקטיבי יותר. מחובתי להבטיח שלא ייכנסו גורמים לא רצויים לישראל. עשינו מלחמת עולם כדי לגרש מכאן את כל העובדים הזרים, אבל לצערי המדינה הזו פרוצה לכל רוח. רק מירדן יש כיום עשרות אלפי שוהים בלתי-חוקיים, ועוד מאות אלפים ממדינות נוספות בעולם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
התפרץ, ואז נרגע. שטרית
צילום: דודי ועקנין
צילום: אלי סניור
מעצר זונות, ארכיון
צילום: אלי סניור
מומלצים