שתף קטע נבחר

חוק התקציב לשנת 2008 אושר בכנסת

אחרי מהומה סביב נושא המיגון, ופשרה מתוקשרת, הצביעו חברי הכנסת בקריאה שנייה ושלישית על חוק התקציב. 64 חברי כנסת תמכו בחוק - והתקציב עבר

זה אולי נשמע מוזר, אבל למדינת ישראל יש תקציב לשנת 2008. והוא אפילו התקבל לפני ה-31 בדצמבר. מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ה') בקריאה שנייה ושלישית את חוק התקציב לשנת 2008. 64 חברי כנסת תמכו בחוק, לעומת 31 חברי כנסת שהתנגדו, בהם סגן שר הביטחון לשעבר, ח"כ אפרים סנה. חבר הכנסת עמיר פרץ נעדר מהמליאה.

 

ההצבעה על התקציב התאפשרה לאחר שהוסר איום תמיכת סיעות הקואליציה בהסתייגות שהגיש הליכוד בנוגע למיגון יישובי עוטף עזה. אחרי יום של מאמצים ושל הצעות פשרה, הודיע הערב ראש הממשלה אהוד אולמרט במליאת הכנסת כי הממשלה תעביר 50 מיליון שקלים במהלך החודש הקרוב לצורך מיגון יישובים בשדרות וביישובי עוטף עזה. ההודעה התאפשרה בעקבות לחץ שהופעל מאז הבוקר על חברי הכנסת, שקיבלו פנייה מראש המועצה האזורית אשכול. בפנייה, שפורסמה ב-ynet, הביע ראש המועצה חיים ילין, את תחנוניו כי הכנסת תאשר תקציב מיגון.

  

"מצוקת תושבי שדרות ויישובי עוטף עזה נוכח הירי הבלתי נפסק של רקטות הקסאם היא בלתי נסבלת", אמר הערב אולמרט במליאה. "הממשלה מגבשת תוכנית לגיבוש כושר עמידתם של תושבי שדרות ועוטף עזה, באמצעות מיגון בתי מגורים, מוסדות ציבור ובתי ספר, אשר תושלם במהלך חודש ינואר ותובא לאישור הממשלה. במהלך חודש ינואר יוקצו בפועל 50 מיליון שקלים נוספים לביצוע משימות אלה".

 

הכרזתו של אולמרט נעשתה כדי למנוע משבר בהצבעה על התקציב במליאת הכנסת, שכן חבר הכנסת ראובן ריבלין (ליכוד) הגיש בימים האחרונים הסתייגות לתקציב, וביקש להוסיף 150 מיליון שקל לצורכי המיגון. להסתייגות היה סיכוי של ממש לזכות בתמיכת רוב חברי הכנסת לנוכח הפנייה שהוגשה הבוקר לחברי הכנסת. הפשרה שהושגה הסירה את האיום.

 

מוקדם יותר, אמר שר האוצר, רוני בר-און, כי "תקציב 2008 הוא ביטוי למדיניות מאוזנת ומרוסנת. זהו תקציב המשלב בין משמעת ויעדים פיסקאליים מרוסנים לבין סדרי עדיפויות ברורים. זהו תקציב המניף את דגלי הביטחון, החברה והחינוך". באשר לסוגיית המיגון בשדרות אמר בר-און כי "סוגיית המיגון בעוטף עזה אינה סוגייה תקציבית גרידא. האתוס הציוני אינו של מדינה מתמגנת אלא של מדינה יוזמת".

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ אלי אפללו (קדימה), אמר כי "אישור התקציב בקריאה שלישית ברוב מוחץ, מהווה הישג מרשים לקואליציה ולממשלה, אשר הוכיחה כי ניתן לנהל כלכלה אחראית של חמלה וצדק חברתי". לעומתו, אמר יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, כי "התקציב אינו נותן מענה לבעיות הביטחון, לבעיות החינוך ולבעיות החברה. זהו תקציב נעדר חזון ונטול רפורמות". 

 

חבר הכנסת יורם מרציאנו (עבודה) התייחס לסיבת היעדרותו מההצבעות במליאה על חוק ההסדרים ועל התקציב ואמרכי הוא דווקא חושב שתקציב 2008 הוא תקציב טוב. "לא נעדרתי בגלל התקציב. נעדרתי בגלל הרעות והנבזות של מי שמנהל את מפלגת העבודה, שלא העלתה לדיון במו"מ הקואליציוני את נושא פרויקט שיקום שכונות, למרות שהדבר עלה בישיבות הסיעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפשר לחייך. בר-און
צילום: גיל יוחנן
התקציב עבר. אולמרט
צילום: איי אף פי
מומלצים