שתף קטע נבחר

טיול שהפך לקרב: שני חיילים נרצחו, מחבל נהרג

טוראי אחיקם עמיחי (20) וסמל דוד רובין (21) מקריית-ארבע נרצחו בטיול בנחל תלם ליד חברון בעת חופשה. בקרב יריות עם ארבעה מחבלים, הם הצליחו להרוג אחד מהם ופצעו את האחרים. בסוף הקרב התברר כי שני החיילים נהרגו. מטיילת שהיתה איתם התחבאה, וכך ניצלו חייה. היא דיווחה על האירוע לכוחות ההצלה

פיגוע ירי בנחל ליד חברון: שני חיילי צה"ל בשירות סדיר, טוראי אחיקם עמיחי (20) וסמל דוד רובין (21), נרצחו בצהריים (יום ו') מאש שנורתה לעברם בנחל תלם שבאזור חברון. מפרטים שנאספו במערכת הביטחון מתברר כי השניים השיבו באש לעבר המחבלים - כנראה ארבעה במספר. הם הצליחו להרוג את אחד המחבלים, ולפצוע קשה מחבל נוסף. בצה"ל מחפשים אחר שני מחבלים נוספים בחוליה, שייתכן כי נפצעו באירוע. אחיקם שירת ביחידת "שלדג" ורובין שירת בשייטת 13.  

 

עמיחי ורובין - תושבי קריית-ארבע - טיילו בעת שהיו בחופשה. הם נפגעו קשה, ובסופו של דבר מתו מפצעיהם. רופא צבאי קבע את מותם. בצאת השבת יובאו השניים למנוחות.

 

האירוע החל מעט אחרי 12:00 בצהריים. החיילים ירדו למעיין, ובשלב מסוים נתקלו במחבלים. במקום התפתחו חילופי אש, שבהם נהרג מחבל ומחבל אחר נפצע קשה. בחילופי אש שהיו לאחר מכן, הצליחו המחבלים שנותרו לרצוח את החיילים.

 

אחת המטיילות בקבוצה התחבאה בתחילת האירוע, וכך ניצלו חייה. היא התקשרה למוקד הביטחון בקריית ארבע ודיווחה: "פגעו בנו, יש פה שני ישראלים פצועים אנושות". 


זירת הפיגוע, סמוך לחברון (צילום: ראובן טל, דוברות זק"א) 

 

המטיילת התקשתה למסור מיקום מדויק, ועם קבלת הדיווח ניסו גורמי ביטחון לאכן את הטלפון הנייד שלה, כדי לאתר את מיקום הנפגעים. בסופו של דבר - הסריקות נמשכו יותר משעה. בד בבד חשו למקום צוותי זק"א. הפלסטינים מסרו כי חיילים סורקים כפרים באזור הפיגוע. מסוק מסייע לכוחות שבשטח. הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי חוליה של הזרוע הצבאית, פלוגות אל קודס, קיבלה אחריות לפיגוע.

 

אלי רוזנברג, מתנדב הצלה איו"ש ומד"א הגיע לזירת הפיגוע וסיפר ל-ynet: "קיבלנו דיווח על קבוצה של מטיילים שירו עליהם סמוך לגשר חלחול. הגענו למקום; בהתחלה, מכיוון גשר חלחול לא מצאנו דבר, אבל אז הגיע דיווח כי אזרחית שנמצאת במקום הצליחה לדווח על מיקומם ודיווחה שהגיעו למקום דרך ואדי שאינו מיועד לנסיעת כלי רכב. אחרי שירדנו מהרכב הלכנו ברגל כשני קילומטרים.

 

"הגענו למקום, וראינו שני יהודים פצועי ירי. נאלצנו לקבוע את מותם. בזירה היה מחבל הרוג. הבחורה בכתה והייתה היסטרית. היא לא נפצע, אך לקתה בחרדה. היא סיפרה שהם טיילו ליד המעיין והיה שם רכב שהסתובב במקום כמה פעמים. בשלב מסוים הרכב ירד לעברם, ויושביו שלפו כלי-נשק וירו. האזרחית סיפרה עוד כי החיילים במקום השיבו באש".

 

גורמים פלסטינים העריכו שהפיגוע בוצע בידי חוליה משותפת של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. לדבריהם, פלסטיני אחד נהרג באזור התקרית בנסיבות לא ברורות ופלסטיני נוסף נהרג במהלך מרדף שביצעו חיילי צה"ל ליד בית כחל. לדיווח זה אין אישור מגורמים ישראלים.  

 

מועצת קריית ארבע האשימה את הממשלה בשותפות לרצח שני המטיילים הישראלים בנחל תלם שבאזור חברון. "מי שמשחרר מחבלים ונותן להם נשק, לא חייב ללחוץ על ההדק כדי להפוך לשותף", אמרו בקריית ארבע. 

 

במקביל לאירוע הזה דווח על פלסטיני שנהרג ופלסטיני נוסף שנפצע קשה. ייתכן שהם נפגעו בריב חמולות.מוקדם יותר היום עצרו חיילי צה"ל פלסטיני שהגיע למחסום, סמוך ליישוב היהודי בחברון, כשהוא חמוש בסכין. החיילים החרימו את הסכין והעבירו את הפלסטיני לטיפול המשטרה.

 

לפני קצת יותר מחודש נרצח עידו זולדן, תושב שבי שומרון בן 29, בפיגוע ירי, סמוך לפונדוק באזור ההתנחלות קדומים בשומרון. לכוחות ההצלה הגיע דיווח על פצוע בתאונת דרכים. כשהגיעו למקום גילו את זולדן כשהוא סובל מפצעי ירי קשים. המחבל או המחבלים ירו מרכב חולף. צוותי מד"א ירקון הוזעקו למקום והחלו לבצע פעולות החייאה בזולדן, אך בסופו של דבר נאלצו לקבוע את מותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנרצח, אחיקם עמיחי
אנשי ביטחון והצלה בזירה
צילום: ראובן טל, דוברות זק"א
מפת אזור הפיגוע
מומלצים