שתף קטע נבחר

הלילה: מליאת הכנסת אישרה את חוק ההסדרים

הקואליציה חלפה מעל למשוכה הראשונה בדרך לאישור תקציב 2008, לאחר שאישרה את חוק ההסדרים בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 71 ח"כים. יו"ר הקואליציה: הרוב המרשים מעיד על עוצמת הקואליציה. ח"כ ריבלין: השרים אינם מודעים להשלכת החוק על משרדיהם, יידרש קיצוץ רוחבי

מליאת הכנסת אישרה הלילה (יום ה') בקריאה שנייה ושלישית את חוק ההסדרים לשנת 2008. החוק התקבל ברוב של 71 תומכים מול 36 מתנגדים. בשעה 11:00 צפויים להתחיל במליאה הדיונים על חוק תקציב המדינה ובמהלך שעות הערב יתקיימו ההצבעות עליו.

 

בטרם ניגשו חברי הכנסת להצבעה, הפסיקה יו"ר הכנסת, ח"כ דליה איציק, את ההצבעות על ההסתייגויות לחוק. זאת, לאחר שהתקבלה הסתייגות שקבלה על טעות שנפלה ככל הנראה באחת ההצבעות. בשל כך, התכנסו חברי ועדת הכספים על מנת לבטל את אישור הסעיף.

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ אלי אפללו (קדימה), אמר בעקבות אישור החוק כי "הרוב המרשים בו עבר חוק ההסדרים מעיד על עוצמת הקואליציה ועל אחריות חבריה בקידום רפורמות, שתכליתן צמצום פערים חברתיים. אישור החוק הוא צעד משמעותי נוסף לקראת אישור התקציב", הוסיף אפללו.

 

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) התייחס אף הוא לתוצאות ההצבעה ואמר כי "זוהי הכנסת הראשונה שהפגינה בקיאות וידע בחוקי התקציב וההסדרים לאין ערוך יותר מהממשלה עצמה. השרים אינם מודעים להשלכות של אישור החוק על תקציב משרדיהם. אין לי ספק שיידרש קיצוץ רוחבי". 

 

בשעות אחר הצהריים הודיע ח"כ עמיר פרץ (עבודה) כי ייעדר מההצבעות על חוק ההסדרים, לאחר שהחליט כי לא יתמוך בו. לדברי פרץ, "חוק ההסדרים פוגע באופן מהותי בסעיפים המרכזיים בהסכם הקואליציוני, ביניהם ביטול העלאת שכר המינימום".

 

בטרם הועבר חוק ההסדרים למליאה, אישרה ועדת הכספים את סעיפיו, למעט סעיפים עליהם הוסכם בין סיעות הקואליציה למשרד האוצר כי יוצאו מהחוק. בראש ה"גזירות" שהוצאו מחוק ההסדרים: הטלת מס הבריאות על עקרות הבית, והארכת תוקף הקיצוץ של קצבאות הביטוח הלאומי ב-4%. ההצעה להאריך את תוקף הקפאת הקצבאות, שהיתה בטיפול ועדת העבודה והרווחה, הוסרה אף היא מסדר היום בגלל התנגדות גורפת.

 

בנוסף, ביקש משרד האוצר לבטל את החוק המחייב חינוך חובה לבני 17 ו-18 (כיתות י"א וי"ב), אך מחאות הח"כים הצליחו למנוע את הקפאת החוק. ח"כ מיכאל מלכיאור (עבודה) הגיע להסכמה עם ראשי האוצר על יישומו ההדרגתי של החוק כבר בספטמבר הקרוב והוא ייושם במלואו בתוך כמה שנים. יצויין כי סך עלות הוצאת הגזירות מחוק ההסדרים מסתכמת בכ-1.5 מיליארד שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אפללו. הקואליציה חזקה
צילום: אלכס קולומויסקי
ריבלין. יידרש קיצוץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים