שתף קטע נבחר
ציור: רפי פרץ

נגיעות קטנות של אושר

השאיפה לאושר היא אחת הזכויות הבסיסיות המעוגנות בחוקה האמריקנית. אבל מה זה בעצם המושג החמקמק הזה? בשביל כל אחד הוא מייצג משהו קצת אחר, כפי שתוכלו לראות כאן, בפרויקט חגיגי משותף. שתהיה לכולנו שנת 2008 מלאה רגעים מאושרים

מחייך כאילו הוא ברא את החורף

שלושה ימים ירדו גשמים. בדרום היו שטפונות, ובכנרת נאגרו מי נחלים שזלגו מההרים. בשעות אחר הצהריים השמיים התחילו להראות ניצנים של שמש, ועכשיו, לפנות ערב על שפת הים, רוני טייל עם ידיים תחובות עמוק בכיסי המעיל, מדלג בין שברי עצים שהים סחף לחוף, מפנה את העורף לכיוון הרוח שהגיעה ממערב. האוויר היה ספוג לחות של מי מלח מעורבים בניקיון שמביא איתו הגשם, ורוני ניסה ללגום אותו בשאיפות עמוקות, לא לבזבז אף טיפה. זרזיפי גלים התיזו לו על הפנים, מנסים לצנן את החיוך שהיה מרוח עליו כאילו הוא ברא את החורף.

 

ליד הסלעים שהציצו בין גל אחד לשני עמד זוג, אולי בני 30, עם כלב לברדור שחור. הכלב קופץ בנביחות על כל גל מתנפץ, רץ אליו בגבורה של אלו שיודעים לנבוח אבל לא לנשוך ובורח בריצה מהירה לחוף כשהוא מבין שהגל לא מתרשם וממשיך במסלול המהיר לכיוון קו החוף. ככה הוא רץ, נובח, עוצר ובורח. הזוג עומד מחובק, פורץ בצחוק כל פעם מחדש, מסתובבים זה מול זה, חיבוק דב של מעילי פוך מסתיר את שניהם מהרוח. נשיקה.

 

 

חולשה ללילות ירח


משקה רימונים לאור הירח (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 

 

היתה לארתורו ג'וזפה דה-לוקה חולשה ללילות ירח. הוא לא היה מאושר אלא בהם. אמא שלו, סניורה מדלינה דה-לוקה, זוכרת לילות ירח בהם היה עליה לקשור אחת מרגליו אל המיטה כדי שלא יקום מהמיטה ויטפס בעיניים עצומות על הגבעה שמול הבית ויעמוד שם מול התהום בתקווה לעוף מעליה כמו ינשוף חכם.  

 

ארתורו השתנה מאז. במקום לטפס על הגבעה בעיניים עצומות, הוא מטפס עליה בעיניים פקוחות. הוא מתיישב על שפת התהום, משלשל רגליו כלפי מטה, מניח לצדו משקה רימונים וקורא ספרים לאור הירח.  

 

הוא קורא ספרים גם בביתו וגם לאור השמש, אבל ספרים שהוא קורא על שפת התהום, בלילות ירח, גורמים לו להרגיש מאושר.

   

  

לראות את מה שמעבר ליופי

היה לי קצת קשה להלך איתך ברחוב. מבטי האנשים הביכו אותי. בכל פעם שנלחשה באוזני מחמאה "וואו, כמה שהיא יפה" הרגשתי שמעניקים לי ציון ומאחלים לי הצלחה בהמשך הקריירה.

 

אני עוד זוכר את היום ההוא, שהבטתי בך מתפנקת בנמנום צהריים. סקרתי את פנייך הנפוחות משינה ואת אחורייך, שהתעגלו והתרחבו עם השנים. הבטתי והרגשתי כיצד את מאבדת צורה אל מול עיניי.  

 

פתאום, לא היו לך שפתיים מנשקות, לא ידיים מלטפות או לשון מענגת. פתאום, היית חסרת גוף. כמו שדה אנרגיה חסר צורה בחדר השינה שלי. כמו אלוהים. והייתי מאושר. מאושר על שהתאפשר לי לאהוב כך. לראות אותך מעבר ליופי נעורייך.

 

לא הבנתי שאני מערסל את אושרי ביני לבינך. את זה הבנתי רק כשהלכת.

 

 

אני מכיר אותך מאיזשהו מקום?

האחות הגבוהה יצאה לקראתי, הזמינה אותי להיכנס ולהציץ. היא השאירה אותי לבד מבלי להראות לי מי מהם הוא שלי. זיהיתי אותו כבר ברגע הראשון. הוא היה צמוד עם האף הפחוס לדופן של האמבט השקוף. רציתי להגיד - "אני מכיר אותך מאיזה שהוא מקום?"

 

הבן הראשון שלי, מחלקת יולדות, איכילוב. האושר כנראה מוּכר.

 


אבא ובן: לי ועופר שמריהו. צילום: סיגלית פרקול

 

 

הפשע המושלם

"האושר הוא הפשע המושלם", שרה יהודית רביץ למילותיו של יעקב רוטבליט. אני תמיד תוהה למה התכוון המשורר. האם הוא רומז שלהיות מאושר זה פשע?

 

האם הדימוי של האושר לפשע המושלם הוא כדי להמחיש שהאושר לא באמת קיים, בדומה לפשע המושלם, או שהוא בא להסביר למה רק מעטי מעט זוכים להגיע אליו?

 

 

האוצר של סבתא

אני בת השש ואחי בן העשר פותחים את מקרר אמקור של סבתי. אור מאיר את הביצים, החלב והירקות. אנחנו מחטטים ביניהם בידיעה שהוא נמצא שם. התמקדנו במגירת הירקות הגדולה, מתחת לאבוקדו והמנגו שסבתי קטפה ועטפה בעיתון.

 

אחי מצא אותו לפניי. הסליק של סבתא. עשרות סוגים של שוקולד, אגוזי, טעמי, טוויסט ושפע של מטבעות שוקולד מפוזרים. האור שהחזירו המטבעות המוזהבות הגדיר במדויק את האושר.

 

 

שדון יער מלא אהבה


לימדה אותי לא לפחד להראות אהבה. פיפי (צילום: הדס פרידמן)

 

בפעם הראשונה שראיתי אותה צחקתי. כלבה מסוג מדובלל נבחני. "רציתי כלב, לא סקיצה של ג'ים הנסן". היא נעלבה, אבל בכל זאת נשארה איתי. שדון יער מלא אהבה במסווה של כלבה קטנה. היא האושר שלי, ואני שלה. היא לימדה אותי שאושר לא שווה הרבה, אם אין לך עם מי לחוות אותו או לשתף עימו. היא לימדה אותי לא לפחד להראות אהבה.

 

לחזור הביתה ולדעת שמישהו מתגעגע אליך כל כך. ללטף, ולקבל בתמורה ליקוק של הכרת תודה. והיא זו שלימדה אותי שהאושר זה לאו דווקא תמונה כללית. אושר זה רגעים. אושר נמצא בפרטים הקטנים.

 

 

הגוף מטפטף את עצמו

הגוף מוצף תחושה של התכנסות בצורה של חיבוק עצמי, ובו בזמן בכמיהה של הגוף להוציא החוצה את עצמו מתוך עצמו, כאילו הוא חייב לטפטף עצמו דרך נקבוביותיו, כניסיון אחרון לשמור על חוק כלים שלובים, רגע לפני שהוא מסתכן בגאות.

 

 

לשיר יחד במקלחת

אמא ואני מתקלחות יחד, רוקדות ושרות בקול רם את השיר של נורית גלרון :

 

"סיוט כזה עולה על כל דמיון, בוא ויחד נעצור את השעון.

זוהי אהבה שאין בה הגיון, זוהי אהבה שתיגמר בבזיון.

אני לא יכולה לנשום, הרי זה שגעון, מחניק לי בגרון,

אתה ראשון היית ותהיה האחרון".

 

שתי ילדות, אחת בת 25 ואחת בת 3. לשתיהן נכונה דרך משותפת ארוכה, מתפתלת, מענגת, מכאיבה,מחייכת, כשהן שלובות זו בזו.

 

 

טעיתי, אמרה, רוצה לחזור

איך במשפט אחד, יכול אדם אחד לפסוק אושר לאדם אחר. "טעיתי", אמרה, "אני רוצה לחזור. אתה רוצה לנסות עוד פעם?"

 

כמו ידיים מלאכיות המושכות אותך מן הרפש, אוחזות בליבך בעדינות ומעניקות לו נשיקה מרפאת.

 

כמו צליל עדין, המתגבר על שאון של אלף מכוניות וצעקות ויריות, ומנמיך את כולם לרעש לבן ואחר כך לדממה.

 

עיניים נפקחות לרווחה, גוו מזדקף, חזה מתנפח ונותן לאוויר להיכנס. הגלידה חוזרת למקפיא, הוויסקי לארון. קולות היורה, היורה בלי רחמים בגגות הרחוב, הופכים למקצב כמעט מלודי של טיפות מתופפות. העבודה כבר לא משעממת, החברים כבר לא מעיקים. הלב כבר לא כבד.

 

 

מי אני אהיה כשיהיה לי כל זה?

אני שואלת את עצמי, מה ההגדרה שלי לאושר. מה גורם אושר בחיי?

 

אחר כך אני שואלת את עצמי, איך זה ייראה במציאות כשאני אהיה מאושרת?

 

ובסוף, אני שואלת את עצמי, כשאני אהיה כל הדברים שתיארתי, וכשיהיו לי כל הדברים האלה, מי אני אהיה? איזה הדס תופיע במציאות? במה אני אהיה שונה מהיום?

 

התשובות שלי תהיינה צעד ענקי בדרך לחיי אושר.

 

 

ללכת על עננים

להרגיש שאת הולכת בקלילות, כמו על שכבה של עננים. לרצות לצעוק מעל גגות העיר. לחצות את דיזנגוף בזהירות בזהירות, כדי שלא יפגע בך אוטובוס של קו 5 דווקא עכשיו, בדיוק כשאת כל כך.

  

 

  • כל הציורים בדף זה - האושר על פי רפי פרץ

 

 

 

 

~ ~ ~  מה האושר בשבילכם? טקבקו אותו  ~ ~ ~ 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים