שתף קטע נבחר

התחנונים עזרו - אולמרט הוסיף תקציב למיגון

מכתב התחנונים שנשלח מעוטף עזה ופורסם ב-ynet עורר במהלך היום סחרחרה במערכת הפוליטית ואיומים במשבר סביב התקציב. הערב הושגה פשרה וראש הממשלה הודיע במליאה: נוסיף 50 מיליון שקלים למיגון. ראש מועצת אשכול ששיגר את המכתב: "מבחינתי ההגיון ניצח"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הודיע הערב (יום ה') במליאת הכנסת כי הממשלה תעביר 50 מיליון שקלים במהלך החודש הקרוב לצורך מיגון יישובים בשדרות וביישובי עוטף עזה. ההודעה התאפשרה בעקבות לחץ שהופעל מאז הבוקר על חברי הכנסת, שקיבלו פנייה מראש המועצה האזורית אשכול. בפנייה, שפורסמה ב-ynet, הביע ראש המועצה חיים ילין, את תחנוניו כי הכנסת תאשר תקציב מיגון.

 

ילין כתב כי "זו תחינה של הרגע האחרון - הרימו את ידיכם בהצבעה ואשרו את התקציב למיגון בתינו". בשיחה עם ynet הסביר כי "מהממשלה אין כבר שום ציפיות".

 

"מצוקת תושבי שדרות ויישובי עוטף עזה נוכח הירי הבלתי נספק של רקטות הקסאם היא בלתי נסבלת", אמר הערב אולמרט במליאה. "הממשלה מגבשת תוכנית לגיבוש כושר עמידתם של תושבי שדרות ועוטף עזה, באמצעות מיגון בתי מגורים, מוסדות ציבור ובתי ספר, אשר תושלם במהלך חודש ינואר ותובא לאישור הממשלה. במהלך חודש ינואר יוקצו בפועל 50 מיליון שקלים נוספים לביצוע משימות אלה".

 

משבר של הרגע האחרון

הכרזתו של אולמרט נעשתה כדי למנוע משבר בהצבעה על התקציב במליאת הכנסת, שכן חבר הכנסת ראובן ריבלין (ליכוד) הגיש בימים האחרונים הסתייגות לתקציב, וביקש להוסיף 150 מיליון שקל לצורכי המיגון. להסתייגות היה סיכוי של ממש לזכות בתמיכת רוב חברי הכנסת לנוכח הפנייה שהוגשה הבוקר לחברי הכנסת.

 

ח"כ שי חרמש (קדימה), שתמך בהסתייגות, סיפר כי הערב סוכם בפגישה שהתקיימה בין ראש הממשלה ויושבת ראש הכנסת, דליה איציק על הוספת תקציב של 50 מיליון ו"מדובר בפריצת דרך, לקראת מיגון בתי התושבים". חרמש אמר כי הפשרה שהושגה אמנם סמלית בהשוואה לעלות המיגון הנדרשת, שהיא אולי כפולה ומכופלת, אך הוא הסכים לה כי קבעה לפחות את עיקרון האחריות הממשלתית למיגון יישובי האזור. לדבריו, ברגע שיתחילו לממש את התקציב בעבודות המיגון, מוכרח להיות לנושא המשך ותקציבים נוספים לא יאחרו לבוא.

 

חרמש אמר כי בעקבות הדברים, אף נרשם עימות קל בינו לבין שר האוצר, אותו פגש במסדרון הכנסת. "הוא זעם ואמר לי: 'אתם עושים לי אמבושים. בשיטות כאלה, לא תקבלו לא היום ולא מחר כסף למיגון שדרות", סיפר.

 

למרות הפשרה, סיעת הליכוד לא הסירה

 את ההסתייגות שהגיש ח"כ ריבלין לתקציב. ריבלין דרש סעיף תקציבי מפורט ולא הסתפק בהצהרה. הקואליציה התנגדה לדרישה זו ועל כן החליט הליכוד להשאיר את ההסתייגות על כנה. ולמרות זאת, ההסתייגות נדחתה במליאה.

 

"אני שמח שראש הממשלה הטה אוזן למצוקתם של אנשי שדרות ועוטף עזה", אמר ריבלין. "תקוותי שיקיים את הבטחתו השלטונית, למרות שאינה מעוגנת בחוק התקציב".

 

חיים ילין, ראש מועצת אשכול אמר בתגובה להחלטה: "מבחינתי ההגיון ניצח. במקום שהממשלה תתווכח בגלל הסכמים קואליציונים כאלה ואחרים, הם הגיעו לפשרה שמקובלת עלינו. בזכות 50 מיליון השקלים שיועברו לעוטף עזה, אנו יודעים כי בשנים הבאות סוף סוף נראה את בתינו מוגנים וילדינו ירגישו בטוחים לחיות כאן". לדבריו, "הביך אותי לשלוח את המכתב בו אני מתחנן לקבלת עזרה, אך אני שמח שפירסומו הוביל לכך שההגיון הדמוקרטי עובד וחברי הכנסת נענו בחיוב לבקשתי".

 

בהכנת הידיעה השתתפה יונת אטלס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קסאם בשדרות. הבתים ימוגנו
צילום: אמיר כהן
אולמרט. עוד 50 מיליון
צילום: רויטרס
צילום: ניב קלדרון
ח"כ חרמש. התרצה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים